Petrohrad

30. 7. 2014 22:34
Město, které v minulosti změnilo název tolikrát, že dodnes si nikdo není jistý, který je ten aktuální.
Petrohrad, Rusko
Petrohrad, Rusko | Foto: Thinkstock

Petrohrad, druhé největší ruské město, překvapuje svou malebností a také faktem, že jde o 40 ostrovů pospojovaných zhruba 300 mosty.

Petrohrad leží v severozápadní části Ruska při ústí řeky Něvy do Finského zálivu. Město bylo založeno v roce 1703 carem Petrem Velikým pod názvem Sankt-Pitěr-Burch, což odkazovalo na nizozemské město Sankt-Pieterburch. Car byl Nizozemskem značně ovlivněný, jeho jméno v názvu však více než na něho samotného poukazuje na apoštola Petra.

Petrohrad - základní údaje

Název: Petrohrad

Stát: Rusko

Počet obyvatel: 4 900 000

Rozloha: 1 431 km²

Nadmořská výška: 3 m.n.m.

Hustota obyvatel: 3 183 obyv./km²

Náboženství: pravoslavná církev

Telefonní předvolba: +7 812

Již po několika letech by název změněn na Sankt-Petěrburg a v roce 1914 se pak oficiálně ujal název Petrograd, jenž byl po smrti Lenina v roce 1924 z pocty k němu přejmenován na Leningrad. Ani to však nevydrželo dlouho, po rozpadu SSSR v roce 1991 se město opět vrátilo k původnímu Sankt-Petěrburgu, česky tedy překládanému jako Petrohrad.

Jelikož město bylo vybudováno na močálu, nevyhnete se při jeho návštěvě asociaci s Benátkami, a to především díky množství vodních kanálů, které nechal vybudovat Petr Veliký. Petrohrad má kromě kultury co nabídnout také co se gastronomie týká. Díky blízkosti moře jsou zde kvalitní mořské plody, ale také pravé ruské speciality jako pirohy, bliny (palačinky), boršč, šči (zelňačka), či moroženoje (tradiční ruská zmrzlina).

Ve městě působí fotbalový klub Zenit, lední hokej reprezentuje SKA Petrohrad a tenis je zastoupen turnajem World Tour St. Petersburg Open. V roce 2018 se zde bude konat Mistrovství světa ve fotbale.

Historie

Město bylo založeno v roce 1703 carem Petrem Velikým, který se rozhodl sem přemístit svou moc z tehdejšího hlavního města Moskvy. A to navzdory tomu, že vysušení močálů, které pro stavbu zvolil, stálo život mnoho poddaných dělníků.

V roce 1917 zde začala památným výstřelem z Aurory Říjnová revoluce, která významným způsobem změnila dějiny Ruska a ve své podstatě znamenala obrovské rozšíření komunismu. Hlavním městem Ruska bylo město až do roku 1918, kdy se Lenin rozhodl přesunout jej zpět do Moskvy. Následující roky nebyly pro Petrohrad příliš růžové, z města odešly údajně dva miliony lidí a po smrti Lenina bylo přejmenováno na Leningrad.

Nejhorší doba však město teprve čekala, za druhé světové války jej celých 29 měsíců obléhalo německé vojsko a zemřelo zde na milion civilistů. Leningrad však nikdy nebyl dobyt, i když jej válka zanechala totálně vyčerpaný a kulturně poškozený. V té doby byla Němci údajně ukradená Jantarová komnata a téměř všechny hodnotné budovy ve městě byly srovnány se zemí. Za urputnou snahu nevpustit německá vojska na území města byl Leningradu v roce 1945 udělen titul Hrdinné město.

V průběhu poválečného období bylo město zrekonstruováno a vystavěno zde bylo několik nových budov, jako například Kirovův stadion, metro nebo replika ukradené Jantarové komnaty, jejíž originál se nikdy nenašel. V roce 1991 byl referendem zpět přijat název Sankt-Petěrburg a moderní město získalo svůj ekonomický, kulturní i společenský význam.

Turistické zajímavosti

Petrohrad - Ermitáž
Petrohrad - Ermitáž | Foto: Thinkstock

Milovníky umění na první pohled zaujme Ermitáž, jedna z nejbohatších a nejnavštěvovanějších galerií na světě, obsahující více než tři miliony exponátů. Říká se, že i kdybyste prohlížením každého z nich strávili pouhou minutu, celé muzeum projdete za šest let. Původně šlo o Zimní palác, který nechala postavit dcera Petra Velikého, Alžběta. Až velká milovnice umění Kateřina Veliká z něj v roce 1964 učinila galerii.

Tajemstvím opředená je Jantarová komnata, jejíž replika se nachází v Kateřinském paláci. V roce 1716 ji Petrovi Velikému věnoval Fridrich Vilém I. a byla tvořena několika desítkami metrů čtverečních jantarové mozaiky a jantarem vykládaného nábytku. Stala se nejen chloubou ruského impéria, ale byla považována za jeden z divů světa. Bohužel ji v roce 1941 při obléhání Petrohradu ukradli Němci a odvezli neznámo kam.

Slavné centrum města s názvem Něvský prospekt představuje nejrušnější ulici plnou budov rozličných architektonických slohů, která byla v roce 1990 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. Katedrála svatého Izáka vysoká 100 metrů nabízí úžasný výhled na město a její zlatá kupole je obložena 100 kg pravého zlata. Připomíná však smutnou vzpomínku na 400 tisíc dělníků, kteří ji stavěli po dobu 40 let.

Ujít si nenechejte ani Vasiljevski ostrov, největší ostrov v deltě Něvy před jejím napojením na Finský záliv. Přímo v cípu ostrova naleznete budovu Strelka, o niž se tříští voda řeky Něvy.

Počasí

Každý, kdo chce do Petrohradu zavítat, by si měl svůj výlet naplánovat na měsíc červen, který je zde nazýván měsícem bílých nocí. Jeho blízkost k severnímu pólu a poloha na stejné rovnoběžce jako je jižní cíp Grónska jej předurčuje k dnům, kdy slunce svítí ještě krátce před půlnocí. Bílé noci trvají od května do září a většinou se během nich zešeří jen na tři hodiny. V období od dubna do listopadu také probíhá otevírání a zavírání mostů na Nivě, které se podle předem daného harmonogramu zvedají tak, aby pod nimi mohly projet nákladní lodě.

 

Právě se děje

Další zprávy