Roman Smetana

14. 11. 2012 23:10
Roman Smetana je bývalý řidič olomoucké MHD, který se proslavil tzv. tykadlovou aférou. Kvůli pozdnímu nástupu do vězení mu soud uložil další tři měsíce v podmínce.
Roman Smetana
Roman Smetana | Foto: Tomáš Netočný

Roman Smetana je bývalý řidič olomoucké MHD, který se proslavil tzv. tykadlovou aférou. Soud mu určil zaplatit finanční náhradu a vykonat veřejně prospěšné práce. Jejich vykonání však odmítl, a tak by soudem poslán na sto dní do vězení. Nastoupil se zpožděním v dubnu 2012, pak byl jeho trest přerušen kvůli stížnosti ministra spravedlnosti. Ta se nepotvrdila a Smetana se měl v říjnu vrátit do vězení, ale opět tak učinil s prodlevou, a tak se jeho případ znovu dostal k soudu. Olomoucký krajský soud nakonec v lednu potvrdil, že za vyhýbání se nástupu dostane tři měsíce podmíněně s odkladem 14 měsíců. Svých sto dní ve vězení už si odpykal a vrátil by se tam v případě, pokud by porušil zákon v příštích měsících.

Tykadla politikům

Když se konaly v roce 2010 volby do Poslanecké sněmovny, pomaloval Roman Smetana předvolební reklamní poutače, které byly umístěny na autobusech. Mimo čar a nápisů přimaloval politikům také tykadla. Dopravní podnik města Olomouce podal trestní oznámení na neznámého pachatele a na základě svědectví jednoho z jeho kolegů bylo následně zahájeno trestní stíhání. ODS, která měla nejvíce poškozených plakátů, žádala v rámci trestního řízení jako jediná strana náhradu škody.

První rozsudek Romana Smetany

Roman Smetana byl odsouzen za přečin poškození cizí věci k 100 hodinám obecně prospěšných prací, dále měl Občanské demokratické straně zaplatit 15 667 Kč jako náhradu škody. Případ vedla soudkyně Markéta Langerová, manželka Ivana Langera, který byl jedničkou kandidátky ODS v Olomouckém kraji. Na své spojení s politikem sama tehdy před začátkem jednání upozornila s tím, že se ale podjatá necítí. Smetana tehdy také uvedl, že ji za podjatou nepovažuje, stejně tak reagoval i státní zástupce. Roman Smetana se proti rozsudku neodvolal a náhradu škody uhradil.

Druhý rozsudek a trest vězení

Odmítl však nastoupit na obecně prospěšné práce. V souladu s novým trestním zákoníkem mu byl trest obecně prospěšných prací následně přeměněn na 100 dní trestu odnětí svobody nepodmíněně. Do vězení měl nastoupit 26. března 2012, což Smetana neučinil. V té době dal také v dopravním podniku výpověď. Policii se sám přihlásil až 21. dubna 2012 na pražské demonstraci odborářů. Poté nastoupil do vězení.

V květnu 2012 podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v této kauze stížnost pro porušení zákona. Učinil tak proto, aby se Nejvyšší soud zabýval dvěma otázkami, a to zájmem na ochranu majetku a veřejným zájmem vyjadřovat politické názory. Nejvyšší soud měl do budoucna říct, zda podobné případy, jako je ten Smetanův, jsou trestným činem a je nutné, aby za ně byli lidé odsouzeni k trestu vězení. Nejvyšší soud nejprve rozhodl o přerušení výkonu trestu do doby, než o stížnosti pro porušení zákona senát trestního kolegia rozhodne. Ministrova stížnost však byla v srpnu 2012 zamítnuta, a soud tak potvrdil platnost trestu.

Smetana pak opět odmítl do vězení nastoupit. Během krajských a senátních voleb, které se konaly na podzim roku 2012, pronikl v přestrojení do volebního štábu ODS, kde hovořil s premiérem Petrem Nečasem, kterého se zeptal na to, zda podle jeho názoru patří do vězení. Krátce nato se Smetana vydal dobrovolně policii a byl převezen do věznice. Vzhledem k tomu, že se měl do výkonu trestu vrátit nejpozději 8. října, bylo zahájeno jeho další trestní stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Roman Smetana se narodil 6. ledna 1982 v Olomouci.

 

Právě se děje

Další zprávy