








Představte si, že odjedete na venkov do hluboce věřící komunity, abyste se tam věnovali charitě, a místo toho náhodou odhalíte nebezpečnou sektu. Zní to sice jako z laciného hororového filmu, dokumentaristka Christine Marieová ale přesně takový příběh prožila na vlastní kůži.



Zapomeňte na pátek třináctého, skutečně smolný den je jindy. Do historie lidstva se smutně zapsalo datum 15. dubna. Právě v tento den se odehrálo pozoruhodné množství tragédií a katastrof. Od mrazivých vod Atlantiku, kde skončil Titanic, přes prach bostonského maratonu až po plameny katedrály Notre-Dame. Projděte si přehled událostí, které z 15. dubna udělaly nejčernější den v dějinách lidstva.



Sledují je při tréninku, na chodbách, v tělocvičně i některých prostorách šatny. Kamery jsou kvůli tenistům během turnajů na každém rohu a v Monte Carlu už došla trpělivost i světové jedničce Carlosu Alcarazovi.



Vyhrály mistrovství Evropy do 18 i do 22 let a poprvé si pověsily na krk zlaté medaile už také na světové tour dospělých beachvolejbalistek. 20letá dvojčata Anna a Kateřina Pavelkovy patří mezi velké naděje českého sportu, třeba s výhledem pro olympiádu v Los Angeles. V rozhovoru mluví o průlomu na turnaji v Mexiku nebo o studiu v Texasu.



Turnajem v Monte Carlu zahájí tenista Jakub Menšík příští týden antukovou část sezony, oranžový povrch má rád a těší se na něj. Přestože v březnu neobhájil titul na turnaji v Miami, v rozhovoru s novináři řekl, že je s dosavadním průběhem ročníku spokojený. Vyřešil zdravotní trable, které ho trápily a před květnovým Roland Garros v Paříži chce odehrát co nejvíce turnajů.



Česká fotbalová reprezentace by měla před letním mistrovstvím světa odehrát jedno přípravné utkání na domácí půdě a druhé už v dějišti závěrečného turnaje v Americe.



Velikonoční prázdniny v pohybu? Ideální nápad pro rodiny s dětmi! Jak ho realizovat? Tady je pár tipů od projektu Generace bez pohybu, který připravuje redakce Aktuálně.cz. Jsou dostupné všem. Stačí jen najít chuť.



Když si vaše dospívající dcera začne přivydělávat jako chůva v domácnosti vašeho kolegy, nejspíš nebudete předpokládat nic zlého. V případě Američanky Evelyn Hartleyové to ale skončilo tragédií. Z domu zmizela a dodnes není úplně jasné, co se s ní stalo. To nahrává jak konspiračním teoriím, tak fantazii filmařů.



„Nedá se říct, že by Jirka Lehečka zahrál proti Sinnerovi něco vyloženě špatně. Vlastně měl i dobrou strategii, snažil se být aktivní, zkracoval výměny, hrál hodně u čáry, chodil si k síti pro voleje, ale stejně si favorit věděl rady,“ píše v tradičním komentáři Aktuálně.cz bývalý tenista Dušan Lojda po uplynulém turnaji v Miami.









Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová k 31. březnu ve funkci skončí, oznámil ve čtvrtek na své sociální síti Truth Social prezident Donald Trump. Novým ministrem vnitřní bezpečnosti by se podle něj měl stát republikánský senátor z Oklahomy Markwayne Mullin. Potvrdit ho ve funkci ještě musí Senát, do té doby však může Mullin začít pracovat jako úřadující ministr.



Kauza Jeffreyho Epsteina bývá vykládána jako skandál sexuální deviace, selhání jednotlivce nebo soubor kompromitujících materiálů na mocné. Takové čtení je pohodlné, ale povrchní. Epsteinův příběh je především učebnicovým popisem fungování neoficiální moci v moderních demokraciích – moci založené na vztazích, mlčení a vzájemné loajalitě. Právě proto je relevantní i pro Českou republiku.



Pokud by čeští hokejisté v nesmírně dramatické čtvrtfinálové bitvě zdolali Kanadu, olympijský turnaj v Miláně by nakonec vyhráli. Alespoň podle legendárního Jaromíra Jágra, který se o vystoupení Pastrňáka a spol. rozpovídal v živém přenosu na svém instagramovém účtu. Vedle toho také naznačil, že se k aktivní hokejové kariéře už asi nevrátí.



Čeští hokejisté mají za sebou historicky nejhorší vstup do olympijského turnaje, v Miláně podlehli Kanadě jednoznačně 0:5. Byť proti týmu, který po návratu hráčů z NHL mnozí považují za největšího favorita, drželi v první třetině krok, postupně se projevila obrovská kvalita zámořských hvězd.



"Proti takové Kanadě hrajete jednou nebo dvakrát za kariéru," říkal v Miláně obránce Radko Gudas. Češi dnes vstoupí do olympijského turnaje zápasem proti zámořskému favoritovi s mnoha hvězdami. V podobné konstelaci, kdy NHL stála, mu čelili naposled před deseti lety, na úvod Světového poháru. Jako trenér byl u toho Josef Jandač.






Český dokumentární film zaznamenal fenomenální úspěch. Do nejužší nominace na Oscara se v kategorii dokumentárních filmů poprvé v historii probojoval i česko-dánský snímek „Pan Nikdo proti Putinovi“. Ten prostřednictvím dění na základní škole v uralském Karabaši popisuje, jak válka na Ukrajině a s ní souvisící propaganda mění ruskou společnost.



Český dokumentární film zaznamenal fenomenální úspěch. Do nejužší nominace na Oscara se v kategorii dokumentárních filmů poprvé v historii probojoval i česko-dánský snímek „Pan Nikdo proti Putinovi“. Ten prostřednictvím dění na základní škole v uralském Karabaši popisuje, jak válka na Ukrajině a s ní souvisící propaganda mění ruskou společnost.