Letecká neštěstí

Aktualizováno 7. 9. 2011 16:16
Doprava vzduchem, ačkoliv je stále nejbezpečnějším způsobem dopravy, má poměrně výrazné specifikum - pokud už k havárii dojde, umírá obvykle většina cestujících.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Twitter

Letecké neštěstí zasáhlo českou veřejnost jako hokejový národ. V ruské Jaroslavli se 7. září 2011 zřítilo letadlo, v jehož troskách zahynuli tři čeští hokejoví mistři světa - Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček. Na palubě letounu JaK-42 byli hráči a trenéři hokejového klubu Lokomotiv Jaroslavl mířící na zápas úvodního kola ruské KHL.

Cestování letadlem, ačkoliv je stále nejbezpečnějším způsobem dopravy, má nepříjemné specifikum - pokud už k havárii dojde, umírá obvykle většina cestujících. Zejména proto na sebe každé letecké neštěstí stahuje velkou pozornost.

Jako letecké neštěstí označuje Mezinárodní organizace civilního letectví událost, ke které došlo během provozu letadla od chvíle, kdy se první člověk, chystající se letět, ocitnul na palubě, až do doby, kdy všechny osoby opustily letadlo. Definice uvádí, že během této doby dojde buď k vážnému či smrtelnému zranění uvnitř nebo vně letadla v důsledku jeho provozu; poškození letadla, které nepříznivě ovlivňuje jeho strukturu či let a normálně by vyžadovalo velkou opravu či výměnu; zmizení či znemožnění přístupu k letadlu.

Za rok 2010, kdy byly během 36,8 milionu letů přepraveny asi 2,4 miliardy lidí, zemřelo podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) 768 lidí. Oproti roku 2009 se jedná o 101 mrtvých pasažérů více.

Jaroslavl - září 2011

Sedmého září 2011 se na letišti v ruské Jaroslavli krátce po startu zřítil letoun Jakovlev JaK-42. Na jeho palubě byli hráči a trenéři hokejového klubu Lokomotiv Jaroslavl. Ze 37 osob na palubě havárii nepřežilo 36, včetně tří Čechů - Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka - a Slováka Pavola Demitry.

Petrozavodsk - červen 2011

Krátce před půlnocí místního času havaroval nedaleko města Petrozavodsk na severozápadě Ruska letoun Tupolev Tu-134. Na místě zahynulo 44 lidí, 8 dalších utrpělo zranění (mezi jinými desetiletý chlapec se svou sestrou).

Smolensk - duben 2010

Desátý duben 2010 se černým písmem zapsal do historie Polska. Během leteckého neštěstí přišlo Polsko o část své elity. Na palubě letounu Tupolev Tu-154M zahynula polská delegace a to včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho ženy a řady vysokých státních činitelů. Letěli do Smolenska, aby v nedaleké Katyni uctili památku 22 tisíc polských důstojníků, které tam sovětská NKVD v roce 1940 postřílela.

Navzdory špatnému počasí se Poláci rozhodli přistát, pilot zřejmě začal klesat příliš brzy a než si chybu uvědomil, letadlo se zachytilo o stromy, rozlomilo se a havarovalo. Podrobnosti o příčinách nehody, během které zahynulo všech 96 osob, nejsou jasné.

Pád Airbusu - červen 2009

Během letu z Rio de Janeira do Paříže zmizel stroj Airbus 330-200 nejprve z radarů, později bylo zjištěno, že se zřítil. Na jeho palubě zahynulo všech 216 pasažérů plus 12 členů posádky.

Teprve o dva roky později se podařilo vylovit obě černé skříňky, protože důvod nehody nebyl doposud zjištěn.

Tragédie Concorde - červenec 2000

Concorde se vzňal krátce po svém startu v červenci 2000. Při neštěstí zahynulo 113 lidí.

Podle následného vyšetřování způsobila havárii nadzvukového letadla Concorde malá kovová lamela, která odpadla na vzletovou dráhu z letounu Continental Airlines. Ta propíchla pneumatiku, která explodovala, a její části protrhly palivové nádrže letadla. Následnému požáru už nemohl nikdo zabránit. Podle státního zástupce nebyl osudný kus kovu k letounu Continentalu připevněn dostatečně pevně a byl vyroben z titanu, který je narozdíl od běžně používaného hliníku tvrdší a snáze může něco protrhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy