Archiv: Náhorní Karabach

V Karabachu pokračují boje, hlavním městem otřásly výbuchy

Vzájemným ostřelováním arménských a ázerbájdžánských sil v neděli pokračoval konflikt o horskou enklávu Náhorní Karabach, který propukl minulou neděli. Karabašskou metropolí Stěpanakert otřásly výbuchy, podle ministerstva zahraničí neuznávané republiky jej zasáhlo ázerbájdžánské ostřelování. Baku oznámilo, že se pod palbou arménských sil ocitla ázerbájdžánská města, píší zahraniční agentury.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev dnes v televizním projevu Arménii vyzval, aby přišla s časovým rozvrhem stažení z Náhorního Karabach a okolního ázerbájdžánského území. Země podle něj třicet let čekala na znovunabytí svého území. "Náhorní Karabach je ázerbájdžánské území. Musíme se tam vrátit a vrátíme se tam," řekl Alijev. K uzavření příměří vyzval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. 

Ve Stěpanakertu se v 9:30 ráno místního času (7:30 SELČ) rozezněly výstražné sirény, které následovalo několik výbuchů. Karabašské ministerstvo zahraničí za jejich původce označilo rakety "ozbrojených sil Ázerbájdžánu". Město se v uplynulých dnech ocitlo pod palbou hned několikrát, ostřelování tamní obyvatele donutilo uchýlit se do sklepů či krytů. V noci ze soboty na neděli se metropole ocitla bez elektřiny.

Zdroj: ČTK

Minibus s novináři v Karabachu zasáhla střelba, zranění nejsou

Minibus s ruskými a arménskými novináři zasáhla v Náhorním Karabachu dělostřelecká palba. Oznámila to agentura Ria Novosti s tím, že nikdo nebyl zraněn. Kromě zpravodaje agentury Ria Novosti v minibusu cestovali reportéři ruské stanice Pervyj kanal, čtyři arménští novináři a americký dobrovolník, jenž pracuje v Jerevanu.

Minibus se do palby dostal ve chvíli, když odjížděl z Martakertu. "V blízkosti autobusu zazněl výbuch. Tlaková vlna vyrazila boční okno. Novináři spadli na podlahu. Autobus ještě kousek jel, potom ale padlo rozhodnutí zastavit se a schovat se v úkrytu," popsal zpravodaj ruské agentury. Když ostřelování utichlo, novináři se vrátili do města.

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o horskou enklávu Náhorní Karabach pokračují už šestým dnem. Obě strany tvrdí, že nepříteli způsobily značné ztráty. Současné boje jsou označovány za nejtěžší od 90. let minulého století.

Zdroj: ČTK