Thajsko

22. 11. 2011 17:52
Země je situována ve středu poloostrova Zadní Indie a částí sahá také na Malajský poloostrov.
Vlajka Thajska.
Vlajka Thajska. | Foto: Reuters

Thajsko (Thajské království) leží v jihovýchodní Asii a jeho sousedními státy jsou Malajsie, Myanmar, Laos a Kambodža. Až do roku 1939 a 1945-9 bylo pojmenováno jako Siam. Administrativně se dělí na Bangkok a 76 provincií. V čele jednotlivých provincií jsou guvernéři.

Severní část země je hornatá a nejvyšší hora Doi Inthanon dosahuje výšky 2576 m. n. m. Jih Thajska ukrývá velká naleziště cínu a stát je jeho velkým vývozcem. Na hranici s Myanmarem se rozprostírá pohoří Phetchabun a ve středu země se nachází ekonomicky nejrozvinutější oblast Thajska s hlavním městem Bangkokem.

Tropické podnebí s vysokými teplotami a velkou vlhkostí je ovlivňováno monzuny a v této době je počasí proměnlivé. Duben a květen přináší nejvyšší teploty, které v průměru dosahují 35 °C.

Základní údaje

Hlavní město: Bangkok
Rozloha: 513 115 km²
Nejvyšší bod: Doi Inthanon (2 576 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+7
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 67 000 000
Hustota zalidnění: 135 ob. / km²
Jazyk: thajština
Národnostní složení: Thajci, Číňané
Náboženství: buddhismus, islám, křesťanství
Státní zřízení: konstituční monarchie spravovaná vojenskou juntou
Vznik: 1238 n. l.
Měna: baht – Bát (THB)

Historie

Ve 3. století n. l. se v centrální rovině zformovala civilizace Dváravatí a obyvatelé Monové vyznávali théravádový buddhismus. Postupně sem dosahovala moc Angkorské říše a zároveň byla oblast osidlována thajským obyvatelstvem. První thajské státy (Lanna a Sukhothaj) vznikly již ve 13. století. Rozkvétající se království podlehlo v roce 1767 barmské invazi a bylo zničeno.

Moci se následně ujala nová dynastie Rattanakosin neboli Čakri, která pokračovala v již zahájené expanzi země a získala nadvládu nad celým územím mezi Vietnamem a Barmou.

 V 19. století se zformovaly nynější hranice Thajska. V roce 1932 byla díky státnímu převratu ustanovena konstituční monarchie a po druhé světové válce nastalo období demokratičtější politiky. Mezi roky 1947 a 1948 se uskutečnily dva státní převraty a Thajsko se na straně USA zapojilo do studené války. V sedmdesátých letech byl po nepokojích lidu obnoven vojenský režim a po volbách v roce 1988 byla ustanovena civilní vláda. V devadesátých letech následovaly opět četné demonstrace a v roce 1997 byla sepsána nová ústava. V roce 2010 se konaly v zemi opět rozsáhlé protesty, které vedla Jednotná fronta za demokracii proti diktatuře.

Hospodářství

Hospodářství země je založené na exportu a vyváží rýži a průmyslové produkty. HDP na jednoho obyvatele dosahuje přibližně 6600 USD. Stát úspěšně bojuje s chudobou a podařilo se mu snížit za 25 let počet obyvatel žijících na hranici chudoby z 65,26 % na 13,15 %. Nezaměstnanost dosahuje pouhé jedno procento. Velký počet obyvatel se živí samozásobitelstvím. Součástí ekonomiky je turismus a zejména pak sexuální turistika.

Zajímavosti

  • Hlavní jídlo jedí Thajci vidličkou a lžící a polévku hůlkami.
  • V roce 2004 zasáhlo pobřeží Thajska velice silné tsunami, které si vyžádalo spoustu životů.
  • V zemi jsou velice drzé opice gibboni, které doprovází turisty na cestách.
  • Naleznete zde 175 druhů hadů.
  • Thajsko má desítky národních parků. V jižní části země jsou deštné pralesy, kde roste na dvě stě druhů stromů.
  • Země vyváží nejvíce orchidejí do USA a Japonska.
  • Povolená rychlost na dálnicích je pouhých 80 km za hodinu.
  • Mezi charakteristický dopravní prostředek patří „tuk-tuk“ neboli motorová tříkolka se sedátkem za řidičem.
  • Slovo „Thai“ znamená v thajštině svobodný.

Obyvatelstvo a náboženství

Hlavním náboženstvím je theravádový buddhismus, avšak na jihu Thajska je uznáván islám. Etnické složení obyvatelstva může působit překvapivým dojmem. Thajci tvoří pouhých 75 %, 14 % obyvatel je z Číny a dalších 11 % občanů, kteří trvale na území žijí, tvoří mix různých národností. Thajci původně obývali provincii Yunnan v jižní Číně, ale na počátku druhého tisíciletí se přesunuli na území dnešního Thajska.

Politický systém

Thajsko je konstituční monarchií, v čele země stojí král Pchúmipchon Adunjadét. Král je spolu se svou rodinou chráněn zákonem o urážce majestátu. Současný vládce na trůn nastoupil v roce 1946 a je nejdéle vládnoucím panovníkem. Král jmenuje premiéra a členy kabinetu. Moc je členěna do tří správních článků – Kabinetní (tajná) rada, Úřad královského domu a Sekretariát krále. Národní shromáždění se skládá ze Senátu a Parlamentu, jejichž představitelé jsou voleni lidovým hlasováním na čtyři roky. Výkonná moc vlády se podřizuje premiérovi, a ten je volen parlamentem.

Dovolená a cestování

Oblíbené cestovatelské lokality prezentuje hlavní město Bangkok, přímořská letoviska Pattaya, Čiang Mai, ostrov Phuket, Ko Čang a provincie Krabi, kde si užijí zejména horolezci.

Mezi navštěvované turistické atrakce patří plovoucí trh Damnoen Saduak a nejkrásnější vodopád Thajska zvaný Erawan. Cesta k němu vede přes legendární most přes řeku Kwai.

Místo Sicilan je vyhledávané zejména potápěči, kteří zavítají také na ostrov Phi Phi nebo Ko Chang. V Bangkoku naleznete krásné chrámy v kontrastu s velice rušnými ulicemi. Mezi vyhledávaná místa patří staré královské město, královský palác a chrám Wat Phra Kaeo. V tomto chrámu je uložen smaragdový Buddha, který je největším symbolem Thajska.

 

Právě se děje

Další zprávy