Svátek práce

19. 4. 2013 21:59
Svátek práce (nebo také 1. máj) je mezinárodní dělnický svátek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Svátek práce (nebo také 1. máj) je mezinárodní dělnický svátek. V roce 1889 ho zavedla II. internacionála jako připomínku stávky dělníků, která se konala 1. května 1886. Během protestů došlo ke střetu mezi demostrany a pořádkovými silami, při kterých přišlo o život několik dělníků.

První oslavy Svátku práce proběhly v roce 1890, v českých zemích se tehdy slavil na Střeleckém ostrově v Praze.

První máj jakožto svátek dělníků patřil mezi nejdůležitější svátky v socialistických zemích. V Československu se za přítomnosti komunistických představitelů konaly masové prvomájové průvody, ve kterých byly zastoupeny podniky, školy i různé zájmové organizace. Součástí průvodů byly alegorické vozy, transparenty a mávátka.

V současné době je Svátek práce českým státním svátkem, hromadné oslavy se ale již nekonají. První máj však zůstal dnem velkých demonstrací a politických mítinků. V České republice je tradičně organizují komunisté a sociální demokraté. Často také dochází k pouličním střetům mezi levicovými a pravicovými radikály.

V USA a Kanadě se Svátek práce (Labor Day) slaví první pondělí v září.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy