PJ Harvey

13. 9. 2011 9:56
PJ Harvey je britská zpěvačka, kytaristka a skladatelka, která na bluesových a jazzových kořenech postavila velmi rozmanité desky. Je dvojnásobnou držitelkou britské Mercury Prize.
PJ Harvey
PJ Harvey | Foto: Aktuálně.cz

PJ Harvey je britská zpěvačka, kytaristka a skladatelka, která byla za svou tvorbu britskou dvakrát oceněna Mercury Prize.

Na počátku byla ovlivněna, skrze své rodiče, zejména bluesem a jazzem. Na těchto kořenech postupně vystavěla velmi rozmanité desky, které se, jedna od druhé, výrazně liší.

Let England Shake - 2011

Let England Shake je osmým albem PJ Harvey a druhým, za které získala britskou Mercury Prize. Jedná se o koncepční album věnované jedné části britských dějin a popisující pachuť z nekonečného cyklu britských invazí a s nimi spojených genocid a útisku.

Námět k albu našla v rozhlasové hře o muži, jenž založil organizaci mapující po světě válečné hroby britských vojáků. Začala se více věnovat studiu historie a psaní básní - na desce je vidět, že slova tu mají čím dál větší význam.

A Woman A Man Walked By - 2009

Odvážná a objevitelská deska, na níž PJ Harvey zcela otevřeně přiznává spoluautorství Johna Parishe. Zároveň se jedná o další "nepředvídatelné" a zpočátku hůře uchopitelné album, na němž se mísí smutná něha desky "White Chalk" s punkovým stylem "UH Huh Her".

White Chalk - 2007

Na albu opustila PJ Harvey kytaru a usedla k piánu. Deska se nese ve duchu smutku, který se tu projevuje v celé své čirosti a kráse. Jedná se o jednu z jejích nejintimnějších a nejintenzivnějších desek.

Další alba

První album "Dry" z roku 1992 se spolu s následujícím "Rid Of Me" nesly ve výbušném a agresivním duchu "zlé holky". Na album "Bring You My Love", patrně ovlivněné glamrockem, již začlenila například i syntezátory. K zadumanosti se obrátila deska "Is This Desire?" a euforicky nezlomné "Stories From The City, Stories From The Sea" (vyšlo v roce 2000) získalo po událostech z 11. září následujícího roku význam nostalgické tryzny (a právě za tuto desku si v roce 2001 odnesla svou první Mercury Prize.

V roce 2004, na desce "Uh Huh Her", předložila posluchačům desku nesoucí se na vlně tehdejšího art-punkového trendu, přesto velmi specifické a s jejím jasným rukopisem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Dozorující státní zástupce v kauze Čapí hnízdo podle Vrchního státního zastupitelství pochybil

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v kauze Čapí hnízdo podle Vrchního státního zastupitelství pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Tímto pochybením došlo podle Vrchního státního zastupitelství k průtahům v trestním řízení. S informací přišla Česká televize.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
Další zprávy