Poker

18. 11. 2011 22:23
Poker je americká karetní hra pro dva až deset hráčů. Má několik varinat, z nichž nejběžnější je Texas Hold´em. V pokeru jsou pořádány velké šampionáty, na kterých se již prosadili i čeští hráči.
Poker
Poker | Foto: Prague Poker Casino

Poker je karetní hra pro dva až deset hráčů, dnes považována více za sport než klasický hazard. A to i přesto, že si ji můžete zahrát v kasinu. V pokeru se pořádají velké turnaje a šampionáty, které mají řadu znaků sportovního podniku. Hra má různé varianty, z nichž nejpopulárnější je Texas Hold´em.

Nedávno vstoupili na pokerové výsluní i čeští hráči. Kupříkladu Martin Kabrhel či Martin Staszko. Druhý jmenovaný skončil druhý ve Světové sérii v pokeru - World Series of Poker (WSP) - v roce 2011. Na účet si za toto umístění připsal v přepočtu 156 milionů korun. V poslední době se fanoušky této hry stává mnoho českých celebrit.

Od čistého hazardu se odlišuje; hráči nehrají proti kasinu, nýbrž navzájem proti sobě a spíše než náhodou je hra řízena matematickými a taktickými schopnostmi hráčů. Proto dnes existují výukové a tréninkové portály. Mezi úspěšnými profesionálními hráči je řada skvělých šachistů.

V současnosti hra zažívá nebývalý rozkvět. Na začátku raketového růstu její popularity bylo famózní vítězství sedmadvacetiletého amerického amatéra s příhodným jménem Chris Moneymaker. V největší pokerové soutěži na světě, WSP, v roce 2003 ve finále vyhrál 2,5 milionu dolarů. Jeho první vklad byl přitom pouhých 39 dolarů. V roce 2007 jsme se dočkali české varianty pohádkového příběhu, když student Univerzity Karlovy Jan Škampa zvítězil ve finále European Poker Tour v pražském hotelu Hilton a získal 682 tisíc eur.

Nejvíce hráčů však nehraje v hernách, ale na internetu. Na takzvaných komunitních webech se zase odehrává velká část komunikace pokerového světa.

Základním principem hry je sázení na příchod dobré karty, která hráči pomůže k lepší, hodnotnější kombinaci než jakou mají soupeři. Hráči, pokud jsou přesvědčeni, že mají lepší karty než ostatní a chtějí ve hře pokračovat, postupně zvyšují a dorovnávají sázky. Velkou roli hraje takzvané blafování - chování, které má protivníkům znemožnit odhad situace blafujícího hráče. Hraje se většinou s balíčkem 52 karet. Kombinace a jejich hodnoty jsou předepsané, a tak je poker hlavně záležitostí pravděpodobnosti a schopnosti hráčů si svoje šance v dané situaci spočítat a nenechat se oklamat.

Dnešní podoba hry má původ ve Spojených státech počátku minulého století. Zmínky o ní jsou ale ještě o sto let starší a jejím pravděpodobným předchůdcem je perská hra As Nas.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy