Nemocnicím mizí peníze, ředitelé mají milionové majetky

Aktualizováno 8. 3. 2011 8:06
Průvodce zdravotnickým byznysem a korupcí, zmapovali jsme machinace v českých nemocnicích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

O speciálu

Sabina Slonková - hlavní investigativní reportérka

Petr Holub - hlavní politický reportér

Je to už měsíc, co jsme na stránkách Aktuálně.cz připravili detailní přehled největších investic v českém zdravotnictví a popsali případy předražených nákupů nemocničních přístrojů a dalšího zařízení.

Prokázali jsme, že kvůli nim nemocnice přicházejí o stamiliony korun a že je jen malý zájem tomu zamezit. Naopak podezření, že manažeři státních nemocnic případy zavánějící korupci buď tolerují, či přímo umožňují, je stále silnější. Jde o manažery placené z veřejných peněz, kterým ročně posílá k tarifnímu platu odměnu přímo ministr zdravotnictví.

To je důvod, proč se nyní snažíme poodkrýt poměry, v jakých tito lidé žijí.

Nebylo to snadné. Samo ministerstvo odmítá o platech a odměnách vrcholných manažerů cokoli říkat a stejný postoj zaujali i někteří ředitelé, když jsme se na ně přímo obrátili s jednoduchým dotazníkem o majetkových poměrech.

Z veřejně dostupných zdrojů a vyplněných dotazníků jsme nicméně shromáždili mnoho informací, které pomohou udělat si představu. A teď vám je předkládáme.

Nová zjištění

Exkluzivně

Otázky a odpovědi

Příběh z VZP

Korupční příběhy nemocnic

Reakce ministra

Motolská kauza kulich

 

Právě se děje

před 44 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy