reklama
 
 

Státní rozpočet ČR

AKTUALIZOVÁNO 6. 4. 2012
Státní rozpočet České republiky je plán hospodaření státu. Ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet je Ministerstvo financí. Účet státního rozpočtu spravuje Česká národní banka.

Státní rozpočet České republiky je plán hospodaření státu. Ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet je ministerstvo financí. Účet státního rozpočtu spravuje Česká národní banka. Přijímání rozpočtu popisuje a upravuje zákon o rozpočtových pravidlech. Státní rozpočet České republiky schvaluje Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zákonem, jehož návrh vypracovává ministerstvo financí a schvaluje vláda.

Příjmy státního rozpočtu tvoří daně, sociální pojištění, evropské fondy a další. Výdaje se týkají různých oblastí. Jsou to například dávky sociálního zabezpečení, státní příspěvky, výdaje na aktivní politiku zaměstnanosti, armádu, zahraniční pomoc, platy zaměstnanců veřejného sektoru a další.

Deficit rozpočtu 2014

Deficit rozpočtu 2014

Srpen 2014: Státní rozpočet zatím v plusu. Daří se lépe vybírat daně, byly vyšší příjmy z Evropské unie a mimořádná aukce kmitočtů

Rozpočet pro rok 2014 počítá s celkovým deficitem kolem 100 miliard korun.

Přebytkové bilance dosáhl státní rozpočet České republiky pouze v letech 1993-1995. Od té doby stát každoročně hospodaří s deficitem. Největší rozdíl mezi plánovanou a reálnou bilancí rozpočtu nastal v souvislosti s ekonomickou krizí v roce 2009. Plánovaný schodek činil 38 miliard korun, ve skutečnosti však dosáhl 192 miliard, a stal se tak největším deficitem v historii České republiky.

Na rok 2012 vláda počítala, že výdaje budou o 105 miliard korun vyšší než příjmy. Schodek rozpočtu pro rok 2013 měl být 100 miliard korun. Na podobné úrovni se počítá s deficitem v roce 2014.

29. 3. 2012

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama