Tomáš Sokol

22. 1. 2012 23:26
Advokát a bývalý ministr vnitra. Mediálně známý, jako obhájce Krejčíře či sbormistra Kulínského. Poradce ministerstva zdravotnictví v kauze Diag Human.
Tomáš Sokol
Tomáš Sokol | Foto: Ludvík Hradilek

Veřejnosti je Tomáš Sokol známý jako obhájce Radovana Krejčíře, Bohumila Kulínského, Jiřího Paroubka a jako právní poradce ministerstva zdravotnictví v kauze Diag Human. Rovněž je hojně čteným blogerem.

Je uznávaným právníkem v laických i odborných kruzích. Opakovaně se umístil na prvním místě v laické anketě Právník roku. Své služby poskytuje v rámci advokátní kanceláře Brož & Sokol & Novák v Praze. Jeho oborem je právo trestní, občanské a obchodní.

Od 27. 11. 1990 do 3. 7. 1992 vykonával funkci ministra vnitra ČR. Před tím působil jako prokurátor a ještě před Sametovou revolucí jako obhájce. Firmu, v níž působí dodnes, založil s Janem Brožem v roce 1992.

Tomáš Sokol se narodil 6. října 1951 v Praze. Původně se vyučil elektrikářem, ale po jednom neúspěchu byl přijat v roce 1975 na práva na Karlově Univerzitě, kde získal titul JUDr. Má dvě dcery a je podruhé ženatý. Kromě advokacie se věnuje výuce a zkoušení trestního práva při advokátních zkouškách.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy