Komunální volby v Praze 2014: Záchranná služba

25. 9. 2014 17:52
Několik případů z letošního jara a léta upozornilo na problém, kdy nemocnice nechtěly přijmout pacienta. Sanitka s ním tak musela objíždět celou metropoli.
Foto: Jakub Plíhal

Důvodem byla nedostatečná lůžková kapacita v jednotlivých zařízeních a v nedostatečné komunikaci s nemocnicemi i mezi samotnými nemocnicemi. Deník Aktuálně.cz se proto politických stran, které by rády pražský magistrát vedly, zeptal, jak by problém s umisťováním akutních pacientů řešily.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014. 

ČSSD

Situace, kdy záchranná služba vozí pacienta desítky minut po metropoli, než ho přijme nemocnice, je nepřijatelná a nesmí se již nikdy opakovat. Situaci musíme stabilizovat a nastavit pravidla, která budou závazná pro všechny strany. Stanovíme maximální čekací lhůty a posílíme kapacity i rozsah Lékařské služby první pomoci. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví také určíme povinnou spádovost, ve které nebude moci zdravotnické zařízení pacienta odmítnout.

Demokraté Jana Kasla

Zlepšíme efektivitu rychlé zdravotní pomoci ve spolupráci města se státním Integrovaným záchranným systémem s jediným nouzovým telefonním číslem 112. Sjednotíme dispečinky a zrušíme dvojkolejnost vyplývající z historie. Zdravotnická zařízení v Praze budou zařazena do systému poskytování nouzové péče, každý pacient bude ošetřen v nejbližší dostupné nemocnici a až následně bude umístěn v lůžkovém zařízení dle volné kapacity.

KSČM

Musí dojít k jednoznačné dohodě o pravidlech umisťování akutních pacientů  v pražských nemocnicích mezi ministerstvem zdravotnictví, které nemocnice řídí a Záchranou službou HMP. Dohoda musí potom být respektována všemi nemocnicemi v Praze.

Máte právo -  trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Doporučujeme vytvořit centrální dispečink, na němž by nemocnice povinně oznamovaly volná lůžka a specializaci. Odtud by byly sanitky navigovány přímo a zároveň by informaci o příjmu dostala i příslušná nemocnice.

ODS

Viz N

Piráti

Není možné s pacientem objíždět půl Prahy - tzn. operátor na lince by měl domlouvat, kam pacienta umístí a tam na něj již čekat. Problém dostupnosti lůžek pro akutní případy je třeba vyřešit sdílením informací o aktuální dostupnosti volných lůžek. Jde však zejména o koordinaci a vyjednávání mezi různorodými subjekty, které zdravotní péči u akutních pacientů zajišťují.

Pro Prahu

Budeme intenzivně řešit aktuální problém se Zdravotnickým záchranným sborem, který dnes je příspěvkovou organizací Hlavního města Prahy. Problém však nevidíme v jejím fungování, ale v přijímání pacientů zdravotnickými zařízeními, které má v gesci Ministerstvo zdravotnictví. Proto se zasadíme, aby byl akutní pacient v Praze přijat nejbližším zdravotnickým zařízením.

Svobodní

Pravděpodobně jde o nedorozumění, kdyby skutečně existovaly problémy, musela by být v první řadě udělena pokuta, musela by to řešit lékařská komora a pravděpodobně by se to řešilo u soudu.

TOP 09

Město má odpovědnost za přímou podporu lékařské služby první pomoci, která funguje na šesti místech ve městě, i za činnost zdravotnické záchranné služby. Abychom zlepšili její práci, rozhodli jsme postavit novou centrálu s moderním zázemím. Iniciovali jsme komisi pod ministrem zdravotnictví, která bude řešit jednotlivé případy problémů při přebírání pacientů, a teprve z toho odvozovat systematičtější opatření. Tak, aby se předešlo přestřelkám mezi záchrankou a nemocnicemi.

Úsvit

V první řadě je pro mě nepřijatelné, aby nemocnice nepřijímali pacienty. Pacient, který potřebuje akutní péči, ji musí prostě dostat co nejrychleji. U jednoho z případů, kdy nemocnice nepřijala pacienta, expertní komise po prošetření případu vydala prohlášení, podle něhož nepochybila záchranná služba ani pražské nemocnice. To je opravdu výsměch a příště komise řekne, že za to vlastně může pacient, protože potřeboval pomoc. To opravdu nejde. Tento problém je potřeba řešit s ministrem zdravotnictví a řediteli nemocnic a je důležité navýšit například počet akutních lůžek.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy