Nemocnicím mizí peníze, ředitelé mají milionové majetky

Aktualizováno 8. 3. 2011 8:06
Průvodce zdravotnickým byznysem a korupcí, zmapovali jsme machinace v českých nemocnicích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

O speciálu

Sabina Slonková - hlavní investigativní reportérka

Petr Holub - hlavní politický reportér

Je to už měsíc, co jsme na stránkách Aktuálně.cz připravili detailní přehled největších investic v českém zdravotnictví a popsali případy předražených nákupů nemocničních přístrojů a dalšího zařízení.

Prokázali jsme, že kvůli nim nemocnice přicházejí o stamiliony korun a že je jen malý zájem tomu zamezit. Naopak podezření, že manažeři státních nemocnic případy zavánějící korupci buď tolerují, či přímo umožňují, je stále silnější. Jde o manažery placené z veřejných peněz, kterým ročně posílá k tarifnímu platu odměnu přímo ministr zdravotnictví.

To je důvod, proč se nyní snažíme poodkrýt poměry, v jakých tito lidé žijí.

Nebylo to snadné. Samo ministerstvo odmítá o platech a odměnách vrcholných manažerů cokoli říkat a stejný postoj zaujali i někteří ředitelé, když jsme se na ně přímo obrátili s jednoduchým dotazníkem o majetkových poměrech.

Z veřejně dostupných zdrojů a vyplněných dotazníků jsme nicméně shromáždili mnoho informací, které pomohou udělat si představu. A teď vám je předkládáme.

Nová zjištění

Exkluzivně

Otázky a odpovědi

Příběh z VZP

Korupční příběhy nemocnic

Reakce ministra

Motolská kauza kulich

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy