ČTK / Reuters

Moje články

3. 4. 2021 21:10

Vojáci NATO a Ukrajiny začnou do několika měsíců společná cvičení u ruských hranic. Reagují na manévry Kremlu

Ukrajina zahájí společná vojenská cvičení s jednotkami Severoatlantické aliance do několika měsíců. Měla by se jich účastnit více než tisícovka příslušníků armády z alespoň pěti členských států NATO. Ukrajinská armáda to v sobotu uvedla na facebooku, píše agentura Reuters. Tento krok by mohl zesílit napětí, které mezi NATO a Ruskem panuje v souvislosti nedávnými manévry ruských jednotek v blízkosti oblasti Donbasu. Tu od roku 2014 ovládají proruští separatisté. 

"Bude se jednat především o nácvik obranných akcí, následovat bude útočné cvičení s cílem obnovení hranice a územní integrity státu, který byl objektem agrese ze strany jedné z nepřátelských sousedních zemí," píše ukrajinská armáda v prohlášení.

Rusko v pátek uvedlo, že hodlá učinit dodatečné kroky k zajištění své bezpečnosti v případě posilování vojsk Severoatlantické aliance kolem Ukrajiny. NATO už ve čtvrtek podle agentury Reuters vyjádřilo znepokojení nad ruskými aktivitami u hranic s Ukrajinou, do jejichž blízkosti nyní ruská armáda přemisťuje svoji vojenskou techniku. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov znepokojení vyvolané těmito přesuny odmítl. Prohlásil, že mají za cíl jen zajistit bezpečnost Ruska a že "pro nikoho nepředstavují hrozbu".

Zdroj: ČTK / Reuters
20. 2. 2021 22:48

Z letadel padaly kovové součástky

Padající součástky z hořícího motoru dopravního boeingu dnes v Nizozemsku zranily dva lidi. Jedna starší žena utrpěla zranění na hlavě a musela být ošetřena v nemocnici. Lehké popáleniny utrpělo také dítě, které chtělo součástku na zemi vzít do ruky. Poškozeno bylo v obci Meerssen i několik domů a aut. Stroj měl z Maastrichtu namířeno do New Yorku. Letadlo vzápětí nouzově přistálo v Lutychu (Liège). Informovala o tom agentura DPA.

Poruchu motoru ohlásilo dnes také letadlo společnosti United Airlines směřující z amerického letiště v Denveru do Honolulu. Jak uvedla agentura Reuters, policie v Broomfieldu v Coloradu zveřejnila fotografie kousků motoru z letounu, zranění hlášena nebyla. Stroj se vrátil na letiště. 

Zdroj: ČTK / Reuters
6. 9. 2020 10:52

V tuniském letovisku Súsa islamisté pobodali dva policisty. Útočníci jsou již po smrti

V přístavním tuniském městě Súsa, které je populární mezi turisty, islamističtí ozbrojenci dnes pobodali dva policisty. Jeden z nich zraněním podlehl. Tři teroristy následně policie zabila. S odvoláním na bezpečnostní zdroj o tom napsala agentura Reuters.

Ta zároveň připomněla, že incident se odehrál dva dny poté, co se moci ujala vláda premiéra Hišáma Mašíšího. Kabinet poukázal na bezpečnostní výzvy, kterým čelí tento severoafrický stát, jež se potýká s ekonomickými a sociálními problémy.

Zdroj: ČTK / Reuters
2. 9. 2020 23:15

Bělorusko zavádí odvetné sankce vůči činitelům pobaltských zemí

Bělorusko se rozhodlo zavést sankce na některé představitele Litvy, Lotyšska a Estonska. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej. Jde o odvetný krok za sankce, které uvedené tři pobaltské státy uvalily na skupinu běloruských činitelů, včetně prezidenta Alexandra Lukašenka.

Litva, Lotyšsko a Estonsko v pondělí zakázaly Lukašenkovi a 29 dalším běloruským představitelům vstup do Pobaltí. Jde o osoby, které byly podle pobaltských zemí zapojené do zfalšování prezidentských voleb konaných 9. srpna a do neoprávněného použití síly proti účastníkům demonstrací.

Makaj dnes řekl, že stejný zákaz bude platit vůči činitelům všech tří států. Odmítl upřesnit jména na sankčním seznamu, má jít ale o lidi, kteří se podle něj snažili zasahovat do vnitřních záležitostí Běloruska.

Sankce proti konkrétním představitelům režimu v Minsku chystá také Evropská unie. V této souvislosti Makaj poznamenal, že odvetná opatření Minsk podnikne vůči všem zemím, které se k sankcím proti Bělorusku připojí.

Zdroj: ČTK / Reuters
2. 9. 2020 19:04

Obsah, který informuje, ale i dává naději. Princ Harry a Meghan budou tvořit pořady pro Netflix

Britský princ Harry a jeho americká manželka Meghan podepsali několikaletou smlouvu se streamovací službou Netlix, pro kterou budou tvořit různé typy pořadů. S odvoláním na společnost o tom dnes informovala agentura Reuters. Pár, který se spolu se synem před půl rokem přestěhoval do Kalifornie, bude tvořit dokumentární filmy a seriály, celovečerní filmy či pořady pro děti.

"Soustředíme se na vytváření obsahu, který informuje, ale i dává naději," uvedli Harry a Meghan v prohlášení. "Tvorba inspirujících rodinných pořadů je důležitá i pro nás coby nové rodiče."

"Jsme neuvěřitelně hrdí, že si vybrali Netflix jako svůj kreativní domov, a jsme nadšení, že s nimi budeme vyprávět příběhy, které mohou pomoci budovat povědomí a zvyšovat pochopení pro publikum," sdělil v prohlášení Ted Sarandos, obsahový ředitel Netflixu.

Zdroj: ČTK / Reuters
16. 2. 2020 20:42

Netanjahu uvítal, že Česko a další státy podpořily Izrael u mezinárodního soudu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvítal, co nazval snahou spřátelených států zabránit tomu, aby Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil vyšetřování údajných válečných zločinů Izraele vůči Palestincům. Informovala o tom agentura Reuters.

Česká republika předala ICC ve čtvrtek právní názor, ve kterém vyjadřuje pochyby o tom, zda se tento soud může zabývat údajnými válečnými zločiny Izraele na Palestincích. Obdobně podle Reuters postupovaly také Brazílie, Maďarsko, Rakousko, Německo a Austrálie.

Česko v dopise soudu podepsaném šéfem diplomacie Tomášem Petříčkem argumentuje, že Palestina není svrchovaným státem, proto ICC nemůže ve věci rozhodovat.

Soud má brzy rozhodnout o svém oprávnění vyšetřovat, zda Izrael spáchal válečné zločiny proti Palestincům na jejich území - v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Zdroj: ČTK / Reuters
22. 1. 2020 17:43

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
23. 10. 2019 18:42

Turecko se v Sýrii dopustilo válečných zločinů, Spojené státy žádají vysvětlení

Turecko se na severovýchodě Sýrie dopustilo několika incidentů, které Spojené státy považují za válečné zločiny, oznámil zvláštní americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Dodal, že plošné důkazy o etnických čistkách pod vedením Turků USA nemají.

Jeffrey uvedl, že USA nyní zprávy o tureckém počínání v Sýrii prověřují a že si od Ankary vyžádaly vysvětlení. Poznamenal také, že USA vyšetřují, zda Turecko během ofenzivy použilo zakázaný bílý fosfor. Ten se v minulosti kvůli schopnosti samovznícení při styku se vzduchem používal k výrobě samozápalných pum a dělostřeleckých granátů.

Jeffrey také potvrdil prohlášení amerického ministra obrany Marka Espera, že během chaosu při turecké invazi uprchlo z vězení v Sýrii přes sto členů teroristické organizace Islámský stát. "Nevíme, kde jsou," uvedl zvláštní zmocněnec.

Zdroj: ČTK / Reuters
Pokračovat