Víme, která česká města mají kvalitní architekturu!

3. 10. 2016 11:56
Co mají společného východočeská Litomyšl, středočeské Líbeznice či jihomoravský Zlín? Kvalitní prostředí pro své obyvatele! Potvrzuje to 1. ročník České ceny za architekturu.
Bazén v Litomyšli - Architekti DRNH
Bazén v Litomyšli - Architekti DRNH | Foto: Tomáš Malý

Česká komora architektů v lednu 2016 vyhlásila Českou cenu za architekturu. Do nového ocenění se přihlásilo bezmála 500 architektonických děl z celé republiky. Odborná porota složená z renomovaných zahraničních architektů v červnu 2016 do užšího okruhu nominovala celkem 63 projektů. Prestižní výběr poroty ukazuje, v jakých regionech se daří architektuře nejvíce.

Nedostižná Litomyšl?

Překvapením nejsou čtyři nominace pro Litomyšl. Čím to je, že toto nevelké město v Pardubickém kraji platí už řadu let za Mekku kvalitní architektury? Na „vině“ je kontinuita ve vedení města, které si jako jeden za svých cílů stanovilo právě investici do kvalitního prostředí.

Již v devadesátých letech Litomyšl ve svém středu uvítala městskou architektku Zdeňku Vydrovou a zahájila spolupráci s dalšími architekty. Městečko se tak po 25 letech péče o architekturu může pyšnit zdařilou revitalizací Zámeckého návrší od architekta Josefa Pleskota či rekonstrukcí Barokního kostela Nalezení sv. Kříže od Ateliéru Štěpán. Z nových staveb a interiérů mezinárodní porotu zaujal krytý plavecký bazén od architektů DRNH a multifunkční sál od HŠH.

Zámecké návrší v Litomyšli – AP atelier
Zámecké návrší v Litomyšli – AP atelier | Foto: archiv ČCA


Malé velké Líbeznice

S investicemi do veřejného prostoru bojují především malé obce. Dvouapůltisícové Líbeznice však tento boj zvládají na výbornou. Obec zahájila spolupráci s významnými ateliéry a uspořádala několik vyzvaných architektonických soutěží. Ty daly vzniknout dvěma projektům nominovaným na Českou cenu za architekturu 2016. Srdce obce tvoří shluk budov přezdívaných „Tři věže“. Obecní objekt, jehož zateplení originálně vyřešili M1 architekti, dokazuje, že i úpravy stávajících prostor mohou být architektonickým počinem. A co děti? Ty si mají v Líbeznicích opravdu kde hrát! A to v nové škole ve tvaru rondelu (Projektil architekti).

Zlín sází na tradici a soutěže

Historie Zlína dává tušit, že otázka architektury a designu zde hraje významnou roli. Město navíc uspořádalo několik architektonických soutěží, které Česká komora architektů považuje za nejtransparentnější a nejkvalitnější výběr projektanta. Nyní za to sklízí plody své práce! Všechny tři realizace, které mezinárodní porotu upoutaly, pocházejí z architektonických soutěží! Kvalitními ukázkami veřejných prostranství jsou úpravy prostoru Parku Komenského (Ateliér zahradní a krajinářské architektury) a revitalizace Gahurova prospektu (ellement). Odkaz na nejznámější osobnost Zlína nabízí Baťův institut (CITY WORK), který vznikl konverzí budov výrobního areálu Baťovy továrny.

Park Komenského ve Zlíně – Atelier zahradní a krajinářské architektury
Park Komenského ve Zlíně – Atelier zahradní a krajinářské architektury | Foto: archiv ČCA


Progresivní Sever

Na historii kvalitní architektury sází také severočeský Liberec. V hledáčku poroty uvízly hned tři tamní objekty. Jsou jimi revitalizace městských lázní na galerijní objekt (SIAL architekti a inženýři) či aktivita místních obyvatel a architektů ze spolku Zachraňme kino Varšava, kteří stojí za rekonstrukcí foyer kina Varšava a za vznikem místní kinokavárny. Třetí nominovaná stavba pochází ze soukromého sektoru: architekti Petr Stolín a Alena Mičeková si na okraji Liberce postavili ateliér a rodinný dům pojmenovaný ZEN Houses.

Všechny tyto realizace dávají tušit, že za kvalitní architekturou nestojí jen architekti, ale také vedení měst a obcí, které udává podmínky pro jejich práci. Všech 63 nominovaných děl ukazuje, jak si na tom architektura v stojí v krajích. Nejvíce nominací má Praha (11), následuje Jihomoravský kraj (9), Ústecký kraj (7), Středočeský kraj (6), pět nominací mají současně Zlínský, Pardubický a Liberecký kraj, pokračuje Jihočeský kraj (4), Královéhradecký kraj a Vysočina (3), Moravskoslezský kraj (2) a po jedné nominaci mají Karlovarský, Plzeňský a Olomoucký kraj.

Vítěz 1. ročníku soutěže bude vyhlášen 7. listopadu 2016 na galavečeru v Místě pro nové umění – Jatka 78.

Galerii a mapu soutěžních projektů naleznete na www.ceskacenazaarchitekturu.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy