Mimořádná zpráva

KHL

KHL

Nadnárodní východoevropská liga, která je po NHL považována za druhou nejlepší hokejovou soutěž na světě. Byla založena v roce 2008 jakožto nástupkyně ruské Superligy.

V současné době je složena z 28 klubů (z Ruska 22 a po jednom z Běloruska, Lotyšska, Finska, Slovenska, Kazachstánu a Chorvatska). Česko ve dvou sezonách zastupoval Lev Praha, který ale musel kvůli finančním trablům po finále v roce 2015 skončit.

Liga je rozdělena podle geografické polohy na dvě konference – východní a západní, každá z nich má dvě divize. Osm nejlepších týmů z každé konference po základní části postupuje do play off, kde hraje o vítěznou trofej, jíž je Gagarinův pohár.

Úřadujícím mistrem Kontinentální ligy CSKA Moskva.

Radil rozhodl prvním hattrickem v KHL o výhře Spartaku

Útočník Lukáš Radil rozhodl v KHL hattrickem o vítězství hokejistů Spartaku Moskva nad Soči 4:1. Tři góly v jednom utkání vstřelil poprvé po letošním návratu do moskevského klubu z NHL i vůbec za celou dobu působení v soutěži. Prosadil se při hře pět na pět, v přesilovce a také při power play do prázdné branky. U gólu na 3:1 mu asistoval Robin Hanzl.

V říjnu už to bylo druhé Radilovo tříbodové utkání, před týdnem se podílel na výhře 3:0 nad Dynamem Minsk dvěma góly a asistencí. Nyní má na kontě deset branek a na jedinou se přiblížil k nejlepšímu českému střelci v soutěži Dmitriji Jaškinovi.

Brankář Roman Will zneškodnil 32 střel a pomohl Čeljabinsku k výhře 2:1 na ledě Chabarovsku. Domácí hráč Michal Jordán si připsal asistenci, stejně jako Lukáš Sedlák ve vítězném mužstvu.

Zápas začal jako souboj českých brankářů Willa a Marka Langhamera, ten ale vynechal druhou třetinu poté, co dostal trest na 2+10 minut za nepovolenou výstroj. Dvacet minut v domácí brance strávil Jevgenij Alikin, pak se Langhamer na led vrátil.

Willa překonal pouze Vladimir Butuzov v 47. minutě. Rychlý protiútok založil obránce Jordán, který obral soupeře o puk a přihrál Alexandru Poluninovi. Po snížení na 1:2 už v Chabarovsku před dvěma tisícovkami diváků další branka nepadla.

Furch vychytal Minsku šestou výhru za sebou, dostal jediný gól

Dominik Furch pomohl v Kontinentální lize hokejistům Dinama Minsk k šesté výhře za sebou a jen necelých sedm minut ho dělilo od první vychytané nuly v ročníku. Běloruský celek zvítězil na ledě Čerepovce 4:1 a v tabulce Východní konference zaostává o jediný bod za vedoucím CSKA Moskva.

V zápasech Minsku padá hodně gólů, Furch dosud měl průměr téměř 3,5 obdržené branky na utkání. Tentokrát ho ale z 33 střel domácích hokejistů překonal jen Denis Vicharev v 54. minutě z dorážky v přesilové hře.

Góly českých útočníků Lukáše Sedláka a Tomáše Hyky rozhodly o výhře Čeljabinsku 4:2 v Soči. Sedlák dostal po rychlém protiútoku a Hykově přihrávce hosty v 45. minutě do vedení 3:2, Hyka pak pojistil náskok Traktoru prudkou ranou v přesilové hře. Sedlák se v sezoně trefil potřetí, Hyka poprvé, ale u sedmi branek už asistoval.

KHL:

Čerepovec - Dinamo Minsk 1:4, Jaroslavl - Magnitogorsk 3:4 po sam. nájezdech (za hosty Nestrašil 0+1), Kunlun Red Star - Nižněkamsk 3:4, Nižnij Novgorod - Kazaň 4:2, Omsk - Jokerit Helsinky 3:2 v prodl., HK Soči - Čeljabinsk 2:4 (za hosty Hyka 1+1, Sedlák 1+0).

Trojnásobný mistr světa Nikulin skončil s hokejem

Ruský hokejový obránce a trojnásobný mistr světa Ilja Nikulin ukončil v 38 letech kariéru. Dlouholetý reprezentant byl už v minulé sezoně bez angažmá, poté co odešel z Dynama Moskva, kde v předchozích dvou ročnících dělal kapitána.

Nikulin celou kariéru strávil v Rusku, byť si jej v roce 2000 v draftu NHL vybrala ve druhém kole Atlanta jako 31. hráče v pořadí. Vedle Dynama nastupoval za Kazaň, s kterou vyhrál dvakrát KHL (2009 a 2010) a předtím jednou ruskou superligu (2006). Domácí titul získal i v dřívějším angažmá v moskevském klubu (2005).

Z mistrovství světa má sedminásobný účastník Utkání hvězd KHL kompletní sbírku medailí. Zlato vybojoval se sbornou v letech 2008, 2009 a 2012, kdy mužstvo dovedl k titulu jako kapitán. Startoval na osmi šampionátech a dvou olympijských hrách.

CSKA nabídl českého hokejistu Sekáče ostatním klubům KHL

Vedení hokejistů CSKA Moskva už nemá zájem o Jiřího Sekáče. Osmadvacetiletého českého útočníka nabídlo ostatním klubům Kontinentální ligy, ty nyní mají dva dna na rozmyšlenou. Podle agentury RIA-Novosti by po českém reprezentantovi mohly sáhnout nejspíš Barys Nur-Sultan nebo Dinamo Minsk.

Sekáč předloni vyhrál Gagarinův pohár s Kazaní, o rok později zamířil do CSKA. V sezoně nedokončené kvůli koronaviru odehrál kladenský rodák 45 zápasů a zaznamenal 25 bodů za 12 gólů a 13 asistencí.

Smlouvu se slavným moskevským klubem Sekáč podepsal do dubna 2021. Podle ruských médií činil jeho roční plat v uplynulé sezoně 100 milionů rublů (33 milionů korun), v příští měl dostat 60 milionů rublů (20 milionů korun).

Reprezentační obránce Sklenička bude dál hrát KHL za Jokerit

Reprezentační obránce David Sklenička se v Kontinentální hokejové lize dohodl na prodloužení spolupráce s Jokeritem Helsinky, kde dohrával uplynulou sezonu. Klubu se upsal do roku 2022. Jokerit o dohodě informoval na svém webu.

Třiadvacetiletý Sklenička, který startoval na posledních dvou světových šampionátech, zamířil do finské metropole v prosinci nedlouho poté, co se domluvil na ukončení smlouvy s Montrealem. Splnění snu o NHL se nedočkal a první zahraniční angažmá po odchodu z Plzně strávil v týmu Lavalu na farmě v AHL.

Po podpisu smlouvy do konce sezony odehrál za Jokerit 25 zápasů v základní části KHL a připsal si pět bodů za dva góly a tři asistence. Za šest startů v play off přidal branku a nahrávku. Tým sice postoupil do čtvrtfinále, v němž měl vyzvat Petrohrad, při nastupující pandemii koronaviru ale ze soutěže odstoupil. Pak byl zrušen i zbytek bojů o Gagarinův pohár.

Brankář Will se stěhuje z Rögle do Čeljabinsku do KHL

Hokejový brankář Roman Will se po roce stráveném ve švédském Rögle stěhuje do Kontinentální ligy a bude chytat za Čeljabinsk. Sedmadvacetiletý gólman české reprezentace, který má na kontě i jeden zápas v NHL za Colorado, uzavřel s Traktorem dvouletou smlouvu. Uvedl to oficiální web ruského klubu.

Will v uplynulé sezoně odchytal za Rögle 34 zápasů a byl ve statistikách švédské ligy čtvrtý s průměrem 2,12 obdržené branky na zápas i s úspěšností zákroků 92,13 procenta. Udržel také čtyřikrát čisté konto. V dresu české reprezentace měl ve čtyřech duelech uplynulé sezony průměr 1,50 gólu na utkání, úspěšnost 94,29 procenta a jednou udržel nulu.