Svátek práce

19. 4. 2013 21:59
Svátek práce (nebo také 1. máj) je mezinárodní dělnický svátek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Svátek práce (nebo také 1. máj) je mezinárodní dělnický svátek. V roce 1889 ho zavedla II. internacionála jako připomínku stávky dělníků, která se konala 1. května 1886. Během protestů došlo ke střetu mezi demostrany a pořádkovými silami, při kterých přišlo o život několik dělníků.

První oslavy Svátku práce proběhly v roce 1890, v českých zemích se tehdy slavil na Střeleckém ostrově v Praze.

První máj jakožto svátek dělníků patřil mezi nejdůležitější svátky v socialistických zemích. V Československu se za přítomnosti komunistických představitelů konaly masové prvomájové průvody, ve kterých byly zastoupeny podniky, školy i různé zájmové organizace. Součástí průvodů byly alegorické vozy, transparenty a mávátka.

V současné době je Svátek práce českým státním svátkem, hromadné oslavy se ale již nekonají. První máj však zůstal dnem velkých demonstrací a politických mítinků. V České republice je tradičně organizují komunisté a sociální demokraté. Často také dochází k pouličním střetům mezi levicovými a pravicovými radikály.

V USA a Kanadě se Svátek práce (Labor Day) slaví první pondělí v září.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti březnu téměř o 9000 na 297 876, zatímco počet volných míst stoupl o 4500 na 343 407. Množství míst vzrostlo i ve srovnání s loňským dubnem, a to o více než 10 000. Nezaměstnaných meziročně skoro 44 000 přibylo.

"S příchodem jarního období došlo k rozjezdu sezonních prací," sdělil k meziměsíčnímu poklesu nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. "Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, zahradnictví, těžbě, ale také v logistice či e-shopech," doplnil. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pomohly i státní příspěvky na mzdy z programu Antivirus. "Vývoj na trhu práce ukazuje, jak důležitá je v době krize efektivní ochrana pracovních míst," sdělila v pátek.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy