Program vlády - Podnikání

Aktualizováno 9. 8. 2010 19:50
Vláda přijme kroky, které uleví dodavatelům – plátcům DPH, jejichž dodávka zboží nebo služeb není dlouhodobě zaplacena.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vláda přijme kroky, které uleví dodavatelům – plátcům DPH, jejichž dodávka zboží nebo služeb není dlouhodobě zaplacena. V takovém případě bude odvedené DPH dodavateli vráceno. Tyto kroky budou v souladu s aktuálními předpisy EU a legislativně přitom bude ošetřeno zamezení možnosti zneužívání. Vláda vyvine úsilí o změnu režimu DPH v rámci EU tak, aby DPH bylo odváděno až po zaplacení faktury.

Stát půjde příkladem, aby se v obchodních vztazích ustálilo pravidlo, že doba splatnosti faktur je maximálně 30 dnů. Prosadíme legislativní úpravu, aby doba splatnosti veřejného sektoru (státu, krajů a obcí) nepřesáhla 30 dnů, s výjimkou čerpání z evropských fondů, kde nelze dobu splatnosti na národní úrovni změnit.

Hospodářské oživení a růst jsou klíčovou podmínkou dalšího rozvoje české společnosti. Jsou také klíčovým prvkem Strategie EVROPA 2020, ke které se ČR, jako aktivní člen EU, v plném rozsahu hlásí. Zpracovatelský průmysl a související služby jsou přirozenými zdroji trvalého růstu, které mohou přinést prospěch a pracovní místa potřebná k obnovení zdraví a udržitelnosti hospodářství ČR a EU. Rámec pro průmyslovou politiku bude podporovat podnikání, pomáhat průmyslu vypořádat se s problémy a podporovat konkurenceschopnost průmyslových odvětví, výroby a služeb, aby mohly využít příležitostí nabízených globalizací a ekologickým hospodářstvím.

V zájmu zlepšování podnikatelského a investičního prostředí vláda v rámci hodnocení dopadů regulace (RIA) zavede test hodnocení dopadů na malé a střední podniky a v této souvislosti zavede dny právní účinnosti. Vzhledem k tomu, že hodnocení dopadů regulace je stěžejním nástrojem zkvalitňování právní regulace a snižování administrativní zátěže, zhodnotí a posílí jeho institucionální zabezpečení a efektivnost, včetně zapojování veřejnosti do přípravy právních předpisů.

Vláda bude dále zjednodušovat vstup do podnikání a jeho ukončení zejména tím, že údaje, které má již veřejná správa k dispozici nebudou znovu požadovány. Zaměří se na rozšíření služeb centrálních registračních míst, tak aby podání byla v co největší míře vyřizována elektronicky.

Úřady nebudou moci při ukončení živnosti požadovat od fyzické osoby další doklady či potvrzení. V případě ukončení živnosti nebude muset živnostník platit daň z příjmu z faktur, které jsou více než 4 roky po splatnosti.

Vláda přijme s cílem vytvoření vhodných podmínek pro rozvoj vysokorychlostního internetu a služeb využívaných jeho prostředím Strategii Digitální Česko. Vytvoření a prosazení Strategie Digitální Česko bude mít cíl definovat pozitivní zájem státu na využívání a rozšířeni služeb elektronických komunikací a služeb informační společnosti s cílem zvýšit konkurenceschopnost ČR a snížit administrativní zátěž podnikatelů zejména při výstavbě sítí nové generace.

Vláda předloží nově definované podmínky pro přímé zahraniční investice, které musí přispívat k dlouhodobému, inteligentnímu a udržitelnému růstu konkurenceschopnosti ČR a které budou rovnocenné pro tuzemské a zahraniční podnikatele. Vláda se zasadí o lepší využívání nabídky průmyslových zón a zlepší marketing příležitostí pro investory do ČR z prioritních zemí. Součástí aktivnějšího přístupu k investicím bude také zlepšení služeb pro zahraniční investory v ČR při využívání kapacit vysokých škol, výzkumných a vědeckých
pracovišť.

Vláda bude nadále snižovat a omezovat nadbytečnou regulaci a byrokracii. Za účelem identifikace nejvíce zatěžující regulace vláda provede přeměření administrativní zátěže podnikatelů a bude postupovat tak, aby docházelo k jejímu každoročnímu snižování.

V přiměřeném rozsahu budou podporovány aktivity v oblasti ochrany spotřebitele s cílem zvýšit jejich důvěru v trh.

Vláda bude dále zlepšovat funkcionalitu živnostenského rejstříku a jeho propojení na základní registry.

Do konce roku 2012 je třeba završit proces úplné liberalizace českého poštovního trhu. Cílem je příprava právního prostředí, na jehož základě budou odstraněny zbývající bariéry vstupu konkurence na tento trh při zachování stávajícího rozsahu a kvality poštovních služeb.

Projděte si kompletní program vlády, kapitolu po kapitole.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy