SMER

31. 3. 2014 16:39
SMER-SD je slovenská politická strana, která ve vrcholové politice patří mezi hlavní subjekty.
Foto: Reuters

V současné době tvoří představitelé Smer-SD jednobarevnou vládu, která vznikla po volbách v roce 2012. Předsedou Smeru je Robert Fico, který zároveň vykonává funkci premiéra.

Vznik

Smer byl založen v roce 1999, už tehdy pod vedením Roberta Fica. Její vznik byl reakcí na vládnutí Martina Dzurindy (premiér v letech 1998-2006).

Fico původně působil ve Straně demokratické levice, ale právě spory, které v roce 1998 způsobil vznik široké koalice včetně Strany maďarské komunity i údajné nedocenění ze stran vlastních kolegů, ho vedly k odchodu a založení nové politické strany. Jejím předsedou je nepřetržitě až dodnes.

Volby 2002 a 2006

Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

V průběhu dalších šesti let od založení začal význam Ficovy nové levicové strany stoupat. V roce 2002 získali 13,6 % hlasů, což byl třetí nejlepší výsledek voleb.

Jeho předchozí působiště SDĽ v těchto volbách ani neprošlo do Národní rady (slovenská obdoba sněmovny) a Smer do sebe následně pohltil další malé, středolevé strany. Přidal do svého podtitulu specifikaci ideologického zaměření - sociální demokracie. Získal širší voličskou základnu a v roce 2006 volby vyhráli se ziskem 29,1 % hlasů. Na vládě se vedle Smeru podílela Lidová strana Vladimíra Mečiara a Slotova národní strana. Premiérský post připadl Ficovi.

Volby 2010 a 2012

Foto: Reuters

Ve volbách v roce 2010 se Smer ještě polepšil - volilo ho 34,79 % občanů. Nicméně skončil v opozici, protože se Ficovi nepodařilo dohodnout podobu vlády.

Premiérkou byla Iveta Radičová, ale vládní koalici se nepodařilo naplnit celé funkční období, a tak v roce 2012 došlo k předčasným volbám, v nichž Smer ještě posílil, a to na 44,4 % hlasů, takže Fico mohl sestavit vládu složenou pouze z členů Smeru a jejich nestraníků.

Kandidát na prezidenta

V roce 2014 figuroval Fico jako kandidát na prezidenta Slovenska. Poslední prezident Ivan Gašparovič byl také navržen Smerem spolu s SNS. I když v prvním kole přímé volby Fico získal největší podíl hlasů, ve druhém prohrál a prezidentem se stal nezávislý kandidát Andrej Kiska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy