Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Putin podle Myerse: Chladný kalkul a improvizace

Argo spol. s.r.o.
14. 7. 2016 9:08
Steven Lee Myers, bývalý dopisovatel The New York Times v Moskvě, předkládá v publikaci Nový car. Vzestup a vláda Vladimira Putina barvitý portrét jednoho z nejdůležitějších a nejobávanějších světových politiků.
Foto: Obálka knihy

Americký investigativní novinář Steven Lee Myers strávil od roku 2002 více než sedm let jako zahraniční korespondent v Rusku, odkud referoval o druhé čečenské válce, ukrajinské oranžové revoluci, zimní olympiádě v ruském Soči i anexi Krymu. Nyní se specializuje na zahraniční záležitosti a bezpečnostní témata. Právě tyto zkušenosti nakonec vydaly dostatek materiálu na jeho první knihu nazvanou Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina. Právě v tomto týdnu přijíždí autor představit svou knihu do Prahy.

Foto: 1980 – fotografie zachycuje Putina a jeho nadřízeného Jurije Leščeva, s nímž bude v roce 1985 odvelen na pobočku KGB do Drážďan, kde skutečně započne jeho zářná kariéra.

Autor v důkladně rešeršovaném příběhu sleduje Putinův vzestup od řadového agenta KGB do nejvyšších pater ruské politiky. Rozebírá Putinovu rodinu a jeho dětství v Leningradě, studia, vytoužený nástup do služeb KGB a odjezd do její pobočky v Drážďanech. Toto angažmá končí v roce 1989 velkým rozčarováním – vymaněním se sovětských satelitů ze sféry vlivu SSSR. Velká říše se rozpadá a Putin stejně jako jeho spoluobčané musí čelit nejistotě rodícího se nového uspořádání.

Stěžejní kapitoly knihy pak sledují Putinův pozvolný kariérní růst v chaosu 90. let, kdy působil jako náměstek leningradského starosty Sobčaka. Jsme svědky hospodářského kolapsu Ruska, poklesu životní úrovně i obohacování se na úkor státu ze strany ruských oligarchů. Putinova kariéra nabere zcela nečekaný směr díky práci v aparátu prezidenta Borise Jelcina. Stárnoucí Jelcin ho jmenuje premiérem a posléze svým nástupcem v úřadu prezidenta.

„Nový car je strhujícím a nesmírně podrobným životopisem Vladimira Putina, v němž Myers zevrubným, až shakespearovským způsobem vysvětluje, proč Putin jedná právě tak, jak jedná.“Robert D. Kaplan, geopolitický analytik

Foto: 27. srpna 1999 odjíždí Putin jako Jelcinův premiér do Dagestánu dekorovat vojáky, kteří odrazili útok čečenských separatistů. Druhá čečenská válka je na spadnutí.

V líčení Putinovy prezidenstké éry Myers zachycuje jak přerod nenápadného muže v pozadí v rozhodného státníka (během druhé čečenské války), nastartování hospodářského vzestupu Ruska, založeného především na těžbě a prodeji surovin, tak zrod autoritářských tendencí jeho vlády, podřízení si médií i soukromného byznysu, propojení politiky se státními firmami. S krátkou přestávkou v roli premiéra se tak rodí „nový car“, prezident usilující o návrat Ruska jako světové mocnosti, navracející mu lesk někdejšího carského impéria.
Jak Myers velmi přesvědčivě zachycuje, tento návrat Ruska „na výsluní“ není zadarmo: cenou jsou procesy s Putinovými odpůrci završené tvrdými tresty, ochladnutí vztahů s politiky USA a EU, nevypočitatelná expanzivní politika směrem k sousedům Ruska, bývalým republikám SSSR: válka v Gruzii v roce 2008 a především anexe ukrajinského Krymu v roce 2014 a stále probíhající válka na východní Ukrajině. Zároveň se autoritářské rysy Putinovy vlády prohlubují a prezident se uzavírá před případnou kritikou do úzkého kroužku svých nejbližších spolupracovníků, který si vybudoval zejména ze svých někdejších kolegů v KGB či souputníků z oddílu džuda z dob svého mládí.

Výsledkem je přesvědčivý a živý psychologický portrét člověka a státníka, jehož prvotní motivací je zachování zdání autority za každou cenu, muže, který improvizuje i chladně kalkuluje, nedává najevo slabost a otěže Ruska zatím drží pevně v rukou.

Foto: Fotografie s Alexandrem Litviněnkem, který v roce 1998 obvinil FSB z vydírání a nájemných vražd. Litviněnko uprchl do Londýna, kde byl roku 2006 otráven poloniem 210 ruského původu.

Ukázka z textu/box:

„Zlomový okamžik v životě Vladimira Vladimiroviče Putina nastal na podzim roku 1989 v Drážďanech. Před místní rezidenturou KGB, kde mladý Putin sloužil, se shromáždil dav protestujících, kteří chtěli vzít nenáviděnou organizaci útokem. Bez vojenské podpory nemohl Putin budovu dlouho udržet. Rozhodl se tedy blafovat. Vyšel neozbrojen před bránu a prohlásil: „Moji vojáci mají zbraně. Vydal jsem jim rozkazy: pokud někdo vkročí do objektu, mají zahájit palbu.“ Zástup protestujících se rozešel. Ve své knize Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina předkládá americký investigativní novinář Steven Lee Myers barvitý obraz muže, který se z řadového agenta KGB vyšvihl až na vrchol vládní pyramidy – stal se ruským prezidentem. V důkladně rešeršovaných kapitolách rozebírá Putinovu rodinu a dětství, jeho kariérní růst i kontroverzní rozhodnutí v pozici prezidenta. Výsledkem je přesvědčivý a živý psychologický portrét člověka, jehož prvotní motivací je zachování zdání autority za každou cenu, člověka, který nedává najevo slabost, který improvizuje i chladně kalkuluje a u něhož se cílevědomost váže s výkonností a flexibilitou.

Steven Lee Myers: Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina, přeložil kolektiv autorů, vydalo nakladatelství Argo, Praha 2016.

 

Právě se děje

Další zprávy