hospodářská komora

Hospodářská komora je pro zastropování cen plynu, upřednostňuje celoevropské řešení

Podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je řešením energetické krize zastropování cen, především plynu. Dával by přednost celoevropskému před národním řešením.

Dlouhý označil současnou ekonomickou krizi za horší, než byla pandemie. Drahé energie mají fatální dopad na firmy a nelze podle něho vyloučit sociální nepokoje. 

Do konce roku bude hlavně kvůli vysokým cenám energií propouštět podle Hospodářské komory 18 procent firem. Vláda situaci podniků dosud podle ní podceňovala.

"Žijeme v době hluboké ekonomické a hlavně energetické krize, je třeba přijmout i nestandardní řešení," uvedl Dlouhý. Upozornil, že firmy se potýkají s tím, že nově uzavírané smlouvy na energie jsou nad jejich finanční možnosti. Části podnikatelů se nepodaří elektřinu a plyn vůbec zajistit, protože někteří dodavatelé přestali přijímat nové zákazníky. Vláda, opozice i odbory by se nyní měli spojit a zajistit účinné řešení krize, dodal.

Zdroj: ČTK

Hospodářská komora chce sloučit výběr daní a zdravotního i sociálního pojištění

Hospodářská komora ve čtvrtek na svém celostátním směnu v Olomouci navrhla vznik jednoho výběrného místa pro daně i zdravotní a sociální pojištění, které státu odvádějí zaměstnavatelé.

Podle prezidenta komory Vladimíra Dlouhého by se díky tomu snížila administrativní zátěž zaměstnavatelů a stát by ušetřil peníze. Hospodářská komora si od zjednodušení inkasa daní a pojistného slibuje také uvolnění části personálních kapacit na úřadech, které by v době nedostatku pracovních sil mohly využít podniky v soukromém sektoru.

Systém by podle Dlouhého měl fungovat podobně, jako je tomu u paušální daně pro živnostníky, což komora navrhla před šesti lety a tato úprava začala platit loni.  Zaměstnavatel by podle návrhu komory jednou měsíčně odváděl na účet finančního úřadu částku, která by zahrnovala daň z mezd jeho zaměstnanců, povinné sociální a zdravotní pojistné za tyto zaměstnance i pojistné odvody za samotného zaměstnavatele.  

Zdroj: ČTK

Sedm z deseti firem v Česku zvyšuje mzdy, zjistil průzkum Hospodářské komory

Sedm z deseti firem v Česku zvýšilo nebo ještě letos zvýší mzdy, nejčastěji o pět až deset procent. Desetina podniků počítá s růstem mezd o deset a více procent. Polepší si hlavně hlavně zaměstnanci ve zpracovatelském průmyslu. Vyplývá to z nového šetření mezi téměř 400 podniky, jehož výsledky zveřejnila Hospodářská komora.

Se stagnací mezd na loňské úrovni počítá v letošním roce čtvrtina firem zahrnutých do průzkumu. Meziroční pokles očekává pět procent firem. Snižování mezd se bude podle komory týkat téměř výhradně pracovníků v nejmenších firmách a v podnicích orientujících se na služby.

"Právě mikro a malé firmy bývají nepříznivým ekonomickým vývojem zasaženy jako první a jsou i ohroženy nejvíce. V případě mzdového vývoje v osobních službách se zřejmě projevuje i změna spotřebního chování obyvatel v souvislosti s vyšší inflací a jejím vlivem na úspory a reálnou úroveň mezd, a tedy i snížení poptávky po vybraných službách," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK

Vláda musí ujasnit pravidla pro otevření zahrádek a připravit plán na podzim, uvedla Hospodářská komora

Vláda musí podle Hospodářské komory (HK) nejpozději v pátek jasně uvést pravidla pro otevření restauračních zahrádek. Měla by také připravit plán pro podzim s pandemií koronaviru. Podnikatelé se podle komory chtějí vyhnout riziku opětovného uzavření, zároveň odmítají, aby jim za případné zhoršení epidemické situace byla přičítána odpovědnost. Ve čtvrtek to řekl prezident HK Vladimír Dlouhý. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda v pátek podmínky pro otevření zahrádek zpřesní.

Provozovatelé stravovacích provozů musejí mít podle Dlouhého neodkladně jasno v tom, zda budou muset od pondělí kontrolovat doklady hostů o negativních testech na koronavirus či očkování, k čemuž potřebují ale detailní informace, nebo bude stačit vývěska, že za vládou nastavená pravidla se bude zodpovídat zákazník.

Komora podle Dlouhého nikdy neříkala, že vstup do provozoven služeb, hotelů nebo restaurací má být podmíněn testem či očkováním. Pravidla podle něj určuje stát. HK se snažila najít technologické řešení. Vyvinula proto mobilní aplikaci, ve které by lidé našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost. Potřebné pro její plošné využití bylo zapojení státu. Podle viceprezidenta HK Zdeňka Zajíčka se tak nestalo a aplikaci nyní komora uloží "do šuplíku".

Zdroj: ČTK

Zemřel bývalý šéf Hospodářské komory Kužel

Zemřel bývalý prezident Hospodářské komory ČR (HK ČR) Petr Kužel. Podle serveru Forbes.cz, který informaci přinesl, podlehl v sobotu Kužel ve věku 58 let nemoci covid-19. V čele organizace zastupující podnikatele stál Kužel v letech 2008 až 2014. V minulosti byl i členem městského zastupitelstva na pražském magistrátu. Informaci o Kuželově úmrtí potvrdila Forbesu Hospodářská komora.

Kužel byl v roce 2005 zvolen nejprve viceprezidentem Hospodářské komory. O tři roky později vystřídal v jejím čele Jaromíra Drábka. Na sjezdu v květnu 2014 už do vedení znovu nekandidoval z rodinných důvodů. Jeho nástupcem se stal Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
Pokračovat