Bruntál

15. 11. 2014 23:33
Bruntál je okresní město v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Miloš Miličevič

Bruntál se nachází na historické zemské hranici Moravy a Slezska v Nízském Jeseníku.

Historie:

První historická zmínka o Brutntále pochází z roku 1223. Důvodem založení města byla snaha Přemyslovců zajistit tuto dosud neobydlenou část Jeseníků s jeho rudným bohatstvím pro český stát.

Základní údaje

Rozloha: 29,34 km²

Počet obyvatel: 16 925

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Bruntál

Starosta: Petr Rys (STAN)

PSČ: 792 01

Svědčí o tom značně excentrické založení města daleko na sever od hlavní sídelní oblasti, kterým však byla zajištěna převaha Přemyslovců na tomto území a které zablokovalo kolonizační plány vratislavských biskupů. Hlavním zdrojem prosperity města byla po dlouhou dobu těžba kovů (zlato, stříbro, měď, olovo, železo). Již na nejstarším vyobrazení městského znaku na listině z roku 1287 byla postava horníka. Město bylo východiskem pro další kolonizaci širokého okolí, stalo se i centrem cechovní řemeslné výroby a významným tržním centrem. Bruntál ležel na důležité spojnici severní Moravy se Slezskem.

Od konce 16. století město postihl postupný úpadek způsobený poklesem významu okolních dolů a následnými válečnými událostmi. Po českém stavovském povstání došlo ke konfiskaci majetku a rekatolizaci. Pohromy třicetileté války, morové epidemie a požáry znamenaly katastrofu, z níž se Bruntál už nikdy úplně nevzpamatoval. Během třicetileté války bylo město několikrát obsazeno cizími vojsky. Habsburskou monarchií prohrané slezské války pak znamenaly pro Bruntál šok, jelikož během krátké doby přišel o velké hospodářské odbytiště ve Slezsku a cesty na sever byly zablokovány.

Postupný rozmach města nastal ke konci 18. století v souvislosti s rozvojem průmyslové a zejména textilní výroby (plátenictví), kdy město navázalo nové obchodní vazby. Okolo roku 1850 byl již Bruntál nejvýznamnějším střediskem lnářského průmyslu v českém Slezsku.

Vznik Československa převážně německokazyčný Bruntál odmítl a přihlásil se k provincii Sudetenland, jejíž odpor musel být zlomen vojensky. V roce 1938 připadlo město jako součást Sudet Německu. Po druhé světové válce došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva a do Bruntálu přicházeli lidé z vnitrozemí.

V 60. letech proběhla masivní přestavba města a vznikla řada panelových sídlišť, která změnila tvář města. Od roku 1989 se Bruntál potýká s vysokou nezaměstnaností a hospodářskými problémy, které se nedaří překonat.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Marcin Szala

Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Nejvýznamnější památkou nejen města, ale i regionu je zámek, který vznikl ve druhé polovině 16. století přestavbou původního městského hradu z konce 15. století a jehož součástí jsou zámecké zahrady. V Bruntále se nachází mnoho církevnch staveb - kostel Panny Marie Pomocné, kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo Komplex kostela Panny Marie Utěšitelky a kláštera piaristů.

Bruntál se nachází v Nízkém Jeseníku, a tak slouží jako výchozí bod pro výlety do přírody. Na své si přijdou i milovníci zimních i letních sportů. Bruntál mimo to nabízí také kulturní vyžití. Každoročně se zde koná tradiční Jazzový festival nebo festival folk-country-bluegrassových skupin Indiánské léto.

Instituce v Bruntále:

Městský úřad Bruntál tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Bruntále se nachází v Partyzánské ulici. Od roku 1995 má pobočku v Krnově. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Bruntále se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkazy na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Bruntále kontaktní pracoviště.

Odkazy na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy