Velký knižní čtvrtek

Aktualizováno 9. 10. 2013 15:41
Velký knižní čtvrtek je společná akce devíti nakladatelství a knižní distribuce Kosmas. Mezi uvedenými autory nechybějí Jo Nesbø, Jaroslav Rudiš či Dawn Frenchová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Velký knižní čtvrtek je společná akce devíti tuzemských nakladatelství a knižní distribuce Kosmas. Inspiraci k ní našli organizátoři ve Velké Británii, kde má podobný "super Thursday" dlouhou tradici. Zpravidla první říjnový čtvrtek tak symbolicky začíná podzimní knižní sezóna. U nás jde o čtvrtek v pořadí čtvrtý.

Třetí ročník - 2013

Z knižní akce mezi nakladateli, kdy v jeden den uvedou hned několik výrazných literárních novinek, se pomalu stává tradice, která navíc bude četnější. V roce 2013 se Velký knižní čtvrtek objevuje dvakrát, poprvé na jaře 13. června, čímž se rozšířila nabídka čtiva pro letní dovolené, následně na podzim 10. října 2013

Tituly plánované v rámci Velkého knižního čtvrtku 2013 - říjen:

Khaled Hosseini: A hory odpověděly
Evžen Boček: Aristokratka ve varu
Thomas Enger: Fantomová bolest
Petr Nikl, Libuše Niklová: Foukací povídky
Antonio G. Iturbe: Osvětimská knihovnice
Simon Mawer: Pád
Bohdan Sláma, Miloš Forman: Povolání režisér
Joël Dicker: Pravda o případu Harryho Queberta
Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou
Jamie Thomson: Temný pán - školní roky
Edawrd Mayes, Frances Mayesová: Vaříme s toskánským sluncem
Jaromír 99, Franz Kafka, David Z. Mairowitz: Zámek

Tituly plánované v rámci Velkého knižního čtvrtku 2013 - červen:

Jo Nesbø: Švábi
Dawn Frenchová: Drahá Silvie
Hakan Nesser: Čtvrtá oběť
David Williams: Malý miliardář
Jaroslav Rudiš: Národní třída
Kašpárek v rohlíku
Monika Peetzová: Sedm dní bez
Félix J. Palma: Mapa času
Maryrose Woodová: Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton: Tajemné vytí
Tomáš Macek: Příběhy Staré dámy
Fred Vargas: Záhada mrtvých nohou
Magdaléna Platzová. Anarchista

Druhý ročník - 2012

Úspěšné akce mají tendenci k opakování. Proto se po roce vrátila iniciativa různých nakladatelství a knižního velkoobchodu Kosmas nazvaná Velký knižní čtvrtek. V roce 2012 připadl na 11. října. V ten den vstoupila s předstihem na knižní trh řada velkých titulů, mezi autory lze nalézt jména jako Madeleine Albrightová, Jo Nesbø či Petra Hůlová. Některé spolu s tištěnou verzí vyšly i v elektronické podobě. V průběhu měsíce byly naplánovány speciální literární příležitosti.

Tituly plánované v rámci Velkého knižního čtvrtku 2012:

Madeleine Albrightová: Pražská zima
Jo Nesbø: Sněhulák
Martina Formanová: Snědla dětem sladkosti
Salman Rushdie: Joseph Anton
Pavel Čech: Velké dobrodružství Pepíka Střechy
David Walliams: Babička drsňačka
Frances Mayesová: Toskánsko na každý den
Simon Mawer: Dívka, která spadla z nebe
Petra Hůlová: Čechy, země zaslíbená
Václav Cílek: Prohlédni si tu zemi
Gao Xingjian: Bible osamělého člověka
Shaun Tan: Nový svět

První ročník - 2011

V Česku se Velký knižní čtvrtek uskutečnil poprvé v roce 2011, konkrétně 13. října. Mezi nově nabízenými autory nechyběli například Paulo Coelho, Umberto Eco nebo laureát literární Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa.

Tituly, které vyšly v rámci Velkého knižního čtvrtku 2011:

Paulo Coelho: Alef (román, Argo)
Jo Nesbø: Pentagram (krimi román, Kniha Zlín)
Umberto Eco: Pražský hřbitov (historický román, Argo)
Martina Formanová: Nevěra po americku (román pro ženy, Eroika)
Tomáš Halík: Úvahy na prahu tisíciletí (Nakladatelství Lidové Noviny)
Alexander Solženicyn: Souostroví Gulag (1. kompletní české vydání ve třech svazcích, Academia)
Petra Soukupová: Marta v roce vetřelce (od autorky bestselleru „Zmizet“ oceněného Magnesií Literou, Host)
Pavla Etrychová, Petr Morkes: Komisař Vrťapka - Sebrané spisy III (pro děti, Mladá fronta)
Jiřina Šiklová: Bez ohlávky (kniha rozhovorů, Kalich)
Mario Vargas Llosa: Keltův sen (autor je držitelem Nobelovy ceny za literaturu 2010, Garamond)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Nad USA se už několik dní pohybuje čínský špionážní balón

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, uvedl ve čtvrtek podle zahraničních agentur nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. USA pohyby balónu sledují, ministerstvo obrany také na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumalo možnost, že by ho sestřelilo. Nakonec se ale rozhodlo k tomuto kroku nepřikročit kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi, napsala agentura AFP. Přímou hrozbu však nyní balón nepředstavuje.

"Nepochybujeme o tom, že balón pochází z Číny," sdělil novinářům podle AFP činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AP také uvedl, že balón se pohybuje ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom.

Balón je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. "Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody," sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balón se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které stroji zabrání shromažďovat citlivé informace.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaznamenal, doplnil mluvčí. Tentokrát se ale balón nad územím USA pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton Reuters sdělil, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

"Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena Pekingu je zvláštní," podotkl Singleton.

Washington se kvůli narušení svého prostoru obrátil na čínské úřady. "Uvědomili jsme je o závažnosti tohoto incidentu," citovala AFP výše zmíněného nejmenovaného činitele.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

Další zprávy