Svatba prince Williama a Kate Middletonové

23. 4. 2011 17:03
Kate Middletonová a britský princ William se po dlouholetém vztahu odhodlali ke svatbě. Ta je naplánována na 29. dubna a je jednou z nejočekávanějších společenských událostí roku 2011.
Svatba prince Williama a Kate Middletonové
Svatba prince Williama a Kate Middletonové | Foto: Reuters

Kate Middletonová a princ William se stali, během studia na skotské univerzitě v St. Andrews, nejprve přáteli a poté spolubydlícími. Postupně však jejich vztah přerostl v lásku.

Spolu jsou - s výjimkou několikaměsíční přestávky v roce 2007 - již od roku 2003.

16. listopadu 2010 konečně požádal princ William Kate Middletonovou o ruku.

29.dubna 2011 byl pár oddán ve Westminsterském opatství v Londýně. Jejich svazek uzavřel hlavní duchovní anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury. Svatbu sledovaly stamiliony lidí u televizních obrazovek po celém světě.

Princ William a jeho choť nově nabyli titulu vévoda a vévodkyně z Cambridge.

Průběh svatby

Svatební den odstartoval v 9:30 našeho času, kdy se do katedrály začali sjíždět první z 1900 pozvaných hostů. Po 11:00 obsadili svá místa příslušníci královské rodiny. Ve 12 hodin přijela nevěsta a začal svatební obřad.

Po něm nastoupili novomanželé do kočáru před Westminsterským opatstvím (na obřad oproti tradici jeli auty) a vyjeli k Buckinghamskému paláci. Ve 14:25 se spolu se svými rodinami objevili na balkonu paláce, kde se, podle všeobecného očekávání, za mohutných ovací od přihlížejících diváků, políbili. O pár minut později sledovali vojenskou přehlídku historických i současných letounů královského vojenského letectva.

Podél asi dvoukilometrového úseku, po kterém projížděl svatební průvod, přihlížely desetitisíce lidí. Na trase nechyběly instalované tlampače přenášející rozhlasový přenos svatby, na Trafalgarském náměstí a v Hyde Parku pak velké obrazovky přenášely svatbu obrazem.

Svatebčané

Britský královský protokol dal, co se seznamu pozvaných hostů týče, přednost korunovaným hlavám a celebritám. Nedorazil tak například ani americký prezident Barack Obama, pozvaní naopak byli v Londýně působící diplomaté - za Českou republiku tak obřadu přihlížel Michael Žantovský.

Z celebrit dostali pozvánku například zpěvák a skladatel Elton John, režisér Guy Ritchie či Rowan Atkinson (představitel Mr.¨Beana).

Dorazili představitelé královských rodin z Bahrajnu, Dánska, Španělska nebo Maroka. Přítomni byli i členové britské vlády, veteráni z války v Afghánistánu či pracovníci charitativních organizací.

Kate Middletonová

Narodila se 9. ledna 1982 v hrabství Berkshire. Ačkoliv neurozeného původu, Kate pochází z rodiny majetného self-made milionáře.

Studovala na prestižních a drahých školách - nejprve Marlborough College ve Wiltshire a poté, v roce 2001, začala studovat dějiny umění na skotské St. Andrews.

Stejný obor zpočátku studoval i její budoucí manžel princ William, kterého potkala už o rok dříve na Raleighově mezinárodním programu v Chile.

Princ William

Princ William, celým jménem William Arthur Philip Louis, se narodil 21. června 1982 jako prvorozený syn Brity zbožňované waleské princezny Diany a prince Charlese.

Studoval na prestižní Eton College. V roce 1997, když bylo Williamovi 15 letech, zemřela jeho matka během autonehody.

Po vystudování zeměpisu na St. Andrews v Fife, kde potkal Kate, nastoupil princ William na Královskou vojenskou akademii.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy