Výbuchy v České Republice

15. 11. 2015 14:55
Výbuchy nejsou příjemné, zvláště pokud se týkají průmyslových komplexů. Tyto události mohou být potencionálně velice nebezpečné i širokému okolí. V roce 2014 pak došlo k několika velmi závažným případům, které výrazným způsobem ovlivnily vnímání bezpečnosti veřejného prostoru v ČR.
Rozsah zkázy po výbuchu ve Vrběticích
Rozsah zkázy po výbuchu ve Vrběticích | Foto: Policie ČR

Výbuch muničního skladu ve Vrběticích

Nejznámější výbuch nedávné historie, který otřásl nejen blízkým okolím, ale pomyslně i celou republikou. Ráno 16. října 2014 vybuchl zdejší muniční sklad č. 16, který byl v pronájmu soukromé společnosti Imex Group. Jedinými oběťmi byli dva pracovníci firmy, kteří se ve chvíli výbuchu nacházeli v bezprostředním okolí. Jelikož zdejší areál nebyl zanesen do tzv. krizového plánu, hasiči ani záchranáři zpočátku neměli tušení, co se děje a jaké nebezpečí mohou očekávat.

Bezpečnostní složky začaly urychleně evakuovat přilehlé obce a školy, což se týkalo několika stovek lidí. Právě nutná evakuace bez možnosti vzít si dostatek věcí mnohé obyvatele znepokojil, báli se totiž, že v jejich nepřítomnosti dojde k nájezdu zlodějů. To se nakonec nestalo, protože policie zajistila ochranu celého okolí.

 

Základní údaje

  • Počet obětí: 5 mrtvých

  • Nejčastější důvod: selhání lidského faktoru

  • Nejznámější kauza: Výbuch ve Vrběticích, 16. října 2014

Postupně se vynořovalo více a více informací, dostatek na udělání si celkového obrazu o situaci stejně jako vytvoření nejrůznějších konspiračních teorií. Například ministr financí Andrej Babiš uvedl, že výkonný ředitel zmíněné skupiny navštívil vůbec poprvé dotyčný sklad jen den předtím, než vybuchl. Za to mu hrozila až žaloba, neboť se jednalo o důvěrné a tajné informace. Podle Imex Group se návštěva sice opravdu odehrála, ale ne poprvé, pochybnosti ale zůstávají. Samotný majitel firmy byl totiž již dříve vyšetřován pro pašování zbraní na Slovensko, těchto obvinění byl ale později zproštěn.

 

Ke druhému výbuchu došlo 3. prosince v jiném skladišti toho samého areálu vzdáleném jenom něco přes kilometr od původního místa. Dodnes zůstává záhadou, jak k tomu mohlo dojít a opět vyvstaly pochybnosti o samovolném vznícení.

 

Jak už to tak bývá u nás, ale i jinde, odhalila tato událost některé nedostatky v postupech a předpisech. Ty se začaly řešit až ve chvíli nehody, nebo co si jich všimla široká veřejnost. Mezi tyto chyby patřila již zmíněná neexistence krizového plánu, který by zahrnoval i oblast areálu muničních skladů. Státní úředníci dlouho nevěděli ani další dost podstatné věci: odkud munice pochází, jak je uložena, kdo by ji měl po katastrofě odvést a kdo zaplatí náklady s tím spojené.

V listopadu 2015 podal státní zástupce obžalobu na firmy Excalibur Army a Real Trade, včetně pěti vrcholných manažerů z obou firem. Podle obžaloby skladovaly obviněné frimy ve Vrběticích asi 500 protipěchotních min typu MON-100 a MON-200, přičemž jejich použití a skladování je podle státního zástupce zakázáno jak právními normami České republiky, tak i mezinárodněprávními normami vycházejícími z Ottawské konvence. Zástupci společnosti Excalibur Army tvrdí, že tyto miny nepovažuje za zakázané ani Česká republika, ani Maďarsko, odkud byly dovezeny.

Výbuch chemičky v Litvínově

Další událost nastala až koncem léta 13. srpna 2015. Vybuchla etynelová jednotka, která právě procházela údržbou, následně okolí zahalil dým a plameny sahaly až do výšky chladících věží. Na místo dorazivší hasiči nestačili hasit a pomoci jim museli jejich kolegové z okolí.

 

Přerušena byla rovněž doprava mezi Litvínovem a Mostem, protože hlavní silnice vede právě areálem chemičky. Celý incident se ale obešel bez obětí, i když čtyři hasiči zkolabovali při snaze zkrotit plameny.

 

Výbuch v Poličských strojírnách

Jen o pár týdnů později, 9. září 2014 ráno, vybuchlo kolem 320 tun střelného prachu v Poličských strojírnách. Střecha haly odletěla 50m do nedalekého lesa, sem se poté začal rychle šířit následný požár. Přesto již hodinu po výbuchu měli hasiči situaci pod kontrolou, okolí bylo navíc dobře zabezpečeno zemním valem, takže areál příliš neutrpěl.

 

Zdejší strojírny se mimo jiné zaměřují na manipulaci a zneškodňování munice. Střelný prach se podle všeho vzňal od manipulačního vozíku, který začal hořet, když dva zdejší zaměstnanci prováděli údržbu. To byli také jediní zranění, utrpěli lehké popáleniny a jeden z nich se již navečer vrátil zpátky do firmy. Celková škoda byla vyčíslena na 25 miliónů korun.

V továrně, kde k prvnímu výbuchu došlo již v roce 1996 při vznícení trhaviny při výrobě se smrtelnými následky pro jednu osobu, dochází k výbuchům opakovaně. Další exploze nasltala v roce 2007 během likvidace granátů, tehdy nebyl nikdo smrtelně zraněn. Ve čtvrtek 23.2.2017 vybuchla trhavina TNT v cisterně a zranila 19 lidí, z toho tři těžce. Výbuch způsobil požár na lisu trhavin, který se následně rozšířil na další objekty.

 

Výbuch ve firmě Sellier&Bellot ve Vlašimi

Tentokrát již smrtelná tragédie se odehrála 21. září 2014 ve středočeské Vlašimi. Ve zdejším areálu zbrojovky došlo k explozi a to ve skladu, kde se uchovávají materiály pro výrobu zápalek. Opět se vzňal střelný prach, ale k požáru nedošlo. Ihned po incidentu se pohřešovali tři zaměstnanci firmy, policie později potvrdila, že se našli jejich ohořelé ostatky.

 

Samotný výbuch se stal ve chvíli, když zaměstnanec přenášel v kelímku třaskavinu z výrobny do meziskladu. Mělo se jednat o tzv. trinitroresorcitát, látku používanou pro další zpracování střelného prachu.

 

I když se poslední incidenty udály jen několik dnů až týdnů po sobě, nevyvolaly již takovou mediální pozornost. Jednalo se totiž o mnohem menší exploze, které byly rychle pod kontrolou a nehrozily nekontrolovatelným šířením, jako v případě výše popsaného výbuchu ve Vrběticích.

Výbuch cukrovaru a lihovaru v Dobrovici

22. 9. 2015 došlo k výbuchu části výroby lihovaru v areálu cukrovaru a lihovaru v Dobrovici na Mladoboleslavsku. Exploze zranila 14 lidí, z toho dva těžce zranění byli převezeni vrtulníkem do nemocnice v Praze a Liberci. Příčinou výbuchu byly pravděpodobně čistící práce, jež probíhaly při plném provozu. Škody na majetku byly odhadnuty v rádech jednotek miliónů Kč.

Výbuch v turnovském areálu firmy AGBA

3. 12. 2015 explodovala v továtně AGBA, která vyrábí lékárničky do aut, autokosmetiku a další doplňky do vozidel, plnírna sprejů. Při nehodě zahynuli dvě osoby, včetně jednoho ze spolumajitelů, který se pokoušel oheň uhasit. Dalších 5 osob bylo vážně zraněno. Hasičům se podařilo oheň dostat pod kontrolu po šesti hodinách, nicméně uhasit se jej podařilo až po čtyřech dnech. Škody byly vyčísleny v řádech desítek milionů korun.

Výbuch kanalizace v Držovicích u Prostějova

8. 12. 2015 došlo z neznámých důvodů k výbuchu v kanalizaci v Držovicích u Prostějova. Exploze poškodila několik kanalizačních poklopů a v jednom z domů rozbila okna. Obyvatelé několika dalších domů pak museli řešit vyteklé splašky, nikdo však nebyl zraněn.

Výbuch v areálu společnosti Interpharma

17. 3. 2016 navečer došlo k výbuchu v důsledku úniku metanolu a následně i k požáru v areálu společnosti Interpharma. Při napouštění speciálního plynového kotle, který slouží na výrobu léčiv, došlo v době, kdy byl kotel natlakován výrobní směsí a zahřátý na požadovanou teplotu, k uvolnění těsnění na průhledném okénku do kotle. Provozní technik reakci zastavil a nouzovým tlačítkem spustil protireakci a naštěstí vyběhl s dalšími dvěma zaměstnanci z tovární haly, kde byl umístěn chemický reaktor. Po výronu plynu z kotle s poškozeným těsněním došlo k výbuchu s následným požárem.

 

Právě se děje

Další zprávy