Veselí nad Moravou

13. 4. 2015 13:58
Veselí nad Moravou je město v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Radek Linner

Veselí nad Moravou leží jižně od Uherského Hradiště a je součástí národopisného regionu Slovácko. Městem protéká řeka Morava.

Historie:

Veselí nad Moravou leží v místech, kde se v raném středověku střetávala česká a uherská vojska.

Základní údaje

Rozloha: 35,45 km²

Počet obyvatel: 11 357

Kraj: Jihomoravský

Okres: Hodonín

Starosta: Miloš Kozumplík (ODS)

PSČ: 698 01

Po ovládnutí kraje českými panovníky byla veselská pevnost stejně jako další hrady a města při řece Moravě (např. Hradiště, Strážnice aj.) záštitou proti nájezdům z východu. Pevnost veselského hradu je doložena zprávami o jeho obléhání a dobývání v roce 1315 vojsky Jana Lucemburského zpět pro český stát od uherského šlechtice Matúše Čáka Trenčanského. První zmínka, která mluví o Veselí jako o městě, pochází z roku 1396.

O rozvoj panství se zasloužil především Hynek Bilík z Kornic, za jehož vlády došlo v letech 1526 až 1551 k největšímu rozvoji tradičního rybníkářství, které je ve Veselí doložené už ve 14. století. Hrad byl v této době přestaven na zámek. Od konce 16. století se ve městě rozvíjí řemesla. Během třicetileté války (1618 až 1648) Veselí utrpělo značné škody, jelikož bylo několikrát obsazeno cizími vojsky. Roku 1713 Veselí přešlo do rukou rodu Chorinských z Ledské, kteří si podrželi panství až do roku 1945.

Hospodářský rozvoj Veselí je spojen s výstavbou úzkokolejné dráhy a železniční trati Brno-Trenčanská Teplá. Ve druhé polovině 19. století zde vznikalynové pracovní příležitosti, rozvíjela se spolková činnost i společenský a kulturní život. Tento trend pokračoval i po vzniku samostatného Československa. Zemská regulační správa, zřízená ve Veselí-Předměstí v roce 1911, začala se systematickou regulací řeky Moravy dokončovanou v letech 1926 až1936. V této době byl vybudován závlahový systém luk a zprovozněn tzv. Baťův plavební kanál.

Za druhé světové války bylo Veselí jedním z východisek pro útěk mnoha významných osobností, včetně vojenských, na Slovensko. Převodů se účastnili i veselští občané, z nichž mnozí svoji aktivitu zaplatili životem.

Po válce se město orientuje na průmyslovou výrobu. Od roku 1961 je budován největší průmyslový podnik s provozy na zpracování tažené oceli a později s provozy na výrobu trubek  - Železárny. Nová pracovní místa přivedla do města nové obyvatele, Veselí se začalo rozrůstat a byla vystavěna panelová sídliště.

Po roce 1989 dochází k revitalizaci města a rekonstrukci historických památek.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Radek Linner

Ve Veselí nad Moravou se nachází řada kulturních, technických a přírodních památek. Historické jádro Veselí nad Moravou je městskou památkovou zónou. Dominantou města je renesanční zámek, který stojí na místě středověkého hradu, spolu se zámeckým parkem. Ve Veselí se nachází řada církevních staveb, synagoga a židovský hřbitov. Centrum města tvoří malebné Bartolomějské náměstí s kostelem sv. Bartoloměje.

Mezi kulturní akce konané ve Veselí nad Moravou patří například multukulturní festival Svátek bláznů nebo Mezinárodní dětský folklorní festival Štěpy.

Instituce ve Veselí nad Moravou:

Městský úřad Veselí nad Moravou tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Veselí nad Moravou patří do obvodu Okresního soudu v Hodoníně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Veselí nad Moravou se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Veselí nad Moravou kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 19 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy