reklama
 
 

Příspěvek na dojíždění do práce

Aktualizováno 17. 4. 2017 0:00
O "příspěvek na podporu regionální mobility" lze žádat ve všech krajích, pohybuje se od 1500 do 3500 korun

Úřady práce nabízejí nový příspěvek nezaměstnaným, kteří vezmou práci mimo své bydliště. Má pomoci s vyššími náklady nejen na dojíždění, ale třeba také na ubytování nebo péči o dítě. Od dubna 2016 o něj šlo žádat v pěti krajích, od listopadu 2016 už je dostupný ve všech regionech.

O tuto finanční pomoc mohou žádat uchazeči o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu alespoň pět měsíců. Případně i kratší dobu, pokud přišli o práci kvůli hromadnému propouštění. Podmínkou je, že najdou práci mimo město či obec, kde bydlí. Další podmínkou je alespoň šestiměsíční pracovní smlouva nebo smlouva na dobu neurčitou. Nesmí však jít o zaměstnavatele, u něhož už v posledních 24 měsících pracovali.

"Příspěvek na podporu regionální mobility" se pohybuje od 1500 do 3500 korun podle vzdálenosti, minimum je deset kilometrů. Na nejvyšší částku mohou zájemci dosáhnout při dojíždění nad 50 kilometrů. Do deseti kilometrů se příspěvek neposkytuje s výjimkou případů, kdy prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou - v takovém případě by šlo o 1000 korun.

Maximální doba vyplácení je jeden rok. Příspěvek za daný měsíc nedostanou lidé, kteří si vydělají více než 1,5 násobek průměrné mzdy (nyní 40 500 korun). Nevyplácí se ani při cestování do zahraničí (s výjimkou Moravskoslezského kraje).

Na příspěvek není automatický nárok. Pokud úřad práce žádost schválí, proplatí pak přiznanou částku jako paušál, tedy bez dokládání skutečných nákladů. Zaměstnanec tedy nemusí nosit jednotlivé jízdenky nebo účtenky za benzin - mimo jiné i proto, že podpora není určena jen na samotnou dopravu, ale také třeba na hlídání dětí nebo ubytování. Každý měsíc ale musí zájemce přinést výplatní list, až poté dostane příspěvek. Za každý den nepřítomnosti, třeba kvůli nemoci nebo dovolené, se příspěvek krátí.

Nezaměstnaní mohou také nově žádat o jednorázový příspěvek na přestěhování se za prací ve výši 50 tisíc korun (podrobněji zde).

25. 5. 2016 0:00

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama