reklama
 
 

Na dovolené utrácejte s rozumem

Komerční článek
Foto: Ferratum Bank
I na dovolené je třeba zacházet s penězi uvážlivě, zvláště pokud váš osobní rozpočet nepřipouští žádné velké finanční výkyvy.

Cestování je nejlepší životní investicí, říká se. Peníze, které vložíte do nových zážitků a poznání, jsou ty nejlépe zhodnocené. I z toho důvodu jezdíme každý rok na dovolenou a chceme si užít poznávání cizích krajin na maximum. Jak to ale udělat, abyste se nevrátili sice obohaceni o nové zážitky, ale s kontem, které zeje prázdnotou?

Zapomínat na finanční gramotnost byste neměli ani v průběhu dovolené, i když uvolněná rekreační atmosféra spíše nahrává opaku. Po návratu z dovolené by vás čekal nepříjemný dopad reality při pohledu na zruinovaný účet a následné hubené týdny šetření a omezování. Dovolenou si navíc můžete naplno užít i tak, aniž byste se dramaticky uskrovňovali. Stačí vyhnout se bezhlavému utrácení a mít na paměti jednoduché rady, jak bezbolestně ušetřit.

Omezená hotovost a platby kartou jen minimálně

Nikdy při sobě nenoste větší finanční obnosy. Z hotovosti, kterou jste si směnili na útratu, vždy odeberte přiměřeně podle toho, kam se chystáte, zda na večerní procházku po promenádě nebo třeba na celodenní výlet. Finance si směňujte dopředu a v zahraničí plaťte místní měnou. Mezi vůbec nejméně výhodné způsoby směňování patří výměna českých korun za cizí měnu přímo v místě rekreace, jak to některé hotelové směnárny nabízejí. Na nákupech v obchodě se snažte omezit platby kartou, i když kurs může být v některých případech výhodný. Snadno tak ztratíte přehled o výdajích, které nebudete mít na očích, a po návratu by vás v internetovém bankovnictví čekalo nepříjemné rozčarování.

Nekupujte kýčovité suvenýry a zbytečnosti

Během dovolené vynakládejte peníze na smysluplné účely, mezi které patří výlety, sportovní a zábavné aktivity nebo cokoliv, co vás nehmotně obohatí. Zapomeňte na kýčovité suvenýry a jiné zbytečnosti, které se prodávají ve všech turistických destinacích na chlup stejné. Předražené tretky beztak nikomu neudělají radost a časem skončí zaprášené na poličce nebo zapomenuté v šuplíku. Kromě zážitků si na památku kupte jednu věc, která je pro danou zemi typická a zároveň jedinečná.

Pozor na předražené restaurace

Využijte přátelskosti místních a poptejte se, kam se dá v okolí vyrazit na dobré jídlo a večerní posezení. Vyhněte se restauracím a barům na hlavní turistické promenádě, kde jsou s ohledem na turisty ceny vyšponované do extrémů. Místo podniků na turistické trase objevte lokály oblíbené místními, kde za přijatelnou cenu ochutnáte autentické speciality.

Naučte se smlouvat

Pronájem vozidla, nákup na tržišti, ubytování, obchody. To jsou místa, kde se všude dá smlouvat – některé národy jsou tím dokonce pověstné. Nikdy se nesmiřujte hned s první nabídnutou částkou a trénujte se v komunikačních dovednostech. Dobře se informujte o průměrných cenách v místě dovolené, ať máte přehled. Nestyďte se říct si o nižší cenu, pakliže máte pocit, že je cena neoprávněně vysoká.

Nikdy se na dovolenou nezadlužujte

Dovolená by měla být zaslouženým odpočinkem za celý rok práce, nikdy ne stresorem, který vám připomíná, kolik kde dlužíte. Nikdy si pro účely dovolené neberte vysoké půjčky s dlouhou dobou splatnosti, taková rekreace by vás přišla draho. Pokud postrádáte pár tisíc například na nákup letenek nebo kufrů pro celou rodinu, lepším řešením jsou rychlé půjčky na bázi kontokorentu. Ferratum Bank nabízí flexibilní finanční rezervu Ferratum Credit, s níž můžete čerpat jednorázově či opakovaně až 25 000 Kč. Peníze můžete pohodlně vrátit, kdykoliv chcete. Sami se také můžete rozhodnout, zda je splatíte najednou v plné výši, nebo v několika splátkách. Úroky platíte jen ve chvíli, kdy peníze z Ferratum Credit opravdu čerpáte, za zřízení či vedení účtu nejsou žádné poplatky.

autor: Kristýna Hliňáková

   
reklama
   
reklama
reklama
komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

 
reklama