Archiv: ministerstvo zahraničí

Česko zaplatí 4,4 miliardy ročně mezinárodním organizacím, přínos je často nejasný

Česko spolupracuje s téměř 500 mezinárodními organizacemi a ročně jim na příspěvcích vyplatí zhruba 4,4 miliardy korun. Spolupráci koordinuje ministerstvo zahraničních věcí, které ale podle Nejvyššího kontrolního úřadu nemá informace k tomu, aby mohlo zhodnotit její přínosy. Státu se navíc nedaří spolupráci zefektivnit ani dosáhnout plánovaných úspor, vyplývá z kontroly hospodaření v letech 2014 až 2018. 

Každý resort by měl ministerstvo zahraničních věcí informovat o navázání spolupráce s mezinárodními organizacemi. Nové smlouvy má také nejprve schválit vláda. "Kontrola ale ukázala, že ministerstvo se o tom vůbec nemusí dozvědět," uvedl úřad. U poloviny z 28 případů uzavřela ministerstva spolupráci, aniž o nich vláda a ministerstvo zahraničních věcí věděly.

Zdroj: ČTK

Ministr Petříček jmenoval kytaristu Rudyho Linku vyslancem dobré vůle

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD v pražském Černínském paláci jmenoval vyslancem dobré vůle jazzového kytaristu Rudyho Linku. Smyslem funkce je bez nároku na honorář šířit dobré jméno České republiky za hranicemi. Devětapadesátiletý česko-americký hudebník se připojil k dosavadním vyslancům Lucii Mádlové, Martině Ptáčkové a Yemimu A.D. "Budeme rádi, když vymyslíme konkrétní aktivity, třeba ve spolupráci s Českými centry a našimi ambasádami," uvedl Petříček. "Hudba je věc, která spojuje více než cokoliv jiného a nepotřebuje žádné vysvětlování. Funkce velvyslance dobré vůle si hodně vážím," dodal Linka, který v Česku založil a vede putovní Bohemia Jazzfest. Ten se každé léto koná na historických náměstích včetně Staroměstského náměstí v Praze. Pro letošní 15. ročník Linka od pražských radních zatím nedostal povolení.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo zahraničí možná nebude muset platit půlmilionovou pokutu

Krajský soud v Brně zrušil půlmilionovou pokutu, kterou v roce 2018 uložil ministerstvu zahraničí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo pokutu dostalo za zakázku na rozvoj konzulárních systémů ePasy v letech 2016 - 2019, kterou zadalo bez otevřeného tendru.

Ministerstvo podle úřadu neprokázalo, že by zakázku mohla provést jen vybraná firma. Proti rozhodnutí úřadu podalo ministerstvo rozklad. Rozhodnutí však bylo potvrzeno a pokuta musela být uhrazena. Krajský soud v Brně, ke kterému ministerstvo zahraničních věcí podalo žalobu, teď rozhodnutí úřadu zrušil a případ mu vrátil k novému projednání, při kterém musí vzít v potaz právní stanovisko soudu. 

Zdroj: ČTK

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí