Nemocnice Hranice

31. 5. 2015 10:51
Nemocnice svým pacientům nabízí komplexní zdravotní péči ve dvanácti oborech, z nichž osm zajišťuje pacientům lůžkovou péči.
Město Hranic
Město Hranic | Foto: palickap

Mezi obory poskytující lůžkovou péči patří chirurgie, plastická chirurgie, gynekologie, ARO, interna, infekční oddělení, pediatrie a oddělení dlouhodobě nemocných pacientů. Tyto obory poskytují zároveň ambulantní péči a dále jsou v nemocnici čtyři odvětví, která nabízí pouze ambulantní péči. Řadí se mezi ně oftalmologie, neurologie, gastroenterologie a kardiologie. Nemocnice provozuje odborné laboratoře a vyšetření jsou uskutečňována v oddělení klinické mikrobiologie, v oddělení klinické biochemie, na hematologicko-transfúzním oddělení a na oddělení patologické anatomie.

Zdravotnické zařízení pořádá odborné konference pro lékaře a také pro nelékařský zdravotnický personál.

Základní informace

Adresa: Nemocnice Hranice a. s., Zborovská 1245, 753 22 Hranice
Telefon: +420 581 679 111
E-mail: [email protected]
Ředitel: MUDr. Eduard Solich, MBA

Historie
V roce 1890 započala stavba nemocnice, která byla situována na Teplické ulici. Slavnostně otevřena veřejnosti byla o rok později. Budova kapacitně nedostačovala, a proto bylo rozhodnuto o její dostavbu, která se uskutečnila ve dvou etapách – první v roce 1905 a druhá v roce 1909. Po skončení první světové války bylo zcela jasné, že kapacitně nemocnice nevyhovuje a v roce 1929 bylo rozhodnuto o stavbě zcela nové budovy, která byla dokončena a slavnostně otevřena o celých deset let později (v roce 1939). V roce 1943 bylo zřízeno oddělení krční nosní ušní.

Oddělení nemocnice

Lůžková oddělení
Interní oddělení
Chirurgické oddělení
Oddělení plastické a estetické chirurgie
Gynekologické oddělení
Doléčovací oddělení interních a chirurgických oborů
Anesteziologicko - resuscitační oddělení
Pediatrické oddělení
Infekční oddělení

Odborné ambulance
Interní ambulance
Kardiologická ambulance
Gastroenterologická ambulance
Proktologická ambulance
Chirurgická ambulance
Ortopedická ambulance
Ambulance plastické chirurgie
Gynekologická ambulance
Mamologická ambulance
Pediatrická ambulance
Oční ambulance
Hematologická ambulance
Neurologická ambulance
Cévní ambulance
Traumatologická ambulance
Nutriční ambulance
Infekční ambulance
Onkologická ambulance

Zdravotnická laboratoř
Hematologicko - transfúzní oddělení
Oddělení klinické biochemie a hematologie
Oddělení klinické mikrobiologie
Oddělení patologické anatomie

Ostatní pracoviště
Rehabilitace
Radiodiagnostické oddělení
Domácí péče
Lékárna
Dopravní zdravotnická služba
Akutní příjem
Centrální operační sály

Privátní odborné ambulance
Otolaryngologická ambulance I.
Otolaryngologická ambulance II.
Urologická ambulance
Alergologická ambulance
Kožní ambulance
Plicní ambulance
Ortopedická ambulance
Ambulance klinické psychologie
Psychiatrická ambulance

V roce 1951 bylo sjednoceno veřejné zdravotnictví a nemocnice se začlenila do Okresního ústavu národního zdraví. V této době se postupně rozšiřovala, a z původních 230 lůžek se její kapacita rozrostla až na 499 lůžek. Nejvíce lůžek bylo k dispozici na chirurgickém a interním oddělení. V sedmdesátých a osmdesátých letech prohlubovala své specializace a byly budovány nové zdravotnické pavilony.

V roce 1991 získala nemocnice díky zrušení Okresního ústavu národního zdraví samostatnost a začala fungovat jako samostatná státní příspěvková organizace, která se mohla samostatně rozhodovat. Roku 1994 byla privatizována a transformovala se na akciovou společnost. Akcie společnosti nebyly veřejně obchodovatelné. V období od roku 2005 (až do roku 2013) byly Zdravotnické laboratoře držitelem certifikátu systému managementu kvality (SMK), který byl v souladu s normou ČSN EN ISO 9001.

Současnost
Nemocnice získala v roce 2008 certifikát dle standardů Spojené akreditační komise, o.p.s.

V roce 2013 byla ve zdravotnickém zařízení otevřena zcela nová obezitologická ambulance, která se zabývá vážnými formami obezity. Služby ambulance jsou určeny pro hospitalizované pacienty a také pro pacienty ambulantní.

V roce 2014 obdrželo zdravotnické zařízení třetí místo v rámci celorepublikového hodnocení v průzkumu „Nemocnice ČR 2014“ na úrovni krajů. Nemocnice disponuje vlastní zdravotnickou službou, má vlastní lékárnu a několik detašovaných pracovišť.

V únoru 2015 obhájila zdravotnická laboratoř nemocnice na základě uskutečněného reakreditačního auditu ČIA, o.p.s. normu ČSN EN ISO 15189:2013. Reakreditace má platnost až do roku 2020.

V nemocnici je celkem 202 lůžek, přičemž z tohoto celkového počtu je 122 lůžek akutních, 10 lůžek spadá do kategorie intenzivní péče a 80 lůžek je přiřazeno pro chronické pacienty.

Kauzy
Díky zrušení stokorunového poplatku, který pacienti až do konce roku 2013 hradili za každý den strávený v nemocnici na lůžku, uvedla na začátku roku Nemocnice Hranice tvrzení, že jí přichází každý měsíc o 300 000 Kč méně. Nemocnici se výrazně zhoršila platební schopnost a zvýšilo se její vnitřní zadlužení. V podobné situaci se ocitla i další zdravotnická zařízení. Obrat nemocnice se pohybuje mezi 400 až 500 miliony korun ročně a na zrušených poplatcích vybere ročně o tři až čtyři miliony korun méně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy