Eduard Bass

29. 9. 2014 19:11
Novinář Eduard Bass uměl být jak spisovatelem, tak zpěvákem a recitátorem v kabaretu. Jeho vrcholným dílem byl Cirkus Humberto.
Foto: Externí

Životopis

Eduard Bass se narodil na Nový rok 1888 pod jménem Eduard Schmidt. Jeho otec vlastnil kartáčnickou firmu, která až do první světové války představovala riziko budoucího zaměstnání mladého Basse. V roce 1905 dokončil obchodní akademii u Mariánského náměstí, po níž nastoupil ke studiu oboru chemie na pražské technice. Paralelně s tím začal pracovat v otcově továrně. Jako obchodní zástupce kartáčnické firmy působil až do roku 1916, kdy společnost zkrachovala. Mezitím ale mohl Bass využít svou pozici při cestách po evropských městech, navštívil německé, rakouské a italské metropole.

Základní info

Narození: 1. ledna 1888, Praha

Úmrtí: 2. října 1946, Praha

Rodina: manželka Táňa (rozená Kryková)

Zážitky v centrech kultury ho ovlivnily v další kariéře. Zatímco stále plnil otcova kariérní přání, seznamoval se s prostředím kabaretů nebo šantánů. Už v roce 1907 jsou datovány jeho vlastní první pokusy o vystoupení v zábavních podnicích. Začínal v domě U Bílé Labutě v ulici Na Poříčí. Už tato první recitační vystoupení s českými básněmi přinesla jeho umělecký pseudonym Bass. V roce 1912 se stal konferenciérem (neboli průvodce zábavou) v sále Lucerny a v letech 1913 až 1920 se jeho "domovskou" scénou stal kabaret Červená sedma, který byl považován za nejvyšší ligu. Bass kombinoval literární představení s divadelními, recitování s hraním.

V roce 1915 se oženil s herečkou Táňou Krykovou, která se později stala sochařkou.

Jejich rodná chalupa na kraji lesa stála ještě jako tenkráte, když začal hochy trénovat, jenom že byla teď pěkně opravena, vyčištěna a vypiplána jako nejroztomilejší hnízdečko. Ale její nejbližší okolí se znamenitě změnilo. Z loučky, kde před lety po prvé zaduněl míč, kopnutý Klapzubí nohou, upravilo se vzorné treningové hřiště se šatnami, tělocvičnami a sprchami, kam tajemníci a předsedové všech klubů dojížděli si prohlédnout dokonalost všeho zařízení. Pozemky kolem starý Klapzuba postupně skoupil, aby na nich vystavěl pro každého syna domek. Byly to malé veselé klícky o několika místnostech, se zahrádkou i dvorkem, celá rodinná kolonie, o níž se mnoho v kraji hovořilo a jejíž fotografie prošly obrázkovými časopisy celého světa. Hoši sami nechápali, proč se otec do těchto staveb pouští. Jim bylo nejlépe, když byli pohromadě a nikdy jim nepřišlo na mysl, že by se jednou roztrhli a každý bydlil na vlastní pěst." z knihy Klabzubova jedenáctka

Eduard Bass

Během války ho před nasazením zachránily zdravotní nedostatky a působil jako písař ve vojenské nemocnici na Hradčanech. Jakmile potom skončilo otcovo podnikání (a i jeho otec v té době zemřel), naplno se začal věnovat kulturní produkci. Stal se ředitelem kabaretu Rokoko a pustil se do novinářské práce, když začal přispívat do periodik, mnohdy satirických jako Šibeničky. Jeho texty se před dvacátými léty objevovaly v Nově době, Právu lidu nebo Humoristických listech.

První republika znamenala změnu, když v roce 1921 nastoupil do redakce Lidových novin, kde spolu s Karlem Čapkem působil jako garant vysoké literární kvality. Jako redaktor přispíval žánry fejetonu, reportáže, soudničky nebo kritiky. Je mu připisováno autorství rozhlásky, vtipného, veršovaného komentáře. Společně usilovali o demokratický a liberální ráz novin, které se obzvlášť ve třicátých letech stavěli antifašisticky. V letech 1933 až 1938 Bass zaujímal pozici šéfredaktora Lidových novin. V polovině roku 1941 skončila spolupráce s novinami.

Na konci dvacátých let stihl vést časopis Světozor, po skončení druhé světové války se dostal do vedení Svobodných novin, což bylo nové označení dříve Lidových novin, které bylo nezbytné pro povolení k dalšímu působení. Dlouho zde ale nezůstal, ze zdravotních důvodů se nejprve spokojil s redakčním místem, nato zemřel v říjnu 1946, v den kdy ještě stihl napsal svůj poslední článek.

Dílo Eduarda Basse

Základ Bassovy literární práce je humoristický. Optimistický přístup ke světu se promítal v anekdotách kabaretních i prozaických. První doložené literární počiny přitom úzce navazují na jeho zkušenost z pódia. Soubor jednoduchých žertovných písní (tzv. kuplet) vydal v roce 1916 pod názvem Pegas k drožce připražený. V roce 1917 následovaly publikace Jak se dělá kabaret?, detektivní jednoaktovka Náhrdelník a povídky Fanynka a jiné humoresky.

Přehled nejdůležitějších děl

Cirkus Humberto, Klabzubova jedenáctka, Lidé z maringotek

Zásadní prozaický průlom přišel v roce 1922 s Klabzubovou jedenáctkou, v níž oslavoval obyčejné nadšení ze sportu, když otec jedenácti dětí sestaví ze svých potomků fotbalový tým a vlastní pílí a houževnatostí se snaží uspět. Vlastní bratrství je pak uchránilo před nástrahami světa. Cestování po světě a turnaje s profesionálními týmy, které poráží i absurdním náskokem, je nakonec zavede až k ostrovu lidožroutů. V jednotlivostech i celkové příběhové rovině se tak odráží Bassova nadsázka.

V dalších letech naplněných žurnalistickým posláním vydával spíš drobnější věci, opět vycházející z kabaretní stylistiky. Ve třicátém To Arbes nenapsal, Vrchlický nebásnil nebo Umělci, mecenáši a jiná čeládka.

Během okupace za druhé světové války, která postupně znamenala i útlum jeho redakční práce, vytvořil zásadní dílo svého života. Román Cirkus Humberto vydal v roce 1941. V románové kronice tří generací cirkusáků zachycuje sílu kolektivu při tvorbě společného díla, jakým je cirkus, zároveň tím posiloval národní vědomí české houževnatosti a síly v jednotě. Pro Basse to navíc byla práce na srdečním tématu. V roce 1988 vznikl na základě knihy populární dvanáctidílný televizní seriál Františka Filipa se scénářem Oldřicha Lipského a s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli.

Rok po vzniku Cirkusu Humberto přidal ze stejného prostředí soubor deseti povídek Lidé z maringotek. Některé jeho výtvory pak vyšly až posmrtně. Sám připravil ještě Křižovatku u Prašné brány (1947), ale pozdější věci jako Povídky či Rozhlásky z padesátých let nebo Kukátko ze sedmdesátých let uspořádali druzí.

 

Právě se děje

Další zprávy