Archiv: domácí

Štefan se před sjezdem ČSSD přidal k Petříčkovi, chce být prvním místopředsedou

Kandidáti na předsedu ČSSD Tomáš Petříček a Břetislav Štefan se před nadcházejícím sjezdem domluvili na společném postupu. Informovali o tom dnes v tiskové zprávě. Štefan proto bude usilovat o to, aby ho delegáti zvolili Petříčkovým statutárním místopředsedou. Dvojici podpořili nynější místopředseda Michal Šmarda, pardubický hejtman Martin Netolický či další kandidát do vedení vládní strany Igor Bruzl.

Petříček a Štefan uvedli, že se budou o hlasy ucházet jako tým, který kombinuje zkušenosti z vrcholné i komunální politiky. Chtějí delegátům nabídnout alternativu nynějšího týmu předsedy a vicepremiéra Jana Hamáčka, který bude funkci obhajovat. "Naše strana musí být po sjezdu jednotná. Snadněji ji tak budeme moci vrátit důvěryhodnost a najít jí opět místo na politické mapě," uvedl v tiskové zprávě Petříček.

Zdroj: ČTK

ČSÚ: Sčítání je od čtvrtka on-line i pro lidí nad 85 let se starými průkazy

Elektronicky mohou své údaje ve sčítání lidu od čtvrtka statistikům posílat i lidé nad 85 let se starými občanskými průkazy. Do sčítacího systému je možné se přihlásit také s těmito doklady bez strojově čitelných údajů, informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Podle ní se to týká asi 15 000 lidí. Senioři nad 70 let si nemusí průkazy vždy po deseti letech měnit, platnost je na 35 let.

Sčítání začalo 27. března. Týden po zahájení statistici podle materiálů z vládního webu začali řešit situaci, kdy se lidé se staršími občankami nemohli do on-line sčítacího systému přihlásit. Český statistický úřad (ČSÚ) proto žádal o změnu předpisů. Podle Voldánové ministerstvo vnitra ve středu předalo statistikům data a ČSÚ rozšířil možnosti elektronické identifikace i o nejstarší doklady.

Zdroj: ČTK

Uniklá data z Facebooku obsahují údaje o více než milionu Čechů

Mezi uniklými uživatelskými daty z Facebooku, která se o víkendu objevila na internetu, jsou i údaje o více než milionu Čechů. Celkem byla zveřejněná soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí. Uvedla to ve středu antivirová firma Avast.

Přestože jde podle firmy o relativně starou událost a Facebook již zranitelnost z roku 2019 odstranil, data unikla na internet teprve nyní a významně ohrožují bezpečnost uživatelů. Mezi zveřejněnými údaji jsou totiž také telefonní čísla, která mohou kyberzločinci použít k tzv. SIM swappingu, tedy k útoku, při kterém přesměrují bezpečnostní kódy dvoufázového ověření používaného k ověření identity při přihlášení do e-mailu na svá vlastní zařízení. Tím získají podle sdělení firmy Avast zloději přístup k e-mailu oběti a následně pak mohou převzít také kontrolu nad dalšími online účty uživatele a celou jeho digitální identitou.

Zdroj: ČTK