Zdeněk Brož

26. 10. 2012 16:47
Zdeněk Brož je od roku 2012 senátorem za volební obvod Šumperk. Kandidoval jako nezávislý za KDU-ČSL. Ve druhém kole zvítězil se ziskem 55.52 % hlasů.
Zdeněk Brož
Zdeněk Brož | Foto: Město Šumperk

Zdeněk Brož je od roku 2012 senátorem za volební obvod Šumperk. Kandidoval jako nezávislý za KDU-ČSL. Ve druhém kole zvítězil se ziskem 55.52 % hlasů. Od roku 2002 zastává funkci starosty města Šumperk.

Brož vystudoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně a Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Pracoval jako učitel a později i jako ředitel základní školy.

Jeho politická kariéra začala v roce 1990, kdy byl poprvé zvolen do zastupitelstva města Šumperk (za Občanské fórum). V roce 1998 se stal místostarostou a od roku 2002 je šumperským starostou.

Zdeněk Brož se narodil v roce 1957, je ženatý a má dvě děti.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy