Svátek práce

19. 4. 2013 21:59
Svátek práce (nebo také 1. máj) je mezinárodní dělnický svátek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Svátek práce (nebo také 1. máj) je mezinárodní dělnický svátek. V roce 1889 ho zavedla II. internacionála jako připomínku stávky dělníků, která se konala 1. května 1886. Během protestů došlo ke střetu mezi demostrany a pořádkovými silami, při kterých přišlo o život několik dělníků.

První oslavy Svátku práce proběhly v roce 1890, v českých zemích se tehdy slavil na Střeleckém ostrově v Praze.

První máj jakožto svátek dělníků patřil mezi nejdůležitější svátky v socialistických zemích. V Československu se za přítomnosti komunistických představitelů konaly masové prvomájové průvody, ve kterých byly zastoupeny podniky, školy i různé zájmové organizace. Součástí průvodů byly alegorické vozy, transparenty a mávátka.

V současné době je Svátek práce českým státním svátkem, hromadné oslavy se ale již nekonají. První máj však zůstal dnem velkých demonstrací a politických mítinků. V České republice je tradičně organizují komunisté a sociální demokraté. Často také dochází k pouličním střetům mezi levicovými a pravicovými radikály.

V USA a Kanadě se Svátek práce (Labor Day) slaví první pondělí v září.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy