Komunální volby v Praze 2014: Represe

Domácí Domácí
26. 9. 2014 12:10
Na jedné straně vyšší bezpečnost, na druhé zásah do práv lidí. Názory stran na kamery, které sledují ulice, se různí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Zuzana Šmajlerová

Větší bezpečnost v ulicích Prahy by měl primárně zajišťovat větší počet strážníků či policistů. Podle představ partají by mělo jít o několik stovek lidí. Naopak kamery by měly sloužit k monitorování nejrizikovějších míst a jejich využitelnost by podle názoru některých partají měl prověřit audit.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Musíme se soustředit na zlepšování vymahatelnosti realizovaných opatření. V prvé řadě to znamená vyřešení nedostatečného počtu bezpečnostních i pořádkových složek, které musí být směřovány cíleně, aby nedocházelo k překrývání či nedostatečnému personálnímu pokrytí potírání kriminality v jednotlivých částech Prahy. Efektivním opatřením je také účelné rozšiřování kamerového systému ve vytipovaných lokalitách.

Demokraté Jana Kasla

Dlouhodobě považujeme za optimální stav vytvoření jednoho pořádkového sboru - Metropolitní policie, nejlépe i se začleněním dopravní policie. Krátkodobě je třeba najít nový vztah mezi městskou a státní policií. Městská policie se musí více zaměřit na dodržování veřejného pořádku a prevenci, která má často větší význam pro bezpečnost ve městě než přímá represe. Pro vyšší bezpečnost v ulicích města je nutné, aby Policie ČR zvýšila počty svých příslušníků na území Prahy.

Prověříme efektivitu instalovaných bezpečnostních kamerových systémů. Kamery představují významný doplněk k fungování městské policie.

KSČM

Za jeden z klíčových úkolů považujeme rozšíření počtu strážníků v ulicích a zvýšení jejich role v oblasti prevence. Podporovali jsme tudíž kroky vedoucí k vnitřním úsporám v činnosti MP a k jejich využití k zatraktivnění práce u MP. Budeme také prosazovat jejich přiblížení občanům v konkrétním okrsku i náplň činnosti, která bude zdůrazňovat právě preventivní a výchovnou činnost.

Kamerový systém v Praze samozřejmě nezavrhujeme, ale je třeba si uvědomit, že to je dost „drahý špás“. Přitom je málo vyhodnocována jeho účinnost, při stanovování a požadování nových umístění kamer by měl předcházet určitý audit jeho nutnosti a využitelnosti. Také pravidelná důsledná kontrola dodržování okruhu subjektů, které jsou oprávněny se k záznamům dostat, a pravidel využívání je nezbytná k tomu, aby Pražané nemuseli mít obavy ze zneužívání systému.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Nastavíme důslednou kontrolu a postihy provozovatelům restauračních zařízení, kteří podávají alkohol nezletilým. Postihneme také ty, kdo nezletilým nabízejí tvrdé drogy. Zasadíme se o prevenci závislosti na alkoholu a drogách ve školách a ve veřejném prostoru. Vykážeme prostituci z veřejných míst a městského majetku. Kamer je víc než dost, zato je málo strážníků v ulicích. Nejsme pro rozšiřování kamerových systémů. Posílíme počet pěších hlídek v ulicích.

ODS

Zastáváme názor, že lepší než represe je prevence. Proto chceme do ulic dostat až 500 nových strážníků. Zastáváme názor, že v každé ulici by měli občané znát svého strážníka a on by měl znát obyvatele čtvrti, kde působí. Strážníci by měli fungovat především jako prevence a řešit drobnou kriminalitu, nikoliv udělovat pokuty za špatné parkování. Kamerový systém má své opodstatnění a pomáhá objasnit trestné činy, ovšem mnohem efektivnější je s více strážníky v ulicích zabránit tomu, aby se trestné činy vůbec děly.

Piráti

Chceme hledat promyšlená řešení, která zabrání plošnému omezování svobody a veřejného prostoru. Nesouhlasíme s nadměrným použitím bezpečnostních kamer, čipových karet a podobných nástrojů zneužitelných pro sledování. Normální člověk má jen velmi málo možností, jak používat veřejné služby bez sledování. Místa, kde se vyskytují kamery, musí být označena. Kamery mají opodstatnění jen na některých místech (bankomaty, zlatnictví, nebezpečná místa). Jinde občany obtěžují, aniž by přispívaly k objasňování zločinů. Sledovací systémy podrobíme kontrole veřejnosti. Místo dokonalých sledovacích systémů investujeme do prevence a výcviku strážníků. Chceme omezit i jiná nesmyslná opatření, například zákaz alkoholu na Petříně místo udržování pořádku nebo pokuty za přecházení železnice.

Pro Prahu

V součinnosti s městskou policií a Policií ČR budeme usilovat o zvýšení bezpečnosti na veřejných prostranstvích a také v MHD, tu bude zajišťovat až 300 dalších strážníků. Chceme zefektivnit potírání pouliční kriminality. Městský kamerový systém je dlouhodobě významným bezpečnostním nástrojem v oblasti prevence, represe a má informativní funkci. Zaměříme se na to, aby se maximálně využíval v oblastech monitorování, detekce vozidel, ochrany majetku i mimořádných situací.

Svobodní

Kamerové systémy narušují základní lidská práva – vycházejí z presumpce viny a zaznamenávají činnost především slušných občanů. Právní stát by neměl umožňovat existenci veřejných kamerových systémů. Kromě toho občan potřebuje na ulici policistu, nikoli kameru. Kamerové systémy vedou k tomu, že policisté jsou u monitoru místo na ulici.

TOP 09

Zvýšili jsme počet strážníků v ulicích a výsledky se dostavily – městská policie zlepšila svou činnost a objasnila nejvíce přestupků proti veřejnému pořádku, na což se nyní výrazně zaměřuje. Chceme, aby od nich např. kontrolu parkování převzali civilní zaměstnanci. Strážníci ať se soustředí na problematické lokality s vyšší kriminalitou. Praha má celkem 2000 kamer, ale jen 800 napojených na centrální pult. Zadali jsme koncepci, která řekne, jak v jejich využití pokračovat.

Úsvit

Kamerový systém je dvousečná zbraň. Tam, kde často dochází ke kriminalitě, je to jeden ze způsobů prevence nebo snazšího odhalení pachatelů. To samé platí pro monitorování okolí škol a školek. Kamery ano, ale nemusí jich být desítky na každé ulici.

V rámci bezpečnosti prosazujeme více strážníků v ulicích, a to hlavně na inkriminovaných místech. Policie se musí chovat korektně, ale bez jakékoli tolerance k trestným činům. Ať už se to týká pouliční kriminality, kriminality mladistvých, kriminality na seniorech nebo třeba narkomanů.

Důležité jsou také prevenční programy ve školách nebo v zařízeních pro seniory.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy