Nemocnicím mizí peníze, ředitelé mají milionové majetky

Aktualizováno 8. 3. 2011 8:06
Průvodce zdravotnickým byznysem a korupcí, zmapovali jsme machinace v českých nemocnicích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

O speciálu

Sabina Slonková - hlavní investigativní reportérka

Petr Holub - hlavní politický reportér

Je to už měsíc, co jsme na stránkách Aktuálně.cz připravili detailní přehled největších investic v českém zdravotnictví a popsali případy předražených nákupů nemocničních přístrojů a dalšího zařízení.

Prokázali jsme, že kvůli nim nemocnice přicházejí o stamiliony korun a že je jen malý zájem tomu zamezit. Naopak podezření, že manažeři státních nemocnic případy zavánějící korupci buď tolerují, či přímo umožňují, je stále silnější. Jde o manažery placené z veřejných peněz, kterým ročně posílá k tarifnímu platu odměnu přímo ministr zdravotnictví.

To je důvod, proč se nyní snažíme poodkrýt poměry, v jakých tito lidé žijí.

Nebylo to snadné. Samo ministerstvo odmítá o platech a odměnách vrcholných manažerů cokoli říkat a stejný postoj zaujali i někteří ředitelé, když jsme se na ně přímo obrátili s jednoduchým dotazníkem o majetkových poměrech.

Z veřejně dostupných zdrojů a vyplněných dotazníků jsme nicméně shromáždili mnoho informací, které pomohou udělat si představu. A teď vám je předkládáme.

Nová zjištění

Exkluzivně

Otázky a odpovědi

Příběh z VZP

Korupční příběhy nemocnic

Reakce ministra

Motolská kauza kulich

 

Právě se děje

před 48 minutami

Deutsche Bank zaplatí v USA pokutu kvůli vztahům s finančníkem Epsteinem, podle regulátorů mu pomohla přesunout miliony dolarů

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech pokutu 150 milionů dolarů (3,5 miliardy Kč) kvůli pochybením v obchodních vztazích s finančníkem Jeffreym Epsteinem a dvěma bankami. Epstein byl loni v červenci zatčen kvůli obviněním, že nutil k prostituci nezletilé dívky. Začátkem srpna téhož roku se oběsil ve vězeňské cele v New Yorku.

Regulátoři státu New York tvrdí, že Deutsche Bank pomohla Epsteinovi přesunout miliony dolarů.

"Zda a do jaké míry Epstein tyto platby používal k zakrývání starých zločinů, k páchání nových či k jiným účelům, to jsou otázky, které je nutné přenechat kriminalistům. Skutečnost, že byly podezřelé, však měla být pracovníkům banky zřejmá," uvedli regulátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy