KHL

KHL

Nadnárodní východoevropská liga, která je po NHL považována za druhou nejlepší hokejovou soutěž na světě. Byla založena v roce 2008 jakožto nástupkyně ruské Superligy.

V současné době je složena z 28 klubů (z Ruska 22 a po jednom z Běloruska, Lotyšska, Finska, Slovenska, Kazachstánu a Chorvatska). Česko ve dvou sezonách zastupoval Lev Praha, který ale musel kvůli finančním trablům po finále v roce 2015 skončit.

Liga je rozdělena podle geografické polohy na dvě konference – východní a západní, každá z nich má dvě divize. Osm nejlepších týmů z každé konference po základní části postupuje do play off, kde hraje o vítěznou trofej, jíž je Gagarinův pohár.

Úřadujícím mistrem Kontinentální ligy CSKA Moskva.

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Hrubec jen jednou inkasoval a Omsk se ujal ve finále KHL vedení

Brankář Šimon Hrubec vychytal Omsku vítězství v úvodním finálovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Český gólman zneškodnil 28 střel hráčů CSKA a Avangard na ledě vítěze základní části vyhrál 4:1.

Hrubce před více než 7000 diváky v CSKA Areně překonal jen v úvodu třetí třetiny Andrej Loktionov po chybě obránce. Snížil tím na 1:2, ale domácí se obratu nedočkali. O deset minut později americký útočník Reid Boucher v přesilovce vrátil hostům dvougólový náskok a do prázdné branky zpečetil výhru Ilja Kablukov. V první a druhé třetině položili základ k vítězství Jegor Činachov a běloruský obránce Kirill Gotovec.

Druhý zápas je na programu v úterý znovu v Moskvě.

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

CSKA, Kazaň a Jaroslavl jsou ve čtvrtfinále KHL

Nejlepší dva týmy základní části Kontinentální hokejové ligy CSKA Moskva, Kazaň a spolu s nimi Jaroslavl postoupily v nejkratším možném termínu čtyř zápasů do čtvrtfinále bojů o Gagarinův pohár. Postupu se dnes výrazně přiblížila také Ufa.

Vítěz základní části CSKA zdolal i ve čtvrtém duelu osmifinálové série městského rivala Spartak s Robinem Hanzlem v sestavě, rozhodující bod získal favorit za dnešní výhru 3:1. Jaroslavl porazila 4:1 Jokerit Helsinky a ukončila tak klubovou sezonu českým obráncům Jakubu Krejčíkovi a Davidu Skleničkovi.

Nejlepší mužstvo Východu Kazaň přidala čtvrtou výhru proti Nižnímu Novgorodu díky výhře na hřišti Torpeda 4:1. Ve čtvrtém dnešním utkání Ufa vyhrála 3:1 v Čeljabinsku, za který chytal Roman Will, a stejným výsledkem vede i sérii.

Osmifinále play off KHL:

Východní konference - 4. zápasy:

Čeljabinsk - Ufa 0:3, stav série 1:3; Nižnij Novgorod - Kazaň 1:4, konečný stav série 0:4.

Západní konference - 4. zápasy:

Spartak Moskva - CSKA Moskva 1:3, konečný stav série 0:4; Jokerit Helsinky - Jaroslavl 1:4, konečný stav série 0:4.