Nemocnice Hranice

31. 5. 2015 10:51
Nemocnice svým pacientům nabízí komplexní zdravotní péči ve dvanácti oborech, z nichž osm zajišťuje pacientům lůžkovou péči.
Město Hranic
Město Hranic | Foto: palickap

Mezi obory poskytující lůžkovou péči patří chirurgie, plastická chirurgie, gynekologie, ARO, interna, infekční oddělení, pediatrie a oddělení dlouhodobě nemocných pacientů. Tyto obory poskytují zároveň ambulantní péči a dále jsou v nemocnici čtyři odvětví, která nabízí pouze ambulantní péči. Řadí se mezi ně oftalmologie, neurologie, gastroenterologie a kardiologie. Nemocnice provozuje odborné laboratoře a vyšetření jsou uskutečňována v oddělení klinické mikrobiologie, v oddělení klinické biochemie, na hematologicko-transfúzním oddělení a na oddělení patologické anatomie.

Zdravotnické zařízení pořádá odborné konference pro lékaře a také pro nelékařský zdravotnický personál.

Základní informace

Adresa: Nemocnice Hranice a. s., Zborovská 1245, 753 22 Hranice
Telefon: +420 581 679 111
E-mail: [email protected]
Ředitel: MUDr. Eduard Solich, MBA

Historie
V roce 1890 započala stavba nemocnice, která byla situována na Teplické ulici. Slavnostně otevřena veřejnosti byla o rok později. Budova kapacitně nedostačovala, a proto bylo rozhodnuto o její dostavbu, která se uskutečnila ve dvou etapách – první v roce 1905 a druhá v roce 1909. Po skončení první světové války bylo zcela jasné, že kapacitně nemocnice nevyhovuje a v roce 1929 bylo rozhodnuto o stavbě zcela nové budovy, která byla dokončena a slavnostně otevřena o celých deset let později (v roce 1939). V roce 1943 bylo zřízeno oddělení krční nosní ušní.

Oddělení nemocnice

Lůžková oddělení
Interní oddělení
Chirurgické oddělení
Oddělení plastické a estetické chirurgie
Gynekologické oddělení
Doléčovací oddělení interních a chirurgických oborů
Anesteziologicko - resuscitační oddělení
Pediatrické oddělení
Infekční oddělení

Odborné ambulance
Interní ambulance
Kardiologická ambulance
Gastroenterologická ambulance
Proktologická ambulance
Chirurgická ambulance
Ortopedická ambulance
Ambulance plastické chirurgie
Gynekologická ambulance
Mamologická ambulance
Pediatrická ambulance
Oční ambulance
Hematologická ambulance
Neurologická ambulance
Cévní ambulance
Traumatologická ambulance
Nutriční ambulance
Infekční ambulance
Onkologická ambulance

Zdravotnická laboratoř
Hematologicko - transfúzní oddělení
Oddělení klinické biochemie a hematologie
Oddělení klinické mikrobiologie
Oddělení patologické anatomie

Ostatní pracoviště
Rehabilitace
Radiodiagnostické oddělení
Domácí péče
Lékárna
Dopravní zdravotnická služba
Akutní příjem
Centrální operační sály

Privátní odborné ambulance
Otolaryngologická ambulance I.
Otolaryngologická ambulance II.
Urologická ambulance
Alergologická ambulance
Kožní ambulance
Plicní ambulance
Ortopedická ambulance
Ambulance klinické psychologie
Psychiatrická ambulance

V roce 1951 bylo sjednoceno veřejné zdravotnictví a nemocnice se začlenila do Okresního ústavu národního zdraví. V této době se postupně rozšiřovala, a z původních 230 lůžek se její kapacita rozrostla až na 499 lůžek. Nejvíce lůžek bylo k dispozici na chirurgickém a interním oddělení. V sedmdesátých a osmdesátých letech prohlubovala své specializace a byly budovány nové zdravotnické pavilony.

V roce 1991 získala nemocnice díky zrušení Okresního ústavu národního zdraví samostatnost a začala fungovat jako samostatná státní příspěvková organizace, která se mohla samostatně rozhodovat. Roku 1994 byla privatizována a transformovala se na akciovou společnost. Akcie společnosti nebyly veřejně obchodovatelné. V období od roku 2005 (až do roku 2013) byly Zdravotnické laboratoře držitelem certifikátu systému managementu kvality (SMK), který byl v souladu s normou ČSN EN ISO 9001.

Současnost
Nemocnice získala v roce 2008 certifikát dle standardů Spojené akreditační komise, o.p.s.

V roce 2013 byla ve zdravotnickém zařízení otevřena zcela nová obezitologická ambulance, která se zabývá vážnými formami obezity. Služby ambulance jsou určeny pro hospitalizované pacienty a také pro pacienty ambulantní.

V roce 2014 obdrželo zdravotnické zařízení třetí místo v rámci celorepublikového hodnocení v průzkumu „Nemocnice ČR 2014“ na úrovni krajů. Nemocnice disponuje vlastní zdravotnickou službou, má vlastní lékárnu a několik detašovaných pracovišť.

V únoru 2015 obhájila zdravotnická laboratoř nemocnice na základě uskutečněného reakreditačního auditu ČIA, o.p.s. normu ČSN EN ISO 15189:2013. Reakreditace má platnost až do roku 2020.

V nemocnici je celkem 202 lůžek, přičemž z tohoto celkového počtu je 122 lůžek akutních, 10 lůžek spadá do kategorie intenzivní péče a 80 lůžek je přiřazeno pro chronické pacienty.

Kauzy
Díky zrušení stokorunového poplatku, který pacienti až do konce roku 2013 hradili za každý den strávený v nemocnici na lůžku, uvedla na začátku roku Nemocnice Hranice tvrzení, že jí přichází každý měsíc o 300 000 Kč méně. Nemocnici se výrazně zhoršila platební schopnost a zvýšilo se její vnitřní zadlužení. V podobné situaci se ocitla i další zdravotnická zařízení. Obrat nemocnice se pohybuje mezi 400 až 500 miliony korun ročně a na zrušených poplatcích vybere ročně o tři až čtyři miliony korun méně.

 

Právě se děje

před 26 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy