Tomáš Sokol

22. 1. 2012 23:26
Advokát a bývalý ministr vnitra. Mediálně známý, jako obhájce Krejčíře či sbormistra Kulínského. Poradce ministerstva zdravotnictví v kauze Diag Human.
Tomáš Sokol
Tomáš Sokol | Foto: Ludvík Hradilek

Veřejnosti je Tomáš Sokol známý jako obhájce Radovana Krejčíře, Bohumila Kulínského, Jiřího Paroubka a jako právní poradce ministerstva zdravotnictví v kauze Diag Human. Rovněž je hojně čteným blogerem.

Je uznávaným právníkem v laických i odborných kruzích. Opakovaně se umístil na prvním místě v laické anketě Právník roku. Své služby poskytuje v rámci advokátní kanceláře Brož & Sokol & Novák v Praze. Jeho oborem je právo trestní, občanské a obchodní.

Od 27. 11. 1990 do 3. 7. 1992 vykonával funkci ministra vnitra ČR. Před tím působil jako prokurátor a ještě před Sametovou revolucí jako obhájce. Firmu, v níž působí dodnes, založil s Janem Brožem v roce 1992.

Tomáš Sokol se narodil 6. října 1951 v Praze. Původně se vyučil elektrikářem, ale po jednom neúspěchu byl přijat v roce 1975 na práva na Karlově Univerzitě, kde získal titul JUDr. Má dvě dcery a je podruhé ženatý. Kromě advokacie se věnuje výuce a zkoušení trestního práva při advokátních zkouškách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy