Komunální volby v Praze 2014: Tramvaje

Domácí Domácí
26. 9. 2014 13:03
Nakoupit celkem 250 tramvají za bezmála dvacet miliard korun se zavázalo hlavní město v čele s exprimátorem Pavlem Bémem. Nakonec Praha nakoupí jen polovinu souprav.
Foto: Ludvík Hradilek

Současnému vedení města se podařilo s výrobcem tramvají, společností Škoda Transportation, dojednat dodatek k nevýhodné smlouvě, která snížila celkový objem zakázky. Tramvaje by měl dopravní podnik získat do roku 2018, přičemž soupravy by měly být vybaveny klimatizací nebo Wi-Fi připojením.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Jsme proti jakýmkoliv restrukturalizacím v dopravním podniku, které by vedly k privatizaci či rozprodávání majetku a propouštění zaměstnanců. Budeme pokračovat v rozvoji městské dopravy a postupné modernizaci vozového parku Dopravního podniku hl. m. Prahy s maximálním důrazem na nízkopodlažní spoje.

Demokraté Jana Kasla

Smlouvu se zřejmě již nepodaří změnit - zrušit. Určitou šanci jsme viděli v možnosti okamžitého přeprodeje  dodávek třetí straně nebo kompenzaci nerealizované výroby Škody Transportation za jinou výrobu pro třetí stranu - vlaky. Zřejmě jedinou cestou je však rozložení dodávek do delší lhůty.

KSČM

Tento problém je na příběh do brožurky, zjednodušeně můžeme říci, že toto provedl naprostý diletant, nebo je druhá varianta, že někdo dostal „velkou malou domů“. I tak velké město jako například Poznaň, která má 750 000 obyvatel, objednalo 16 nových tramvají v Plzni a mělo co dělat s řádným splacením dodávek. Natož potom Praha s 250 novými tramvajemi.

Pokud se týká dopravního podniku, prosazujeme jeho celistvost a rozvoj jeho služeb. Jsme připraveni k diskusi o změnách v dopravním podniku, to je však na samostatný článek.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Dopravní podnik tramvaje potřebuje. To ale neznamená, že současná cena za obří tendr je fér, budeme trvat na přehodnocení celé zakázky. Pražané si zaslouží jak moderní vozy, tak i kvalitní rychlá a nehlučná tramvajová tělesa. Klíčové změny, které chceme zavést a které veřejnost přímo pocítí, se týkají výrazného zlevnění ročních jízdenek na MHD (za 10 Kč na den), zavedení výhodných rodinných jízdenek a sjednocení integrovaného dopravního systému Prahy a Středočeského kraje.

ODS

Tendr z roku 2006 byl uzavřen velmi nevýhodně pro město. Naším cílem je tlačit na snížení celkové ceny ze strany dodavatele a rozložit splátky na delší časové období.

Dopravní podnik musí začít hospodařit efektivněji. Plánujeme opět zavést zveřejňování smluv DP, což DP přestal činit hned následující den po odvolání Bohuslava Svobody z pozice primátora. Dotace z městského rozpočtu do DP neustále narůstají a tento trend je třeba změnit.

Piráti

Nákup tramvají za několik desítek miliard korun nepřiměřeně zatížil městský rozpočet. V budoucnosti je třeba se takovýchto nevýhodných nákupů vyvarovat. Dopravní podnik uzavřel korupční smlouvy na jízdenky a na reklamu, přenechává pohledávky z pokut černých pasažérů soukromým vymahačům a metro rozšiřuje k pozemkům spekulantů (Letňany, Motol). Prioritou pro nás bude dopravní podnik zprůhlednit, aby zveřejňoval každou dodavatelskou smlouvu. Díky úsporám bude možné postupně zvyšovat kvalitu služeb, např. Wifi připojením v MHD, ideálně s finanční spoluúčastí poskytovatelů připojení.

Pro Prahu

Dnes už je zbytečné uvažovat nad tím, proč město objednalo tramvaje, které reálně nevyužije, a je třeba tento vozový park využít na maximum. Co se týče změn, je třeba stanovit jasnou koncepci a strategii podniku:  dlouhodobý plán, který bude tak dlouhý, jak dlouhé jsou závazky, to znamená bude jasně řečeno, z čeho se bude veřejná doprava financovat. Stejně tak je třeba určit zodpovědnost za zadlužení a zavést řízení nákladů a sledování hodnoty investic.

Svobodní

Chceme zavést konkurenci v pražské dopravě. Konkurenční prostředí by vedlo k mnohem efektivnějšímu a rozvážnějšímu hospodaření.

TOP 09

Prosadili jsme změnu smluv s dodavatelem tramvají. Praha díky tomu bude mít od příštího roku poprvé v historii soupravy s klimatizací a Wifi. Zahájíme stavby nových tratí, které nahradí přetížené autobusy. Týká se to např. tras do Suchdola nebo Bohnic, prioritou je i trať spojující Smíchovské nádraží s Pankrácí včetně mostu přes Vltavu. Budeme vylepšovat tratě v centru, abychom zajistili větší spolehlivost tramvajové dopravy.  Dopravní podnik zlepšil svou ekonomiku a funguje transparentně.

Úsvit

Je třeba ohlídat, aby z toho opět nebyla černá díra a tunel. Než kupovat obrovské množství tramvají najednou, smysluplnější by bylo uzavřít smlouvu o postupném odběru. Nedocházelo by pak k problémům se skokovou obměnou vozového parku.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy