Archiv: Právě se děje

před 13 hodinami

Finská policie zadržela pět mužů podezřelých z plánování teroristického útoku

Finští policisté zadrželi pět mužů podezřelých z plánování teroristického útoku, informoval deník Helsingin Sanomat. Podle policie nehrozí "akutní nebezpečí". Podezřelí, které úřady označují jako pravicové extremisty, žijí ve městě Kankaanpää v jihozápadní provincii Satakunta.

Okresní soud dnes rozhodl o zatčení pěti mužů podezřelých z terorismu. Podle policie utvořili skupinu založenou na pravicově extremistické ideologii a jsou podezřelí z plánování teroristického činu. Plánovali útok pomocí výbušniny či střelných zbraní, uvedl deník.

Ve Finsku se jedná o první případ podezření na terorismus spojený s krajní pravicí. Všichni zadržení pocházejí z Finska, je jim kolem 25 let.

Zdroj: ČTK
před 14 hodinami

Putin na jednání s Erdoganem kritizoval používání tureckých dronů Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonickém rozhovoru se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem kritizoval počínání ukrajinské armády, která nasadila Ankarou dodané bezpilotní letouny proti proruským separatistům v Donbasu. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu.

Ruský prezident v souvislosti s používáním tureckých bojových dronů Ukrajinou kritizoval "destruktivní politiku" Kyjeva, jejímž cílem je podle něj "podkopat minské dohody" z toku 2015. Dohody měly ukončit konflikt na východě Ukrajiny, jejich politická část však nebyla nikdy uvedena do praxe.

Putin v rozhovoru zopakoval požadavek, aby Ukrajina "upustila od všech pokusů o použití síly v Donbasu". Učinil tak v době zvýšeného napětí mezi Moskvou a Kyjevem, který podle ruských představitelů připravuje ofenzívu proti separatistům na východě země.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 15 hodinami

Itálie schválila přísnější postih domácího násilí, oběti budou mít nárok na mimořádnou dávku

Italská vláda schválila přísnější zákon proti domácímu násilí a násilí na ženách. Nový legislativní text počítá s častějším využitím elektronických náramků u lidí vyšetřovaných kvůli domácímu násilí, zvyšuje trestní sazby a zavádí novou dávku pro lidi, o kterých se úřady domnívají, že jsou oběťmi domácího násilí, uvedla agentura ANSA. Cílem zákona je zpřísnit tresty pro násilníky a posílit ochranu předpokládaných obětí ve fázi vyšetřování a před rozsudkem soudu.

"Cílem zákona je zvýšit bezpečí mnoha žen, protože od začátku roku jsme zaznamenali vraždy 109 žen, a proto jsme cítili potřebu posílit prevenci tak závažných trestních činů," uvedla ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová.

Ministryně spravedlnosti Marta Cartabiaová uvedla, že nový zákon posiluje předběžná donucovací opatření. Státní zástupci budou moci nařídit vazbu v případě lidí, u kterých jsou závažné indicie, že se dopustili domácího násilí, a existuje "vážné a bezprostřední nebezpečí", že se násilí znovu dopustí. Dosud tak mohli učinit v případě, že policie přistihla pachatele při činu. Zákon chce také rozšířit používání elektronických náramků u lidí obviněných z domácího násilí. S jeho nasazením musí obviněný souhlasit, pokud tak však neudělá, hrozí mu vazba nebo domácí vězení. V případě vážných indicií budou státní zástupci a policie také smět vyšetřovat případy domácího násilí i bez trestního oznámení. To se oběti často obávají podat, uvedly organizace, jež vystupují na ochranu práv žen.

Otázka domácího násilí je v italském tisku vnímána především jako otázka násilí na ženách. Italských statistický úřad (Istat) letos v listopadu poukázal na zajímavý údaj. Zatímco se počet vražd mužů v Itálii za poslední čtvrt století prudce snížil ze čtyř vražd na 100 tisíc obyvatel za rok na 0,6, v případě žen tento údaj v posledních dvou dekádách stagnuje kolem 0,5 vraždy na 100 tisíc obyvatel za rok. V roce 2020 bylo v Itálii zavražděno 116 žen. Ve více než polovině případů byl vrahem manžel či partner, v dalších 30 procentech případů se jednalo o bývalého partnera či blízkého příbuzného, například otce či syna.

Zdroj: ČTK
před 15 hodinami

Rusko může v lednu spustit rozsáhlou ofenzívu proti Ukrajině, uvedl Kyjev

Rusko shromáždilo u ukrajinských hranic více než 94 tisíc vojáků a na konci ledna může spustit rozsáhlou vojenskou ofenzívu proti Ukrajině. Podle agentury Reuters to uvedl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov s odvoláním na informace zpravodajských služeb. Moskva tvrzení Kyjeva označila za nesmyl. Americký prezident Joe Biden řekl, že připravuje "komplexní iniciativu", jejímž cílem je odradit Rusko od možného útoku na Ukrajinu.

Reznikov v ukrajinském parlamentu uvedl, že Ukrajina neudělá nic, čím by útok vyprovokovala. Je ale připravena se bránit, pokud Rusko zaútočí. Řekl také, že Ukrajina pokračuje ve výstavbě dvou námořních základen na svém jižním pobřeží.

"Naše rozvědka analyzuje všechny scénáře, včetně toho nejhoršího," řekl Reznikov. "Konstatuje, že pravděpodobnost rozsáhlé eskalace ze strany Ruska existuje. Nejpravděpodobnějším termínem, kdy bude k eskalaci připraveno, je konec ledna," dodal.

Zahraničněpolitický poradce Kremlu Jurij Ušakov tvrzení Kyjeva o chystaném ruském útoku na Ukrajinu odmítl. "Je to nesmysl, k žádné eskalaci nedojde. Máme právo přesouvat vojska na našem území," řekl novinářům.

Ukrajina a její spojenci v NATO letos opakovaně varovali před shromažďováním ruských vojsk v blízkosti ukrajinských hranic, což vyvolává obavy, že doutnající konflikt na východě Ukrajiny by mohl přerůst v otevřenou válku.

Zdroj: ČTK
před 16 hodinami

Policie nezahájí řízení proti autorům reportáže o Hamáčkově cestě do Moskvy

Policie nezahájí trestní řízení proti autorům reportáže serveru Seznam Zprávy, která se týkala cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Informaci, kterou v pátek server zveřejnil, potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Uvedl, že policie trestní oznámení ministra vnitra takzvaně uložila.

Hamáček podal trestní oznámení v květnu, a to na reportéry Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Podle něj se mohli dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. "Trestní oznámení jsme uložili bez dalšího opatření. Znamená to, že jsme neshledali důvody k zahájení úkonů trestního řízení," vysvětlil nyní mluvčí. Hamáčkovo vyjádření ČTK shání.

Zdroj: ČTK
před 16 hodinami

Na zápas slávistických fotbalistů v Berlíně bude moci jen pět tisíc diváků

Na čtvrteční závěrečný zápas slávistických fotbalistů ve skupině Evropské konferenční ligy v Berlíně proti Unionu bude moci kvůli koronaviru jen pět tisíc diváků. Zpřísnění opatření začne podle starosty německé metropole Michaela Müllera platit od příští středy, informovala agentura DPA. Pražané budou mít pro své fanoušky 250 vstupenek.

Ve čtvrtek německá vláda rozhodla, že pro venkovní sportovní akce omezí kapacitu na maximálně 15 tisíc diváků. Ve spolkových zemích, které jsou epidemií zasaženy více, ale mohu být restrikce ještě přísnější. Berlínská radnice dnes sáhla ke snížení počtu diváků na pět tisíc. Nařízení nemá okamžitou platnost a na dnešní domácí utkání Unionu v bundeslize proti Lipsku se ještě nevztahuje.

Slavia dnes oznámila, že neodstartuje předprodej vstupenek do Berlína pro hostující příznivce. Fanouškovské sdružení Odbor přátel Slavie plánuje pro své členy vypravit do německé metropole jeden autobus.