Únos českých dívek v Pákistánu

Aktualizováno 10. 7. 2013 14:58
V březnu 2013 došlo k únosu dvou českých dívek - Antonie Chrástecké a Hany Rumpálové - v pákistánské provincii Balúčistán přibližně 100 až 120 kilometrů od hranic s Íránem.
Únos českých dívek v Pákistánu
Únos českých dívek v Pákistánu | Foto: Repro video

V březnu 2013 došlo k únosu dvou českých dívek - Antonie Chrástecké a Hany Rumpálové - v pákistánské provincii Balúčistán přibližně 100 až 120 kilometrů od hranic s Íránem. Pachatelé Češky unesli z mikrobusu, v němž jely v doprovodu místního policisty. Pákistánské úřady incident potvrdily českému velvyslanectví v Islámábádu. Úřad je i v kontaktu s příbuznými obou žen.

Cílem dvou českých dívek byla Indie. Pětadvacetileté studentky do ní chtěly kvůli úspoře peněz cestovat po zemi a nikoli letecky.

První zpráva o dívkách přišla tři měsíce po únosu. Na internetu se objevilo video, ve kterém tvrdí, že jsou zdravé, nicméně že jejich životy jsou v ohrožení. V nahrávce apelují na své rodiny, na českého prezidenta a na všechny české občany a Evropskou unii, aby vyvinuli veškeré úsilí při spolupráci s únosci a propustili pákistánskou neuroložku Áfíju Siddikíovou vězněnou v USA.

Ze stovteřinového videa nelze určit prostředí, kde byla nahrávka pořízena, ani potvrdit dobu jejího vzniku. Z textu, který jedna z unesených Češek předčítá anglicky z připraveného textu, není ani zřejmé, zda by propuštění Pákistánky mělo být podmínkou osvobození unesených dívek.

K činu se dosud veřejně nikdo nepřihlásil a únosci podle známých informací zatím nikoho nekontaktovali. Není jasné, zda se Češky nacházejí na pákistánském území, nebo je únosci odvlekli do Afghánistánu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy