Únos českých dívek v Pákistánu

Aktualizováno 10. 7. 2013 14:58
V březnu 2013 došlo k únosu dvou českých dívek - Antonie Chrástecké a Hany Rumpálové - v pákistánské provincii Balúčistán přibližně 100 až 120 kilometrů od hranic s Íránem.
Únos českých dívek v Pákistánu
Únos českých dívek v Pákistánu | Foto: Repro video

V březnu 2013 došlo k únosu dvou českých dívek - Antonie Chrástecké a Hany Rumpálové - v pákistánské provincii Balúčistán přibližně 100 až 120 kilometrů od hranic s Íránem. Pachatelé Češky unesli z mikrobusu, v němž jely v doprovodu místního policisty. Pákistánské úřady incident potvrdily českému velvyslanectví v Islámábádu. Úřad je i v kontaktu s příbuznými obou žen.

Cílem dvou českých dívek byla Indie. Pětadvacetileté studentky do ní chtěly kvůli úspoře peněz cestovat po zemi a nikoli letecky.

První zpráva o dívkách přišla tři měsíce po únosu. Na internetu se objevilo video, ve kterém tvrdí, že jsou zdravé, nicméně že jejich životy jsou v ohrožení. V nahrávce apelují na své rodiny, na českého prezidenta a na všechny české občany a Evropskou unii, aby vyvinuli veškeré úsilí při spolupráci s únosci a propustili pákistánskou neuroložku Áfíju Siddikíovou vězněnou v USA.

Ze stovteřinového videa nelze určit prostředí, kde byla nahrávka pořízena, ani potvrdit dobu jejího vzniku. Z textu, který jedna z unesených Češek předčítá anglicky z připraveného textu, není ani zřejmé, zda by propuštění Pákistánky mělo být podmínkou osvobození unesených dívek.

K činu se dosud veřejně nikdo nepřihlásil a únosci podle známých informací zatím nikoho nekontaktovali. Není jasné, zda se Češky nacházejí na pákistánském území, nebo je únosci odvlekli do Afghánistánu.

 

Právě se děje

Další zprávy