Black Sabbath

28. 11. 2011 0:04
Black Sabbath jsou britská heavy metalová skupina, kterou v 1969 založili Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler a Bill Ward.
Black Sabbath
Black Sabbath | Foto: Aktuálně.cz

Black Sabbath jsou britská heavymetalová skupina, kterou v 1969 založili Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler a Bill Ward. V průběhu let se v ní vystřídala řada osobností a jediným, kdo v ní působí po celou dobu existence, je kytarista a hlavní skladatel Tony Iommi.

Společně s Led Zeppelin a Deep Purple jsou Black Sabbath považování za průkopníky heavy metalu. S deskou Paranoid v roce 1970 pomáhali definovat tento hudební žánr, za svou kariéru pak získali řadu ocenění a v roce 2006 byli uvedeni do rokenrolové síně slávy.

Sestava z počátku 80. let v letech 2006-2010 fungovala pod názvem Heaven & Hell, její činnost však ukončila smrt zpěváka Ronnieho Jamese Dia. V listopadu 2011 pak kapela oznámila reunion v původní sestavě a Black Sabbath tak aktuálně pracují na další řadové desce.

Počátky

Black Sabbath vznikli v roce 1969 v Birminghamu, konkrétně v jeho chudé a druhou světovou válkou poničené čtvrti Aston. Původní název zněl Polka Tulk Blues Band, záhy se však tehdy blues rocková kapela přejmenovala na Earth. Svou hudební tvář a i pozdější název ale našla až v potemnělé skladbě Black Sabbath, jejíž text se zabýval okultní tématikou.

Zatímco většina kapel se v šedesátých letech hlásila ke kultuře hippies, Black Sabbath si vybrali výrazně temnější téma. V textech se zabývali především okultismem, válkou, drogami a různými gotickými příběhy a po hudební stránce byla skupina také výrazně agresivnější, než kdokoliv předtím.

Temný zvuk a výstřední chování zpěváka Ozzyho Osbourna vedlo k úspěchu a po eponymním albu Black Sabbath kapela podepsala smlouvu s vydavatelstvím Warner Brothers. S dalším albem Paranoid pak prorazili i v rádiích a stejnojmenná skladba se stala globálním hitem.

Na následujících deskách se objevila řada folkových a gotických prvků, přibývali další nástroje a tehdy už nejpopulárnější heavymetalová kapela spěla k více progresivnímu a experimentálnímu zvuku. Všichni členové byli drogově závislí a jejich osobní problémy začaly postihovat i skupinu samotnou.

Ozzy se na zkouškách objevoval jen sporadicky, zcela se podílel už jen na albu Never Say Die! (1978) a o rok později jej nahradil Ronnie James Dio. Roku 1980 Osbourne nastartoval vlastní sólovou dráhu a později se s stal velmi úspěšným.

Rošády za mikrofonem

Nový zpěvák Ronnie James Dio kapelu, která se postupně potýkala s úpadkem slávy, vrátil zpět na vrchol a desku Heaven and Hell dodnes mnozí považují za vůbec nejlepší v celé diskografii. Po následujícím albu Mob Rules však už všichni členové nedokázali fungovat společně a společně s tehdejším bubeníkem Vinniem Appicem si Ronnie James Dio založil kapelu Dio.

Na jedné desce (Born Again) byl náhradou zpěvák Deep Purple jménem Ian Gillan, nicméně ten se poměrně záhy ke své kapele vrátil. Jeho pak měl nahradit David Donato, ovšem ten se s managementem nedokázal dohodnout na financích a po šesti měsících v Black Sabbath skončil.

Nestálá sestava, rozpačité přijeté kritikou a úspěch Ozzyho na sólové dráze znamenal pro kapelu skupiny jakýsi ústup z nejvyšších pozic. Vlastní kapelu si založil zakládající člen Geezer Butler a Black Sabbath se vlastně sešli jen kvůli koncertu Live Aid v roce 1985. Tony Iommi tak kolem sebe seskupil několik dalších hudebníků, mezi kterými byl mimo jiné zpěvák Glen Hughes, a rozhodl se taktéž vydat sólové album.

Management a nahrávací společnosti jej však přinutili, aby desku Seventh Star vydal pod hlavičkou Black Sabbath featuring Tony Iommi. Na následném turné se však Glenn Hughes porval a přišel o hlas, záskok Ray Gillen vydržel jen chvíli spása přišla až v osobě Tonyho Martina, který skupině přinesl už téměř zapomenutou stabilitu.

Éra s Tonym Martinem

Tony Martin přezdívaný The Cat nabídl hlas podobný Diovi, ovšem stále měl svůj vlastní styl. S ním za mikrofonem vyšly tři poměrně úspěšná alba a relativní stabilitu narušil až rok 1992, kdy se sešla klasická sestava z 80. let (Dio, Butler, Appice, Iommi). Nicméně vydala jediné album Dehumanizer a neměla příliš dlouhého trvání.

Personální rošády pak nadále pokračovaly, ale za mikrofonem opět stanul Tony Martin a s ním v roce 1995 vyšla i dosud poslední řadová nahrávka Forbidden.

Současnost

Od roku 1996 kapela žila vlastně jen z živého hraní a vydávání různých kompilací. Nicméně na většině vystoupení už se podílel i původní zpěvák Ozzy Osbourne a když se opět dala dohromady sestava z 80. let, rozhodli se zúčastnění vystupovat pod názvem Heaven and Hell.

V roce 2009 jim vyšla nahrávka The Devil You Know, nicméně resuscitovanou heavy metalovou legendu zastavilo úmrtí zpěváka Ronnieho Jamese Dia. Osudnou se mu stala rakovina žaludku a projekt s ním v květnu 2010 skončil.

Zdánlivě mrtvou kapelu postupně připomínal Ozzy Osbourne, jenž připouštěl návrat původní sestavy, a v symbolické datum 11. 11. 2011 byl oficiálně oznámen její reunion. Zároveň s živými vystoupeními by pak mělo v roce 2012 přijít i další, dosud nepojmenované, studiová album.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Mannovi za výroky o teplických prvňáčcích. Na místě se odvolal

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. Výsledek kárného řízení ve čtvrtek na dotaz sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Mann se odvolal.

"Odvolal jsem se samozřejmě hned na místě," řekl Mann. S napomenutím nesouhlasí. "Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?" dodal.

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotografii napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Mann pak v rozhovoru pro server iRozhlas.cz řekl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy