Právě se děje

před 3 hodinami

Pražská advokátka způsobila podle policie škodu za více než 120 milionů, poškodila 19 klientů

Zjištěná škoda, kterou podle vyšetřovatelů způsobila pražská advokátka zpronevěrou peněz z úschovy, už přesáhla 120 milionů korun. Policie nyní eviduje 19 poškozených klientů, sdělil ve středu mluvčí pražských policistů Richard Hrdina. O obvinění advokátky a její koncipientky informovali kriminalisté v září, tehdy škodu vyčíslili na 50 milionů korun a zasažených klientů bylo 11.

Stíhání se podle toho, co již dříve zveřejnila Česká advokátní komora, týká advokátky Hany Sukové a koncipientky Pavly Marešové. Suková má od 13. září pozastavený výkon advokacie, což znamená, že dočasně nemůže poskytovat právní služby.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Česká spořitelna může odkoupit úvěrové portfolium Sberbank CZ, povolil to antimonopolní úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil České spořitelně odkup úvěrového portfolia Sberbank CZ, která přišla o bankovní licenci. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Odkup podléhá i povolení České národní banky (ČNB). Insolvenční správkyně Sberbank o podpisu kupní smlouvy informovala na začátku listopadu s tím, že nominální hodnota portfolia je 47,1 miliardy korun, kupní cena je 41,053 miliardy korun. Vyjádření ČNB a České spořitelny ČTK zjišťuje.

"Česká spořitelna je jedním z nejvýznamnějších soutěžitelů působících na relevantních trzích v oblasti bankovnictví v České republice. Nabývaná část Sberbank CZ naopak disponovala jen velmi nízkým tržním postavením, navíc s ohledem na skutečnost, že jí byla odebrána bankovní licence, nemůže své podnikání dále rozvíjet," uvedl úřad s tím, že uzavřením transakce tak nedojde k podstatným změnám trhu s poskytováním bankovních produktů.

Předpokladem dokončení transakce je udělení další výjimky z amerického sankčního seznamu OFAC, současná vyprší 12. prosince tohoto roku.

Insolvenční správkyně už dříve uvedla, že předpokládá, že v případě úspěšného vypořádání prodeje v první polovině roku 2023 by mohly být vyplaceny pohledávky věřitelům formou částečného rozvrhu již ve druhé polovině roku 2023.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně vzrostla o procento

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 procenta. V říjnu se dařilo především pozemnímu stavitelství, tedy stavbám budov, meziročně stouplo o 1,2 procenta. Produkce inženýrského stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, vzrostla o 0,4 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průmyslová výroba v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta po růstu o 8,3 procenta v září. Vliv měla výroba aut, byla i za meziměsíčním poklesem o 3,7 procenta.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Po pravděpodobném vítězství v Georgii budou mít demokraté v americkém Senátu 51 křesel

Ve druhém kole voleb do Senátu v americké Georgii podle projekcí institutu Edison Research zvítězil demokratický kandidát Raphael Warnock. Demokraté tak budou mít v horní komoře amerického Kongresu zřejmě 51 zástupců, republikáni 49.

Warnock, který senátorský post obhajoval, porazil republikánského kandidáta Herschela Walkera podporovaného exprezidentem Donaldem Trumpem. Druhé kolo senátních voleb se v Georgii v úterý konalo kvůli tomu, že v prvním kole před měsícem ani jeden z kandidátů nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů.

S pravděpodobnými 51 demokratickými zástupci v Senátu bude pro prezidenta Joea Bidena snazší prosazovat své kandidáty na soudní a správní posty. Většinu demokratům v Senátu v posledních dvou letech zajišťovala viceprezidentka Kamala Harrisová, která je z titulu své funkce předsedkyní této komory Kongresu a může rozhodovat při rovnosti hlasů. Většina návrhů zákonů však vyžaduje podporu republikánů, kteří v listopadových volbách získali těsnou většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Agentura Reuters píše, že Walkerova porážka znamená neúspěch také pro samotného Trumpa, který se uchází o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024. Walker, někdejší hvězda amerického fotbalu, se v kampani dopouštěl chyb a několik jeho bývalých přítelkyň uvedlo, že jim zaplatil potrat. Vyslovuje se přitom pro to, aby umělé přerušení těhotenství bylo zakázáno. Walker tato obvinění odmítá.

Zdroj: ČTK