Dvůr Králové nad Labem

27. 1. 2015 23:19
Dvůr Králové nad Labem se nachází v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Tomáš Petřík

Dvůr Králové nad Labem leží na řece Labi v Královédvorské kotlině.

Historie:

Osada Dvůr vznikla pravděpodobně ve 12. století jako strážný bod na hranici se Slezskem. První písemná zmínka o Dvoru pochází z roku 1270.

Základní údaje

Rozloha: 35,82 km²

Počet obyvatel: 16 098

Kraj: Královéhradecký

Okres: Trutnov

Starosta: Jan Jarolím (ANO)

PSČ: 544 01 až 544 04

Na přelomu 14. a 15. století se Dvůr stal královským věnným městem a od té doby mu patří přídomek "Králové". V době husitských válek se město bez boje poddalo pražanům (umírněné křídlo husitů). Roku 1423 přešlo do vznikajícího Žižkova východočeského svazu a s ním se zúčastnilo několika bitev. V roce 1436 ale zástupci města složili slib věrnosti císaři Zikmundovi Lucemburskému. Rok na to byl obnoven institut věnných měst a Dvůr byl spolu s dalšími městy dán Zikmundově manželce Barboře Celské.

Za třicetileté války (1618 až 1648) město utrpělo značné škody a byl tím dovršen úpadek města. Dvůr byl několikrát vypleněn a vydrancován císařskými, saskými i švédskými vojáky. V době vlády Marie Terezie (1740 až 1780) bylo město opět podrobeno válečným útrapám, které souvisely s válkou o rakouské dědictví (1740 – 1748) a se sedmiletou válkou (1756 – 1763). I přes tyto nešťastné události se město ve druhé polovině 18. století i počátkem 19. století začalo hospodářsky rozvíjet. Mezi nejvýznamnější odvětví patřila textilní výroba.

Dvůr Králové se v 19. století proslavil zejména "nálezem" Rukopisu královédvorského. Tento rukopis obsahoval 14 písní, které měly pocházet ze 13. století. Ačkoliv se později ukázalo, že se jedná o falsum, nepochybně významně ovlivnil atmosféru právě probíhajícího národního obrození a zapsal město do českých dějin.

V roce 1866 zasáhla Dvůr prusko-rakouská válka. Boje se v průběhu války odehrávaly přímo na území města, došlo ke dvěma pruským okupacím a nakonec se Dvůr Králové stal pruským lazaretem. Připomínky těchto událostí, jako jsou pomníky a válečné hroby, se dodnes nalézají v samotném městě i v blízkých vesnicích.

Po první světové válce došlo ve městě k rozvoji nejen průmyslu, ale i spolkového a kulturního života. Stěžejním odvětvím zůstala i nadále textilní výroba. Po záboru Sudet nacistickým Německem v roce 1938 se Dvůr Králové stal hraničním městem bez komunikací, železnice a surovin. Následovala válečná léta 1939 až 1945, která byla ukončena květnovým povstáním a následným odsunem Němců z území královédvorského okresu.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. V centru Dvora je možné navštívit řadu církevních i světských pamětihodností.

Safaribus ve Dvoře Králové
Safaribus ve Dvoře Králové | Foto: Zuzana Hronová

Největším turistickým lákadlem je však ZOO Dvůr Králové, která je svou rozlohou a počtem zvířat druhou největší zahradou v České republice. Primárně se zaměřuje na chov afrických zvířat. Zvláštností této zoo je možnost projet se ve voze po Africkém safari.

Dvůr Králové nabízí také kulturní akce. Koná se zde například hudební festival DéKá fest nebo filmový festival Dobromysl.

Instituce ve Dvoře Králové nad Labem:

Městský úřad Dvůr Králové nad Labem tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Dvůr Králové nad Labem patří do obvodu Okresního soudu v Trutnově. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Dvoře Králové nad Labem se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Dvoře Králové nad Labem kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy