letoun

U Prostějova se zřítilo ultralehké letadlo, pilot na místě zemřel

Na pole mezi obcemi Olšany u Prostějova a Lutín se ve čtvrtek dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. "Třiapadesátiletý pilot cizí státní příslušnosti pád stroje startujícího v zahraničí nepřežil," uvedl prostějovský policejní mluvčí František Kořínek s tím, že pilot v letadle cestoval sám. Příčiny a okolnosti budou vyšetřovat prostějovští kriminalisté ve spolupráci s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. V Olomouckém kraji jde za poslední týden o druhou nehodu ultralehkého letadla. Minulý čtvrtek ultralight havaroval na Šumpersku.

Zdroj: ČTK

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK

Malý letoun narušil vzdušný prostor nad Bílým domem. Policie oblast krátce uzavřela

Areál sídla amerického prezidenta a budovu Kongresu v pondělí krátce uzavřela policie, když vzdušný prostor nad centrem Washingtonu narušil malý letoun. Oznámila to agentura Reuters. Podle policie se letoun "nechoval nepřátelsky". Sídlo parlamentu a okolní budovy byly evakuovány, personál Bílého domu zůstal na místě. Poplach byl brzy odvolán. Ulice v centru města byly pro dopravu uzavřeny a k ochraně vzdušného prostoru byly povolány armádní letouny.

Bezpečnostní poplach v okolí Bílého domu či Kongresu není velkou výjimkou, ochranka ho vyhlašuje v případě, že se v okolí prezidentova sídla nebo parlamentu pohybují podezřelé osoby nebo když jsou narušeny bezpečnostní zóny.

Zdroj: ČTK
Pokračovat