Komunální volby v Praze 2014: Queer

Domácí Domácí
26. 9. 2014 12:33
Už počtvrté se tento rok v Praze uskutečnil festival Prague Pride, zaměřený na tematiku gayů, leseb, bisexuálních a transgender osob.
Foto: Ludvík Hradilek

Týdenní festival uzavírá tzv. pochod hrdosti, kterého se letos zúčastnilo přibližně 17 tisíc lidí. Stejně jako v předchozích letech se i letos akce konala pod záštitou primátora. To se ovšem některým politickým stranám nelíbí a festival, respektive závěrečný průvod, by pouze tolerovaly.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Pro sociální demokracii je nediskriminace všech menšin a komunit klíčová. Vždy jsme organizování Prague Pride podporovali, i přes emoce, které může tato akce vyvolávat. A určitě v tomto chceme i nadále pokračovat.

Demokraté Jana Kasla

Podpora a vztah k Prague Pride jsou výrazně ovlivněny osobními postoji každého z kandidátů. Nikomu nenařizujeme, jaký má mít osobní postoj, ale celkové stanovisko je, že podporujeme aktivity menšin a skupin obyvatel města. Pokud navíc znamenají příspěvek k propagaci Prahy a prosperitě obyvatel, budeme hledat možné formy podpory a spolupráce.

KSČM

Mezi našimi členy i voliči jsou příznivci i odpůrci festivalu Prague Pride. Výslednicí je, že zrovna příliš nesympatizujeme s tímto festivalem, především pro přílišnou teatrálnost celé akce. To neznamená, že nejsme pro zachování práv menšin včetně práv homosexuálů, není však nutné to projevovat takovým způsobem, jak se děje během festivalu Prague Pride. Z výše řečeného vyplývá, že jsme pro toleranci, nikoliv pro aktivní podporu.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Festival Prague Pride má přístup ke grantům a dotacím jako všechny ostatní aktivity. V rámci Trojkoalice zelení festival podporují, KDU-ČSL naopak.

ODS

Je na osobním uvážení primátora, zda poskytne záštitu, či nikoliv. Praha by samozřejmě neměla akci bránit, ale kromě odklonění dopravy a zajištění bezpečnosti není ze strany města potřeba činit jiné kroky.

Piráti

Piráti se tradičně připojují k průvodu Prague Pride a podporují tak politiku sexuální rovnoprávnosti. Také se dlouhodobě zasazují za svobodné sebeurčení pohlavní a sexuální identity. Bohužel stále žijeme v prostředí, které kvůli sexuální orientaci děti žene k sebevraždám, a mimo naši zemi dokonce postihuje veřejné i soukromé projevy odlišné sexuální orientace. Zrovnoprávnění a společenské přijetí LGBT komunit je srovnatelně důležitý politický mezník, jako bylo v historii odstranění otroctví, zrovnoprávnění žen a černochů. Jde o odstranění překážek, které stát klade lidem do cesty, na které hledají své štěstí. To by mělo být společné všem částem politického spektra. Proto se Piráti účastní akcí, jako je průvod Prague Pride, a jsou připraveni je podporovat i v pražském zastupitelstvu, včetně např. zákonodárné iniciativy potřebných změn zákonů.

Pro Prahu

Jsme velmi rádi, že LBGT komunita v Praze vzkvétá a má dobré podmínky. Že její členové nejsou ve společnosti diskriminováni a mohou se svobodně vyjadřovat, bavit atd. Akce upozorňující na chybějící či nedostatečná práva menšin jsou potřebné. V Prague Pride ale takovou akci nevidíme, neboť máme za to, že LGBT komunita žije v Praze důstojně a její práva nejsou pošlapávána. Praha má rozvinutý grantový program. Pokud Prague Pride obhájí svůj přínos městu a uspěje, nechť je Prahou podporován.

Svobodní

Samospráva by měla udržovat přísnou neutralitu vůči soukromým iniciativám. Jakmile by podpořila jedinou podobnou iniciativu, musela by stejně podporovat všechna lobbisticky zaměřená shromáždění a všechny analogické aktivity jiných menšin.

TOP 09

Festival má nyní záštitu primátora a to je dostatečná forma podpory.

Úsvit

Jsme rádi, že se mluví otevřeně o tématech, která byla dříve tabu, že jsou multikulturní festivaly. Ale bavme se hlavně o podpoře akcí pro tělesně postižené, pochodu proti rakovině apod.

Dnes není problém festival, jako je Prague Pride, uspořádat, ale nevidíme důvod dávat prioritu zrovna na tuto akci.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy