Hewlett-Packard

11. 1. 2012 15:14
Hewlett-Packard, nebo zkráceně HP, je americká nadnárodní společnost podnikající v oblasti počítačových technologií, která patří vůbec k těm největším ve svém oboru

Hewlett-Packard, nebo zkráceně HP, je americká nadnárodní společnost podnikající v oblasti počítačových technologií, která patří vůbec k těm největším ve svém oboru. Její produkty jsou určeny širokému spektru zákazníků počínaje domácnostmi, přes malé a střední firmy až po velké podniky či veřejnou správu.

V roce 2008 se z HP stal vůbec největší výrobce osobních počítačů na světě a tehdy předběhla dosud dominantní Dell. Přesto se firma především kvůli rychle se rozvíjejícímu trhu s tablety a smartphony rozhodla od klasických osobních počítačů upustit, přestože jejich prodeje neklesly nijak závratným způsobem.

Společnost sídlí v americkém městě Palo Alto, v oblasti známé jako Silicon Valley. Celosvětově zaměstnává zhruba 350 tisíc lidí a v roce 2011 pracovala s obratem takřka 130 miliard dolarů. Z toho čistého zisku bylo více než 7 miliard.

Vznik společnosti

Společnost vznikla v roce 1935 a v nepříznivém období Velké hospodářské krize ji založili čerství absolventi Stanfordské univerzity William Hewlett a David Packard. Jakýmsi mentorem jim byl profesor Frederick Terman a v době vzniku podnik fungoval v garáži nedaleko města Palo Alto. Formálně ale společnost odstartovala až o čtyři roky později, v roce 1939, díky zhruba pětisetdolarové investici.

K původu názvu se pak traduje historka, že Hewlett a Packard si společně hodili mincí o to, zda se společnost bude jmenovat Hewlett-Packard nebo Packard-Hewlett. Ačkoliv ale David Packard zvítězil, rozhodl se pro název Hewlett Packard Company.

Akciovou společností se HP stalo v srpnu 1947 a její akcie jsou veřejně obchodovatelné od roku 1957.

První produkty

První finančně úspěšným produktem HP byl přesný audiooscilátor Model H200A, který přišel oproti konkurenci se zhruba čtvrtinovou cenou. Jeho nástupce Model 200B používalo dokonce i animační studio Walt Disney pro vytvoření prostorového zvuku ve snímku Fantasia.

Jinak se ale společnost zpočátku nijak neprofilovala a vyráběla širokou paletu elektronických zařízení pro průmyslovou a zemědělskou oblast. Až postupem času přeorientovala na vysoce kvalitní elektronické testovací a měřicí produkty. Od čtyřicátých do devadesátých let to byly především osciloskopy, zdroje signálu, voltmetry, kalkulačky apod a většinu výrobků přitom provázela pověst, že jsou podstatně přesnější než jejich konkurenční ekvivalenty.

Výroba počítačů

V průběhu šedesátých let HP své aktivity rozšířilo i na oblast výpočetních technologií a hned jedny z prvních produktů, minipočítače HP 2100 / HP 1000 se na trhu udrželo dlouhých dvacet let. Modely se navíc staly předchůdcem sérií domácích a firemních počítačů, jejichž objem postupně vzrůstal natolik, že počátkem sedmdesátých let časopis Wired označil Hewlett-Packard za první firmu, která začala hromadně vyrábět osobní počítače.

Produkty HP se však výrazně lišily od počítačů firmy IBM a raději tak byly pojmenovány jako stolní kalkulátory. Schopnostmi se přitom postupem času k IBM velmi přiblížili, nicméně špatně dostupné technologie cenu nepříjemně šponovaly nahoru.

V devadesátých letech pak Hewlett-Packard rozšířilo svou výrobu o počítače zaměřené na výzkumy, vysoké školy a firemní sektor se záměrem oslovit co nejvíce zákazníků. Opravdového průlomu na trhu s počítači se ale firma dočkala až po roce 2000, kdy se jejími akvizicemi staly společnosti Compaq, Tandem Computers a Digital Equipment Corporation.

Díky nim se HP stalo jedním z největších hráčů na trhu s notebooky, stolními počítači a servery, přičemž velmi brzo se z něj stal vůbec největší výrobce osobních počítačů na světě. Rychle se rozvíjející trh tabletů a chytrých telefonů však měl za následek upuštění od platformy klasických PC a aktuálně se chce společnost více zaměřit na softwarová řešení.

"Neúspěšný" tablet

Po vzoru řady počítačových společností, i Hewlett Packard se pokusilo vstoupit na trh s tablety. Jejich HP Touchpad s vlastním systémem WebOS se však stal komerčním propadákem a aby se ztráta alespoň trochu minimalizovala, rozhodlo se vedení zbylé zásoby přístroje vyprodat za 99 dolarů za kus.

Za tuto cenu ale tablety z obchodů zmizely s neuvěřitelnou rychlostí a HP si na svoje konto paradoxně připsalo celkově druhý neprodávanější tablet na světě. Do dalšího vývoje už se firma nehrne, ovšem HP Touchpad v současnosti žije díky aktivitám komunity.

 

Právě se děje

Další zprávy