reklama
 
 

Nejlepší sekačku na trávu navrhl student z Litomyšle

Komerční článek
Foto: Marek Votroubek
Student ČVUT Marek Votroubek (25 let) navrhl sekačku na trávu, která střihá stébla tak precizně, jako nůžky na papír. Zájem o ní roste především v zahraničí, kde jsou lidé na své trávníky náročnější, protože chtějí kolem domu krásný a zdravý trávník.

Trh se sekačkami na trávu nabízí nepřebernou nabídku. Různé značky chrlí nespočet modelů a konečný uživatel má těžkou úlohu, má-li se pro jednu rozhodnout. Čím širší nabídka, tím těžší výběr.

Již přes rok se však v Česku vyrábí zbrusu nová sekačka pro domácí trávníky, která předčí všechny zavedené značky. Za jejím vývojem stojí talentovaný vynálezce a konstruktér Marek Votroubek z Litomyšle. Poprvé se světově prosadil v roce 2009 ještě jako student gymnázia, kdy vyhrál se svými spolužáky Intel ISEF v Nevadě (USA), což je mistrovství světa středních škol v konstrukci robotů.

Na otázku, jak se dostal od robotů k sekačce na trávu, odpovídá Marek Votroubek následovně: „V roce 2013 mě oslovil trávníkář a odborník na anglické trávníky Tomáš Šena s dotazem, zda s ním nechci spolupracovat na vývoji nejlepších sekaček na trávu. Vzal jsem to jako výzvu a myslel jsem si, jak to bude snadné.“

S jasným zadáním se Marek naložil o vánocích 2013 do vířivky a za pár minut měl představu o sekačce na anglické trávníky. V půlce ledna už byla sekačka v hrubých obrysech navržena. A za pár měsíců byl v provozu první prototyp. „Nakonec to tak jednoduché nebylo, o sekačkách jsem na začátku nevěděl nic, natož o té vřetenové, kterou jsem měl navrhnout. Požadavky Tomáše Šeny byly dost neobvyklé, protože chtěl vyhovět těm nejnáročnějším zákazníkům. Sekačku jsem mohl vyřešit složitě a bylo by to hned, ale to by pro mě byla prohra, nakonec jsem se snažil každou část udělat tak jednoduše, jak jen to šlo. Díky tomu vznikl stroj, který je konstrukčně tak jednoduchý, že jde v podstatě o hračku pro velké kluky.“

Sekačka má neobvyklý design, protože koš na trávu je umístěn před sekačkou a díky tomu má úplně jiné proporce než běžné sekačky. Podle Marka Votroubka však design vznikal až úplně na závěr. Sekačka nejdřív musela splnit technické požadavky a vzhled se řešil až na konec. Vzhledem připomíná tato sekačka spíše kosmický strojek NASA, než sekačku na trávu.

Dostal se takový stroj vůbec do výroby? Dostal, od roku 2015 se v Praze vyrábí pod značkou Swardman (www.swardman.com) a své zákazníky má již ve Švýcarsku, Německu, Francii. Mezi českými trávníkáři se povědomí o mimořádné sekačce šíří také rychle. Češi, kteří s ní sekají, říkají, že to je porsche mezi sekačkami.

Čím vyniká tato sekačka oproti konkurenci? „Má nepřekonatelně čistý střih stébla, naprosto stejný, jako když stříháte nůžkami papír. Je to nejtišší benzínová sekačka na světě. Má maximální dosekávání k okraji a hlavně disponuje kazetovým systémem, takže plní 4 funkce (střihání, vertikutaci, vyčesávání, kartáčování). A navíc si zákazník může vybrat barvu, klidně fialovou s puntíky, doplňky jako třeba držák na pití, či materiály v podobě karbonového koše nebo řídítek pošitých kůží.“ říká úspěšný vynálezce.

Ale pro Marka Votroubka to ještě není uzavřená kapitola. V tuto chvíli pracuje na dalším modelu, chce totiž s Tomášem Šenou dělat revoluční sekačky a to ho baví.

autor: Swardman

   
reklama
   
reklama
reklama
komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

 
reklama