povstalci

Při bojích bojích o město Maríb v Jemenu zemřelo nejméně 65 lidí

Při bojích mezi šíitskými povstalci a vládními jednotkami v Jemenu zemřelo za posledních 48 hodin nejméně 65 lidí. Informovala o tom v neděli agentura AFP. Střety se zintenzivnily zejména v okolí města Maríb, střediska stejnojmenné provincie, která je posledním útočištěm vládních sil v severním Jemenu.

Oblast Maríbu se povstalci snaží dobýt od začátku února. Nyní jsou bojovníci povstaleckých Húsíů asi šest kilometrů od Maríbu, ačkoli vládní jednotky podporuje koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Dobytí Maríbu by bylo pro vládu citelnou ztrátou, protože město je pokládáno za poslední obrannou linii jemenských nalezišť ropy a plynu, která má stále v rukou vláda. Jedná se navíc o jedno z mála měst, které mají na severu země pod kontrolou vládní jednotky. Zbytek severu je v rukou povstalců.

Podle AFP za poslední dva dny zemřely nejméně čtyři desítky povstalců a 26 příslušníků vládních jednotek.

Konflikt v Jemenu začal v roce 2014. Ve válce proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vládní vojska prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž pomáhá arabská koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Během několika let bojů zahynulo přes 100 000 lidí a podle OSN konflikt způsobil nejhorší humanitární krizi na světě.

Zdroj: ČTK

Město Mekele na severu Etiopie pod leteckým bombardováním

Město Mekele, které je správním střediskem státu Tigraj na severu Etiopie, čelilo od sobotního rána těžkému bombardování etiopskými vládními jednotkami, uvádějí tiskové agentury s odvoláním na představitele tigrajské opozice a humanitární organizace.

Etiopská vláda již v pátek oznámila, že se chystá město dobýt v nejbližších dnech. Představitel OSN v regionu upozornil, že Súdán, kam již uteklo na 43.000 Etiopanů, bude potřebovat finanční pomoc, píše agentura AFP.

Pokračovat