Nemocnice Vsetín

30. 3. 2015 7:43
Nemocnice vznikla ve Vsetíně už v roce 1911. Dnes disponuje více než třemi sty lůžky.
Sterilizace v náhradních prostorách s využitím takzvaných flash sterilizátorů.
Sterilizace v náhradních prostorách s využitím takzvaných flash sterilizátorů. | Foto: Vsetínská nemocnice a.s.

Vsetínská nemocnice sídlí v Nemocniční ulici a její ředitelkou je Věra Prousková. Nemocnice je akciovou společností a jejím zakladatelem je Zlínský kraj.
Nemocnice Vsetín poskytuje ambulantní a lůžkovou základní a specializovanou, diagnostickou, léčebnou a také preventivní i lékárenskou péči, ale i další služby, které souvisejí s poskytování zdravotní péče.

Základní informace

Adresa: Vsetínská nemocnice a. s.
Nemocniční 955, 755 01 Vsetín
Telefon: 571 818 111
E-mail: [email protected]
Ředitelka: Ing. Věra Prousková, MBA

Nemocnice také provádí výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd, ale i věd společenských. V roce 2013 nabízela nemocnice celkem 344 lůžek. Hospitalizováno bylo ve stejném roce více než 13 700 pacientů a počet ambulantních vyšetření přesáhl 187 tisíc. Porodů bylo 710.

Historie

Nemocnice ve Vsetíně byla otevřena v dubnu roku 1911. Prvního pacienta přijala 16. května téhož roku a tím fakticky zahájila svou činnost. Prvním primářem nemocnice byl MUDr. Josef Gregor. Na počátku 30. let už nebyla kapacita tohoto zdravotnického zařízení dostačující, a tak se začalo s plánováním výstavby nového pavilonu. Hospodářská krize a druhá světová válka ale celý proces zkomplikovaly, i tak ale vznikala nová oddělení. Nakonec se podařilo dokončit nový pavilon, do nějž se roku 1945 přestěhovala nová oddělení spolu s chirurgií.

Oddělení nemocnice

Chirurgické obory
Anesteziologie a resuscitace
Centrální sály a Centrální sterilizace
Gynekologie a porodnictví
Chirurgické
Oční oddělení
Oddělení klinické onkologie
Ortopedické
Ušní, nosní a krční oddělení

Interní obory
Dětské
Infekční
Interní
Neurologické
Tuberkulózy a respiračních nemocí

Následná péče
Léčebna dlouhodobě nemocných
Rehabilitační oddělení

Komplement (laboratoře)
Hematologicko-transfuzní
Klinická biochemie
Lékařské mikrobiologie
Oddělení patologické anatomie
Oddělení radiodiagnostiky

Speciální sužby
Dopravní služba
Klinický psycholog

Lékárna

V průběhu 50. let se vsetínská nemocnice stala středem tehdejšího Okresního ústavu národního zdraví (OÚNZ). Postupně se rozšiřovaly odbornosti nemocnice – přibyla například rentgenologie, ortopedie či neurologie. Docházelo také k realizaci různých investičních akcí. Na konci 60. let byla pro interní oddělení vybudována jednotka intenzivní péče. Počátkem 70. let začal fungovat nově vybudovaný infekční pavilon. Vznikla také poliklinika a pavilon LDN.
V polovině 90. let se dokončila přístavba k chirurgickému pavilonu a vznikl tak prostor pro centrální sterilizaci a centrální operační sály. Mezi lety 1999 a 2003 probíhala výstavba nového stravovacího pavilonu. Roku 2007 byla dokončena rekonstrukce infekčního pavilonu, kam se přestěhovalo také dětské oddělení a oddělení lékařské mikrobiologie. Ve stejném roce se vsetínská nemocnice stává akciovou společností. Dříve byla příspěvkovou organizací.

 

Současnost nemocnice

V roce 2011 oslavila vsetínská nemocnice 100. výročí své existence. Otevřen byl v tomto roce Pavilon patologie a centralizovaných laboratorních provozů. Vsetínští chirurgové mohli začít využívat nový přenosný ultrazvukový přístroj. Nemocnice kromě dalších přístrojů získala například i fetální pulsní oxymetr, který během porodu sleduje hladinu kyslíku v krvi plodu.
V následujícím roce pořídila nemocnice nový monitorovací systém na JIP gynekologicko-porodnického oddělení. Slouží k monitorování pacientek po gynekologických operacích či po porodech císařským řezem. Dětské oddělení pak získalo moderní inkubátor pro transport právě narozených dětí z operačního sálu na novorozeneckou stanici. Nemocnice dále začala spolupracovat se společností Ziris Oční centrum s. r. o. a oční oddělení nemocnice se tak stalo součástí projektu Valašského očního centra.
Roku 2013 představilo oddělení lékařské mikrobiologie imunochromatografické vyšetření, které umožní rychlé otestování vzorku (do půlhodiny po jeho dodání) na všechny subtypy chřipky vyskytující se momentálně v ČR. Dále proběhla demolice nevyužívaných budov bývalé neurologie a patologie. Připravil se tak prostor pro stavbu nového interního pavilonu. Ve stejném roce byl také zahájen provoz rekonstruované centrální sterilizace.

Úspěchy

V roce 2013 získaly všechny laboratorní provozy nemocnice certifikáty Auditu II NASKL (Národního autorizačního střediska pro klinické laboratoře). Tento certifikát by měly potvrzovat vysokou kvalitu práce klinických laboratoří. Ve stejném roce obsadila vsetínská nemocnice v anketě Nemocnice ČR očima ambulantních pacientů 1. příčku v rámci Zlínského kraje.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Peschkeová s Melicharovou v Ósace vítěznou šňůru neprodloužily

Zkušená deblistka Květa Peschkeová s Američankou českého původu Nicole Melicharovou v Ósace na titul z turnaje v Čeng-čou nenavážou. V prvním kole nestačily na ukrajinsko-americký tenisový pár Nadija Kičenoková, Abigail Spearsová a prohrály 2:6, 6:7. Nepřidají tak body do boje o účast na Turnaji mistryň.

Čtyřiačtyřicetiletá Peschkeová s šestadvacetiletou Melicharovou v neděli vybojovaly v čínském Čeng-čou třetí letošní a celkově pátý společný titul. V pořadí pro WTA Finals jsou pět týdnů před jeho začátkem stále na desátém místě, do Šen-čenu postoupí osm nejlepších dvojic sezony.

před 13 minutami

Tramvaj srazila na Masarykově třídě v Olomouci nezletilou chodkyní. Doprava do centra je zastavena

Nehoda se stala na páteřní tramvajové trati vedoucí od vlakového nádraží do centra města. Doprava je zde nyní zastavena, linky jsou odkloněny přes třídu Kosmonautů. Zastavení dopravy způsobilo kolaps na Masarykově třídě.

Nehoda se stala před osmou ráno. "Z prozatím přesně nezjištěných příčin se zde střetla tramvaj s nezletilou chodkyní. Ta utrpěla zranění, s nímž skončila v péči zdravotnické záchranné služby. Veškeré příčiny nehody, její okolnosti a souvislosti, stejně jako celý její průběh, jsou v šetření. V současné době je komunikace je v místě nehody z důvodu šetření uzavřena," uvedla policejní mluvčí.

Podle mluvčí dopravního podniku jsou tramvajové linky jedoucí po Masarykově třídě odkloněny. "Linky 2, 3, 4 a 6, které tudy jezdí, jsou odkloněny přes třídu Kosmonautů. Momentálně nedokážeme odhadnout, na jak dlouho," řekla mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová. Zastavení dopravy způsobilo na Masarykově třídě v ranní špičce kolaps, auta policisté odkláněli po okolních ulicích.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Grygar před výstavou v Národní galerii překonal aukční rekord

Obraz průkopníka zvukomalby Milana Grygara z roku 1987 byl včera v síni European Arts v Praze vydražen za 1,55 milionu korun s aukční přirážkou, což je umělcův autorský rekord. "Sběratel ho vydražil po napínavém souboji na sále a telefonu," popisuje Albert Trnka, výkonný ředitel European Arts. Podle ní je poetika Grygarových černých obrazů založena na kontrastu černé plochy a ostré barevnosti linií vložených do zdánlivě prázdného prostoru. Prodané dílo pochází z let, kdy autor začal pracovat s námětem černé plochy kosmu a linie světla. Velká výstava Grygarových děl v pražském Veletržním paláci začíná pozítří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy