Mali

9. 1. 2017 13:09
Mali je prezidentská republika nacházející se v oblasti Sahelu a jižní Sahary. Hlavním městem je Bamako.
Vlajka Mali
Vlajka Mali | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Mali hraničí na severu s Alžírskem, na východě s Nigerem, na jihu s Burkinou Faso a Pobřežím slonoviny, na západě s Guineí, Senegalem a Mauritánií. Téměř celý sever země tvoří poušť, jen na jihu se rozprostírá malý kus obdělávatelné půdy.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Bamako
Rozloha: 1 240 000 km²
Nejvyšší bod: Hombori Tondo (1155 m n. m.)
Časové pásmo: +0
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel: 14, 5 mil.
Hustota zalidnění: 10 ob. / km²
Jazyk: francouzština, bambarština
Národnostní složení: Bambarové, Maurové, Tuarégové
Náboženství: muslimové 90 %, domorodá náboženství
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Vznik: 20. června 1960 (nezávislost na Francii)
Měna: CFA frank

Mali má dlouhou a popsanou historii už od 2. tisíciletí př. n. l. Na území dnešního Mali v minulosti existovalo několik silných státních útvarů fungujících jako obchodní a kulturní centra západní nebo severozápadní Afriky. První z nich bylo Ghanské království, které vzniklo někdy na začátku prvního tisíciletí a svého vrcholu dosáhlo kolem roku 1050 n. l.

V 11. století vzniklo království Mali, které se rozkládalo od Atlantického pobřeží až po dnešní město Gao. Mali zaniklo někdy v první polovině 17. století. Území se dostalo pod správu království Songhai, které bylo zničeno invazí muslimů z Maroka roku 1591. V 17. a 18. století vzniklo v údolí Nigeru několik malých státečků, všechny však byly zničeny v polovině 19. století během náboženských válek s muslimy. Vzápětí se Mali stalo součástí francouzské Západní Afriky a svou nezávislost získalo až v roce 1960. Neutěšená ekonomická situace v 80. letech iniciovala vznik řady zemědělských spolků, které patřily k prvním známkám aktivizace obyvatelstva. Inspirativní události v zemích sovětského bloku, které byly v Africe následovány také řadou politických změn, přinesly zdůraznění demokratizačních požadavků i do Mali. V roce 1968 Moussa Traoré provedl státní převrat a vládl až do roku 1991. Po vojenském převratu se přechodová vláda i první demokratická vláda snažily rozpory urovnat za oboustranně výhodných podmínek. V roce 2012 došlo k vojenskému puči.

Hospodářství

Mali je chudý a zaostalý stát. Kolem 80 % obyvatel pracuje v zemědělství, které je základem hospodářství. Země byla soběstačná v produkci potravin, než byla oblast Sahelu postižena velkým suchem s katastrofálním úhynem dobytka, jehož chov je hlavním zdrojem obživy. Mali patří k nejrozvojovějším zemím světa, kde se zejména chová dobytek (kozy, ovce, skot, osly, velbloudy), pěstují plodiny (proso, rýže, kukuřice, podzemnice olejná a na vývoz hlavně bavlna) a těží zlato. Pohonné hmoty a skoro všechno průmyslové zboží a obilí se dováží. Rozvíjející se průmysl je zaměřen na zpracování zemědělských plodin. K celkovému rozvoji se snaží přispívat rozsáhlá rozvojová pomoc, ale zároveň jej brzdí značná korupce na jihu a pašeráctví a infiltrace islámského terorismu na severu země.

Obyvatelstvo a náboženství

Obyvatelstvo tvoří černošská etnika, nejpočetnější Bambarové, Malinkové a Fulbové, kočovní Tuaregové. S výjimkou tuarežského problému existuje v Mali na africké poměry etnicky velmi klidné prostředí. Úředním jazykem je francouzština, jazykem místních trhů je bambarština, kterou ovládá většina obyvatelstva, ale v zemi se mluví i arabsky a kmenovými jazyky. Náboženství je převážně muslimské (90 %) a animistické (9 %). Část obyvatelstva se živí pastevectvím a žije se svými kmeny. Musí ale jednou za čas migrovat za vodou, které je v této suché zemi nedostatek.

Politický systém

Mali je republika v čele s prezidentem. Zákonodárným orgánem je jednokomorové Národní shromáždění (147 členů).

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Město Timbuktu na jižním okraji Sahary bylo ve středověku důležitým centrem islámské vzdělanosti. V různých sbírkách tu je téměř 150 000 starých knih a rukopisů.
  • Tuaregové dodnes nejraději žijí po svém, tradičně, někde poblíž studny na Sahaře. Odtud vyrážejí na mnohaměsíční obchodní karavanní cesty na sever Afriky a zpět.
  • Hlavní město Bamako ani nevypadá na hlavní město jedné z nejchudších zemí světa. Mezi nejpopulárnější atrakce patří plavba po Nigeru a treky do Falaise de Bandiagara, což je oblast, kde žijí Dongové.
  • Vlajka Mali je identická se standardou Guiney, jen s opačným pořadím barev. Do roku 1961 byla ve žlutém pruhu zobrazena černá lidská postava s rukama vztaženýma k nebi.
  • Nejoblíbenějším sportem obyvatel je fotbal. V roce 2002 se tu dokonce konalo mistrovství světa.

Pouštní krajinu zpestřují tyčící se stolové hory a údolí jedné z největších afrických řek - Nigeru. Díky své jedinečnosti kultury a architektury je Mali turistickým klenotem. Tajemný svět kmene Dogonů, fascinující život Tuaregů a jiných zajímavých etnik. Vašemu zájmu by neměly uniknout města jako Djenné, Timbuktu nebo přístav Mopti. Hlavním městem republiky Mali je Bamako, které leží na břehu horního toku řeky Niger. Za zhlédnutí v něm stojí francouzská koloniální architektura, prezidentský palác, živé tržiště, etnografické Národní muzeum, Muzeum žen, botanická zahrada, vyhlídka na město z vrchu Koulouba. Timbuktu je legendární tuaregské město, „přístav pouště“. Bylo postaveno na místě, kde se řeka Niger potkává s jižní Saharou – a Bílá Afrika s Černou Afrikou.

 

Právě se děje

Další zprávy