Komunální volby v Praze 2014: Václavské náměstí

Domácí Domácí
26. 9. 2014 13:39
Václavské náměstí by se do budoucna mělo změnit a stát se po vzoru evropských metropolí bulvárem s množstvím zeleně.
Václavské náměstí.
Václavské náměstí. | Foto: Viktor Vondra

Prakticky všechny strany se shodují na tom, že z náměstí by se měla stát pěší zóna, výhledově by mělo dojít ke spojení s Národním muzeem. Zároveň z něj partaje slibují vytlačit prostituci a dealery drog. V tom by mělo pomoci i posílení hlídek městské policie.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Naší prioritou je vytvořit z Václavského náměstí takový bulvár, který charakterizuje jiné evropské metropole. Zároveň budeme prosazovat kompaktní propojenost muzea s Můstkem. Velkým problémem náměstí je bezpečnost, a proto budeme prosazovat vznik zvláštní policejní jednotky složené z odborníků složených z různých oblastí. Větší pozornost než doposud chceme věnovat také vizuální podobě Václavského náměstí, včetně omezení reklam a nepatřičných podnikatelských záměrů.

Demokraté Jana Kasla

Naším cílem je změnit image Prahy jako města levných holek a drog v město, kde se příjemně žije nejen Pražanům, ale i návštěvníkům. Omezíme gamblerství a další sociálně patologické jevy nejen v centru Prahy – zejména tvrdě budeme postupovat proti dealerství drog a kuplířství, dohodneme koordinovaný postup s Policií České republiky a s městskou policií.

Využijeme mnohaletých aktivit Sdružení Nového Města pražského k zapojení místních podnikatelů, majitelů nemovitostí a obyvatel do změny Václavského náměstí a okolí na důstojné centrum Prahy.

KSČM

Každopádně by úpravy Václavského náměstí měly vést k jeho kulturnějším vzhledu, rozšíření zeleně, čistoty a bezpečnosti. Nepodporujeme rozšíření tramvajové dopravy na Václavském náměstí, Václavské náměstí ponechat jako pěší zónu.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Úpravy Václavského náměstí je nutné provést zároveň s úpravami severojižní magistrály, která náměstí dnes přetíná. Počítáme s vrácením tramvají a pěších zón na Václavské náměstí a do Opletalovy ulice.

ODS

Revitalizaci Václavského náměstí podporujeme. V našem návrhu rozpočtu na rok 2015 počítáme s navýšením této kapitoly o 40 milionů korun. Podporujeme návrat tramvají zpět na Václavské náměstí, protože tramvaje nejsou pouhým dopravním prostředkem. Zkušenost ukazuje, že vyloučení tramvají má špatný vliv. Kdysi živá Hybernská ulice je bez tramvají dnes jako po vymření, podobně na tom byla i Myslíkova, s nedávným návratem tramvají ale ožila. Václavské náměstí toto zmrazení veřejného prostoru přežilo přeci jen lépe, ovšem návrat tramvají mu může pouze prospět.

Piráti

Pochopitelně nás irituje šílená magistrála vedená před Národním muzeem, což je zcela necitlivý zásah do města. Přesto je třeba, aby iniciativa nové podoby Václavského náměstí vycházela zejména od městské části a konsensu lidí, kteří tam žijí. Z pozice zastupitelstva není legitimní městským částem taková lokální rozhodnutí vnucovat. Nebráníme se ani myšlence návratu tramvají do horní části náměstí ani rozšíření zeleně. Chodníky po stranách potřebují rozšířit na úkor prostoru pro auta, náměstí by slušelo více laviček a předzahrádek.

Pro Prahu

Politické hnutí Pro Prahu prosazuje, aby Václavské náměstí bylo svěřeno do správy městské části Praha 1 a aby jí byla svěřena pravomoc rozhodnout o jeho budoucí podobě. Ta by měla odpovídat jeho důležitosti nejen v rámci Prahy a České republiky, ale i celé střední Evropy a stát se skutečným centrem společenského života Prahy. Budeme podporovat a podporujeme ty studie, které na Václavské náměstí zavedou tramvaje a vytvoří z něj bulvár, který bude patřit Pražanům, ne semeniště kriminality.

Svobodní

Projekt Ing. Arch. Jakuba Cíglera, který vyhrál v soutěži, považujeme za dobrý a je trestuhodné, že se v té věci doposud nic nepodniklo. Ostudou Václavského náměstí a celé Prahy je podchod pod magistrálou do Škrétovy ulice. Je neuvěřitelné, že Praha doposud toleruje podchod odpovídající sovětskému vzoru.

TOP 09

Chceme náměstí proměnit tak, aby sloužilo Pražanům i turistům. Zaměříme se na jeho centrální část, současná podoba totiž pochází z doby komunismu a cílem bylo zabránit demonstracím. Chceme z náměstí učinit široký bulvár. Náměstí také často zaplňují nevhodné estrády, rozhodli jsme se proto výrazně omezit stánky s problematickým sortimentem. Ještě před Václavským náměstím zrevitalizujeme Karlovo náměstí a náměstí Jiřího z Poděbrad.

Úsvit

Zatím není jasné, co úprava přinese a jak se odrazí. Představa centra bez aut, plného zeleně je hezká, ale musí být jasné, co to vše přinese.

Pokud je tato otázka míněna, jsem-li pro návrat tramvají na Václavské náměstí, tak je to otázka k diskusi. Tramvaje by jistě v centru měly svou jednak dopravní, ale i reprezentativní funkci, ale rozhodně to není priorita.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Prezident Zeman premiérovi abolici neudělí, nevidí pro ni důvod

Miloš Zeman neudělí od středy znovu trestně stíhanému premiérovi Andreji Babišovi abolici. Řekl to deníku Mladá fronta DNES. Přestože o plánu zastavit kauzu dříve hovořil, aktuálně prezident pro abolici nevidí důvod, protože případ má došetřit policie a nadále se jím bude zabývat dosavadní státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Zeman navíc v rozhovoru připomněl, že abolici nechce sám Babiš. "Abolice vyžaduje kontrasignaci. A to buď premiéra, nebo jím pověřeného člena vlády. Jestliže tedy sám premiér abolici odmítá, tak je technicky nemožné ji provést. Ale já v tomto konkrétním případě zatím pro abolici ani nevidím důvod," uvedl. Potvrdil, že o záležitosti ve středu telefonicky s Babišem hovořil.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy