Komunální volby v Praze 2014: Parkování

Domácí Domácí
26. 9. 2014 11:54
Stávající systém parkovacích zón by se měl rozšířit i do dalších částí hlavního města. Měl by umožnit parkování i nerezidentům a zároveň by měl být levnější.
Pokuty od Městské policie Praha za parkování v centru hlavního města.
Pokuty od Městské policie Praha za parkování v centru hlavního města. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pilotní projekt se měl rozběhnout v Praze 5 a 6 už tento měsíc, nakonec se však termín kvůli tendru na správce a dodavatele parkovacích automatů posunul na neurčito. Nový systém by měl rezidentům umožnit, aby si koupili parkovací kartu například jen pro okolí ulice u svého bydliště.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Ač pro běžné cestování po Praze preferujeme MHD, i fungující osobní automobilová doprava je pro život Pražanů zásadní. Proto vytvoříme model multizónového uspořádání, kdy si Pražan bude moci koupit parkovací kartu do jednoho či více sektorů. Pro rezidenty by pochopitelně měla být za symbolickou cenu. Princip multizónového řešení připravíme i pro naše živnostníky a podnikatele. Jsme pro zavedení zón placeného stání na území městských částí, které si to vysloveně přejí a splní podmínky magistrátu.

Demokraté Jana Kasla

V Praze sice lokálně fungují parkovací zóny, ale systém je roztříštěný a nekoordinovaný přes hranice městských částí, schází tisíce stání v Park &Ride parkovištích.

Podporujeme realizaci jednotné a harmonizované parkovací politiky na území města, se smíšenými parkovacími zónami s odstupňovanou mírou regulace, která bude vstřícná k domácím, ale umožní krátkodobé parkování řemeslníkům, zásobování i návštěvám. Městské části specifikují své představy na základě znalosti území, ale město musí požadavky sladit do jednoho systému, v němž není možné přelívání vozidel návštěvníků za hranici placené zóny přes ulici.

KSČM

Parkování na komunikacích míníme řešit jednotnými pravidly v celopražské zóně. Za důležitou považujeme výstavbu objektových garáží s cenově dostupným parkovným za současného omezování parkování v ulicích ve prospěch pěších, cyklistů a zeleně. Rozšíříme sítě záchytných parkovišť (P+R) s možností přestupu na MHD.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Současný systém je neudržitelný a drahý pro město i řidiče. Navrhujeme systém používaný ve Vídni, kdy parkovat lze téměř kdekoli, pouze za odlišnou taxu a různě dlouhou dobu. Odpadne složitý systém barevného značení, nákladné parkovací automaty a IT systémy. Jednorázové platby se dějí prostřednictvím mobilních telefonů nebo nákupem parkovacího lístku v trafice. Systém navíc zvýhodní rezidenty.

ODS

Současný návrh z pera radního Nouzy je zarážející především svou cenou. Nový systém placeného stání by měl stát téměř miliardu korun, a to skutečně neodpovídá reálným nákladům. Co se týče samotného konceptu smíšených zón, tak nejsme proti a tento model podporujeme. Občané Prahy by měli mít více možností zaparkovat i jinde než jen v okolí svého bydliště. Otázkou ovšem je rozsah zón placeného stání. Parkování na periferii by mělo být řešeno pomocí výstavby nebo P+R parkovišť, popřípadě navýšení kapacity stávajících parkovišť a citlivou výstavbou parkovacích domů se zvýhodněnou cenou parkování pro lokální rezidenty. Parkovací domy je nutné vystavět i v centru města, tak abychom mohli rozšiřovat chodníky a vysázet stromořadí.

Piráti

Současný systém různých zón je dost nepřehledný. Proto je dobré diskutovat o systému placeného parkování s jednou zónou, kde mohou za peníze parkovat všichni stejně, ale cena je v čase i místě (podle obsazenosti parkovacích míst) variabilní v korelaci se standardními nájmy veřejného prostranství, včetně možnosti permanentky. Piráti podporují jednotný systém placeného parkování v Praze bez nesmyslných odtahů aut. Orgány města by měly vlastníky neoprávněně parkujících aut pokutovat, zejména v případě plného obsazení, nikoliv auta rovnou bez dalšího odtahovat. Dále je třeba snížit neuvěřitelně velké náklady na správu současného systému, a to případně i prostřednictvím komerčních dodavatelů pro jednotlivé oblasti s každoroční soutěží, pokud to bude efektivnější než správa městem.

Pro Prahu

Chceme zpoplatnit parkování takovým způsobem, aby byla cena odstupňována podle místa - v centru by byla nejvyšší a na okrajích města nejnižší. Tržní ceny parkování by se ale netýkaly obyvatel dané městské části. V kombinaci s novými parkovacími domy P+R na okrajích (je třeba dalších 30 000 míst), které budou nabízet i doplňkové služby, přesvědčíme řidiče ekonomickou výhodností, komfortem a nabídkou dodatečných služeb, že je pro něj výhodnější použít pro cestu do centra MHD. Jsme ale pro jednotný systém v celém městě. Inspiraci v tomto směru nalézáme v Madridu nebo Amsterdamu.

Svobodní

Systém parkovacích zón považujeme za nevyhovující, ale uvědomujeme si, že není možné ho měnit revolučními metodami. Navrhujeme vytvoření dlouhodobějšího plánu, který by směřoval k tomu, aby se v oblasti parkování nabídka a poptávka více přiblížily. Parkování musí být řešeno pro celé město najednou, nikoli po městských částech. V některých lokalitách bychom navrhovali zkrácení denní/týdenní doby, po kterou je parkování regulováno. Jakmile se v některém místě v nějaké době pravidelně dostane poptávka do rovnováhy s nabídkou, regulace by měla být zrušena.

TOP 09

Postavíme záchytná parkoviště na okrajích města a tím odpadne tlak na parkovací místa v centru. V něm a v přilehlých oblastech postupně zavádíme nový – jednotný  systém zón placeného stání. Budeme vydávat parkovací karty cíleně na místo bydliště, aby lidé mohli zaparkovat co nejblíže. Umožníme parkování i návštěvám příbuzných nebo řemeslníkům. Nové virtuální parkovací hodiny budou přístupné z chytrých telefonů či internetu a umožní platbu moderním způsobem. Zůstanou i parkovací automaty.

Úsvit

Je potřeba realizovat záchytná parkoviště a parkovací domy, aby lidé raději využili MHD, než se snažili parkovat v centru. Když bude dostatek parkovišť mimo centrum a levnější MHD.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy