Školné na vysokých školách, změny

19. 12. 2011 8:00
Od školního roku 2013/14 má být zavedeno školné na vysokých školách, příslušné zákony zatím nebyly schváleny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Od školního roku 2013/14 má být zavedeno školné na vysokých školách, příslušné zákony zatím nebyly schváleny.

Výši školného si bude moci každá škola určit sama, maximální však půjde o 10 tisíc korun za semestr, tedy 20 tisíc ročně.

Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) půjde o takzvané odložené školné. Banky by sice školám platily za pomoci státní záruky za studenty již během studia, sami studenti by však začali platit až poté, co v zaměstnání dosáhnou průměrného platu.

Na splácení by měli absolventi maximálně 15 let, školné by mohli hradit i ze stavebního spoření. Studentem se všemi výhodami by nově mohl být člověk až do 35 let.

Stát bude mít možnost podpořit dotací ty obory, o které má zájem a které jsou strategické - například některé technické profese.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy