Prague Pride 2013

Aktualizováno 18. 8. 2013 19:09
Prague Pride není jen slavností lidí odlišné sexuální orientace - gayů, leseb, bisexuálů nebo transsexuálů, ale příležitostí oslavit toleranci vůči odlišnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Týdenní festival na podporu tolerance vůči odlišné sexuální orientaci Prague Pride se v roce 2013 konal ve dnech 12. - 18. srpna.

Mottem tohoto ročníku bylo "Jdeme s barvou ven" a opět se zaměřil na rozličné formy sexuálních vztahů - komunity gay, lesbické, bisexuální a transgender. Ústředním tématem však byl coming out, tedy situace a způsoby, kdy lidé přijmou svou odlišnost a podělí se o ni se svými blízkými a dalšími osobami, s nimiž jsou v každodenním kontaktu. Program zahrnoval seznámení se zkušeností mladších ročníků i starších spoluobčanů či reakce v domácím prostředí i na pracovišti.

Hlavními tvářemi třetího ročníku festivalu se staly devatenáctiletá Barbora s pětadvacetiletou Ilonou, které figurovaly na plakátu a které vyprávěly příběhy svého vlastního coming outu.

Slavnostní zahájení akce proběhlo v rezidenci pražského primátora, jednotlivé části programu pak probíhaly mj. v Piazzetě Národního divadla, Studentském klubu K4, Q café, MeetFactory, na několika divadelních scénách a jiných místech. Kompletní program je k dispozici na oficiálních stránkách.

Hlavní a nejviditelnější část akce - průvod po Praze - začal v sobotu 17. srpna ve 13:00 v ulici Na Příkopě. Od čtvrté hodiny odpolední pak tradičně navázal koncert na Letné, kde měl vytsoupit Jan Bendig, Lanugo, Cartonnage a další.

Doprovodná výstava pod názvem Transgender Me se konala v Galerii NTK. Vernisáž proběhla na konci července a uzavřela se 15. srpna komentovanou prohlídkou.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy