Brexit

28. 6. 2016 22:46
Výraz Brexit představuje označení pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie, o kterém rozhodli britští voliči v referendu konaném 23. června 2016. Výsledky referenda otřásly finančními trhy a vyvolaly bouřlivé reakce napříč politickým spektrem celé Evropy. Premiér David Cameron, jenž podporoval setrvání Británie v EU, následně oznámil svou rezignaci.
Brexit
Brexit | Foto: Reuters

Pro vystoupení Británie hlasovalo 51,9 % voličů, především pak v Anglii (53,4 %) a Walesu (52,5 %). Naopak většinově byli proti brexitu v Severním Irsku (55,8 %) a Skotsku (62,0 %) a také v kosmopolitním Londýně (60,0 %). Podíl zastánců brexitu rovněž rostl s věkem, kdy 73 % voličů, kteří dorazili k volbám, ve věku 18 - 24 let hlasovalo proti, zatím co např. ve skupině voličů mezi 55 - 64 let bylo pro setrvání jen 43 %. K volbám dorazilo celkem72 % voličů, z nichž 17,4 milionu lidí hlasovalo pro brexit, setrvat v EU chtělo 16,1 milionu.

Příznivci brexitu zdůvodňovali potřebu odchodu z EU především na klesající konkurenceschopnosti britských podniků v důsledku přebujelé byrokracie diktované Bruselem, vysoké odvody do společné kasy a obavami z imigrace z východní Evropy. Británie, která není členem měnové unie (používá libru namísto eura) ani není součástí schengenského prostoru (nesdílí otevřené hranice s řadou dalších evropských států) se podle příznivců brexitu rozhodla posílit svou politickou a ekonomickou nezávislost.

Naopak zastánci členství v EU argumentovali, že Británie je jako součást unie silnější než jako samostatná země, a varovali před hospodářským propadem a pádem libry. Objevila se i varování, že každý rozkol v EU uvítá její velký východní soused a rival - Rusko. Existuje vážné podezření, že Moskva financuje řadu nacionalistických stran v Evropě, které bez výjimky velmi hlasitě evropskou integraci kritizují.

Původ slova brexit

Brexit je anglicismus vzniklý složením ze slov Britain či British (Británie, britský) a exit (odchod). Opakem tohoto výrazu je zkratka brimain, která je vytvořena ze slov Britain/British (Británie, britský) a remain (zůstat).

Ekonomické důsledky brexitu

Mezi hlavní ekonomické dopady brexitu lze uvést pokles hodnoty libry na třicetileté minimum vůči dolaru, pokles úvěrového ratingu Velké Británie o dva stupně a rovněž propad na burzách cenných papírů v Evropě a cen komodit na světových trzích. Rovněž londýnské City, nejvýznamnější finanční centrum Evropy, se obává o svůj osud, neboť může dojít k přesunu poboček zejména amerických bank do kontinentální Evropy. 

Obchod s Evropskou unií představuje 48 % vývozu a 51 % dovozu Spojeného království.

Bezprostřední politické důsledky brexitu

Odpůrci brexitu založili petici žádající nové referendum. Kromě britského premiéra Camerona, který oznámil svůj odchod z funkce do října roku 2016, se ozývaly hlasy proti předsedovi opoziční Labouristické strany Jamesi Corbinovi, kterého obviňovaly z nedostatečné podpory setrvání v EU a kterému se kompletně rozpadla stínová vláda. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová pak oznámila, že chce jednat přímo s institucemi EU, aby si zajistila přístup na jednotný evropský trh. V této souvislosti zároveň zaznívaly hlasy o odtržení Skotska od Británie.

Realizace brexitu

Ministerský předseda David Cameron byl čele strany i v Downing Street v červenci 2016 vystřídán ministryní vnitra Theresou Mayovou.

Vládě pod jejím vedením připadl nelehký úkol v podobě vyjednání obchodních dohod s EU. Navzdory několika pokusům britští poslanci dohodu, kterou Mayová se zástupci Bruselu vyjednala, odmítli. A to celkem třikrát. Důvodem byla zejména podoba tzv. irské pojistky. Termín brexitu se několikrát posunul. V červnu 2019 proto premiérka oznámila svou rezignaci.

V čele Konzervativní strany ji nahradil Boris Johnson, jeden z nejvýraznějších stoupenců brexitu v době referenda. Johnson se zapsal do dějin jako premiér, za jehož vlády ukončila Británie své členství v EU. K poslednímu lednu 2020 Británie odešla a počínaje prvním únorem běží tzv. přechodné období. Během těchto jedenácti měsíců Británie plní ještě řadu závazků vůči unii a musí rovněž vypracovat podrobná ustanovení pro další vývoj vzájemných vztahů.

Spojené království Velké Británie a Severního Irska definitivně opustilo Evropskou unii 31. ledna 2020.

 

 

Právě se děje

Další zprávy