Tomáš Sokol

22. 1. 2012 23:26
Advokát a bývalý ministr vnitra. Mediálně známý, jako obhájce Krejčíře či sbormistra Kulínského. Poradce ministerstva zdravotnictví v kauze Diag Human.
Tomáš Sokol
Tomáš Sokol | Foto: Ludvík Hradilek

Veřejnosti je Tomáš Sokol známý jako obhájce Radovana Krejčíře, Bohumila Kulínského, Jiřího Paroubka a jako právní poradce ministerstva zdravotnictví v kauze Diag Human. Rovněž je hojně čteným blogerem.

Je uznávaným právníkem v laických i odborných kruzích. Opakovaně se umístil na prvním místě v laické anketě Právník roku. Své služby poskytuje v rámci advokátní kanceláře Brož & Sokol & Novák v Praze. Jeho oborem je právo trestní, občanské a obchodní.

Od 27. 11. 1990 do 3. 7. 1992 vykonával funkci ministra vnitra ČR. Před tím působil jako prokurátor a ještě před Sametovou revolucí jako obhájce. Firmu, v níž působí dodnes, založil s Janem Brožem v roce 1992.

Tomáš Sokol se narodil 6. října 1951 v Praze. Původně se vyučil elektrikářem, ale po jednom neúspěchu byl přijat v roce 1975 na práva na Karlově Univerzitě, kde získal titul JUDr. Má dvě dcery a je podruhé ženatý. Kromě advokacie se věnuje výuce a zkoušení trestního práva při advokátních zkouškách.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy