Svatba prince Williama a Kate Middletonové

23. 4. 2011 17:03
Kate Middletonová a britský princ William se po dlouholetém vztahu odhodlali ke svatbě. Ta je naplánována na 29. dubna a je jednou z nejočekávanějších společenských událostí roku 2011.
Svatba prince Williama a Kate Middletonové
Svatba prince Williama a Kate Middletonové | Foto: Reuters

Kate Middletonová a princ William se stali, během studia na skotské univerzitě v St. Andrews, nejprve přáteli a poté spolubydlícími. Postupně však jejich vztah přerostl v lásku.

Spolu jsou - s výjimkou několikaměsíční přestávky v roce 2007 - již od roku 2003.

16. listopadu 2010 konečně požádal princ William Kate Middletonovou o ruku.

29.dubna 2011 byl pár oddán ve Westminsterském opatství v Londýně. Jejich svazek uzavřel hlavní duchovní anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury. Svatbu sledovaly stamiliony lidí u televizních obrazovek po celém světě.

Princ William a jeho choť nově nabyli titulu vévoda a vévodkyně z Cambridge.

Průběh svatby

Svatební den odstartoval v 9:30 našeho času, kdy se do katedrály začali sjíždět první z 1900 pozvaných hostů. Po 11:00 obsadili svá místa příslušníci královské rodiny. Ve 12 hodin přijela nevěsta a začal svatební obřad.

Po něm nastoupili novomanželé do kočáru před Westminsterským opatstvím (na obřad oproti tradici jeli auty) a vyjeli k Buckinghamskému paláci. Ve 14:25 se spolu se svými rodinami objevili na balkonu paláce, kde se, podle všeobecného očekávání, za mohutných ovací od přihlížejících diváků, políbili. O pár minut později sledovali vojenskou přehlídku historických i současných letounů královského vojenského letectva.

Podél asi dvoukilometrového úseku, po kterém projížděl svatební průvod, přihlížely desetitisíce lidí. Na trase nechyběly instalované tlampače přenášející rozhlasový přenos svatby, na Trafalgarském náměstí a v Hyde Parku pak velké obrazovky přenášely svatbu obrazem.

Svatebčané

Britský královský protokol dal, co se seznamu pozvaných hostů týče, přednost korunovaným hlavám a celebritám. Nedorazil tak například ani americký prezident Barack Obama, pozvaní naopak byli v Londýně působící diplomaté - za Českou republiku tak obřadu přihlížel Michael Žantovský.

Z celebrit dostali pozvánku například zpěvák a skladatel Elton John, režisér Guy Ritchie či Rowan Atkinson (představitel Mr.¨Beana).

Dorazili představitelé královských rodin z Bahrajnu, Dánska, Španělska nebo Maroka. Přítomni byli i členové britské vlády, veteráni z války v Afghánistánu či pracovníci charitativních organizací.

Kate Middletonová

Narodila se 9. ledna 1982 v hrabství Berkshire. Ačkoliv neurozeného původu, Kate pochází z rodiny majetného self-made milionáře.

Studovala na prestižních a drahých školách - nejprve Marlborough College ve Wiltshire a poté, v roce 2001, začala studovat dějiny umění na skotské St. Andrews.

Stejný obor zpočátku studoval i její budoucí manžel princ William, kterého potkala už o rok dříve na Raleighově mezinárodním programu v Chile.

Princ William

Princ William, celým jménem William Arthur Philip Louis, se narodil 21. června 1982 jako prvorozený syn Brity zbožňované waleské princezny Diany a prince Charlese.

Studoval na prestižní Eton College. V roce 1997, když bylo Williamovi 15 letech, zemřela jeho matka během autonehody.

Po vystudování zeměpisu na St. Andrews v Fife, kde potkal Kate, nastoupil princ William na Královskou vojenskou akademii.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy